| AvalohAlyn a întrebat:

Dacă citesc Biblia și cărți religioase și încerc sa ma apropii de Dumnezeu putin mai mult o sa primesc viata veșnică sigur? O doresc mult după ce voi pleca de aici sper eu sa mai trăiesc aici.

4 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Nu dacă o citești ci dacă o crezi: "Dacă mărturisești deci cu gura ta pe Iisus ca Domn(Stăpân) și dacă crezi în inima ta ca Dumnezeu l-a înviat din morți, vei fi mantuit. Căci prin credință di inima se capătă neprihanirea( statutul de a fi considerat fără păcat) și prin mărturisirea cu gura se ajunge la mantuire"Romani10:9,10

| lpavel a răspuns:

Daca citesti biblia si carti sfinte, astea sunt placute in ochii lui Dumnezeu, DAR pentru o viata sfanta inchinata lui Dumnezeu trebuie sa te rogi zi de zi inainte de fiecare masa, dupa masa, seara inainte de culcare si dimineata imediat dupa trezire!
Apoi in fiecare duminica si in fiecare sarbatoare de porunca sa participi la o sfanta liturghie!
Asta este cu adevarat placut in ochii lui Dumnezeu!
Incearca sa te abtii de la toate pacatele...
Daca vei putea sa-ti traiesti viata asa, nu numai ca vei primi viata vesnica ci IL vei vedea pe Dumnezeu pentru ca vei fi aproape de EL impreuna cu toti ingerii si sfintii Sai!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e destul sa citești Biblia, trebuie și sa o împlinești. Nimeni nu îți poate asigura viata vesnica, numai Dumnezeu o poate face. Trăiește în asa fel încât sa Ii fi plăcut și atunci va fi bine de tine