| AvalohAlyn a întrebat:

De ce viața pe acest pământ e așa de rahat? Scuzati-mi expresia.Dar o descrie cel mai bine acest cuvânt.

17 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Din cauza oamenilor, oameni peste tot care creeaza mediul inconjurator.

| mentholinks a răspuns:

Pentru ca Satan e pe Pamant.

| minrest a răspuns (pentru mentholinks):

Cu ce deranjeaza Satan? El e un procuror, avocat al acuzarii; ii cere lui Dumnezeu sa nu favorizeze acuzatul. Dumnezeu S-a laudat cu Iov, iar Satan a spus ca Iov este drept pentru ca Dumnezeu l-a favorizat, si L-a provocat sa ii ridice protectia lui Iov. Dar decizia a apartinut lui Dumnezeu.

| mentholinks a răspuns (pentru minrest):

Pai El detine toate bogatiile lumii si le da cui vrea, doar alor lui adica.

| minrest a răspuns (pentru mentholinks):

Asta e dualism persan, adoptat de crestini; dualismul crede in doi zei, unul bun mai mare, si unul rau mai mic, cel bun stapaneste spiritul, cel rau materia. Teismul are consecventa teoretica, ca o fi corect, ca o fi gresit. Dar dualismul, eu cred ca nu are nici un pic de plauzibilitate.

| mentholinks a răspuns (pentru minrest):

Pai asa i-a spus lui Isus si scrie in Biblie, ca o fi corect sau nu, nu stiu.

| minrest a răspuns (pentru mentholinks):

Scrie in NT, dar oricine poate sa scrie ce vrea. Evanghelia aia a fost scrisa la mult timp dupa evenimente. Eu sunt sigur ca este complet fals. Nu poti sa imi spui in VT ca exista un singur Dumnezeu si ca acesta uraste religiile pagane, ca sa vii dupa aia cu NT, in care sa imi spui ca de fapt dualistii persani aveau dreptate. Nu poti sa imi spui in VT ca, odata ce nu am vazut nici un chip pe munte, sa nu ii atribui un chip lui Dumnezeu, si in atatea locuri sa imi spui ca Dumnezeu nu este om, ca sa vii dupa aia cu NT, unde spui ca te-ai rasgandit, Dumnezeu are chip, si este om, de asemenea sunt trei, nu unul.

| mentholinks a răspuns (pentru minrest):

De acord, dar Isus ramane totusi o dilema. Mai sunt si evangheliile apocrife si cele gnostice, sincer eu nici nu mai stiu ce sa cred.

| minrest a răspuns (pentru mentholinks):

Isus, foarte pe scurt, pare sa fie urmasul lui Ioan Botezatorul, dar urmat doar de o mica parte din discipolii acestuia. Ideea lui teologica centrala este ca Imparatia lui Dumnezeu a si inceput sa se manifeste pe pamant; nu neaparat prin el, in general prin oricine crede asta. Omul e omorat de romani, prin crucificare, moarte rezervata razvratitilor, semn ca romanii nu voiau sa auda de o alta imparatie decat a Cezarului. Acum are loc un fenomen des intalnit, totusi spectaculos: unii ucenici intra in denial; neaga ca a murit, si atunci trebuie sa creada ca a inviat, iar asta presupune puteri speciale, iar iudaismul nu presupune astfel de puteri, poate cel mult pentru Mesia. Iar ca a inviat, tot povestesc intre ei ca l-a vazut cutare, nu e clar cand in viziune, cand in vis si cand in realitate. In Imperiul Roman, oamenii cu nevoi religioase mai mari practicau culte ale misterelor, in perioada asta. Asa ca, auzind ca un rabin a inviat, unii pagani si evrei elenizati au aruncat la gunoi toata religia ucenicilor, si au retinut Invierea, ca sa isi faca pe baza ei o religie a misterelor mai credibila, bazata pe o minune recenta sustinuta de marturia ucenicilor. Din lectura NT, a VT, lucrari stiintifice laice de istorie, istoria religiilor si refacerea peisajului religios iudaic al sec. I pe baza manuscrieselor de la Qumran mi-am facut parerea asta. Ce zici?

| mentholinks a răspuns (pentru minrest):

E bun raspunsul. Totusi cine a fost sau este cu adevarat ramane discutabil zic eu. Parerea mea e ca YHWH nu are cum sa fie, poate Fiul, sa zicem dar nu prea are sens si in plus Dumnezeu nu a spus nicaieri ca ar avea vreun singur Fiu special sau ca l-ar trimite.

| minrest a răspuns (pentru mentholinks):

Evident ca ramane discutabil, pentru ca tot ce reconstruim pentru sec. I are incertitudini. Dar mi se pare ca am unele indicii asupra a ce se considera el insusi. Spune ca nu a venit sa aduca pacea, ci sabia. Spune ca, datorita invataturii lui, omul va avea ca dusmani pe cei din casa lui. Stia ca Mesia va aduce pacea mondiala, cum spune Ezechiel? Stia ca Mesia va face pace intre parinti si copii, cum spune Isaia? Stia, caci era seful unui partid religios evreesc, stia Scriptura bine. Inseamna ca nu se considera Mesia! Se considera seful partidului religios care are dreptate, iar asta nu merge bine cu pacea si cu intelegerea intre generatii, caci presupune lupta ideologica.

| mentholinks a răspuns (pentru minrest):

Asa e, insa nici nu putem fi siguri ca sunt vorbele lui astea. Intr-o evanghelie gnostica, a lui Iuda parca, pare sa rada de ucenici si de dumnezeul lor.

| minrest a răspuns (pentru mentholinks):

Deuteronom 13.
1Dacă se va ridica în mijlocul tău un proroc sau un visător* de vise care-ţi** va vesti un semn sau o minune
* Zah 10:2 ** Mat 24:24 2 Tes 2:9
2şi se va împlini semnul* sau minunea aceea de care ţi-a vorbit el zicând: ‘Haidem după alţi dumnezei – dumnezei pe care tu nu-i cunoşti – şi să le slujim!’,
* Deut 18:22 Ier 28:9 Mat 7:22
3să n-asculţi cuvintele acelui proroc sau visător de vise, căci Domnul Dumnezeul vostru vă pune la încercare* ca să ştie dacă iubiţi pe Domnul Dumnezeul vostru din toată inima voastră şi din tot sufletul vostru.
* Deut 8:2 Mat 24:24 1 Cor 11:19 2 Tes 2:11 Apoc 13:14
4Voi să mergeţi după* Domnul Dumnezeul vostru şi de El să vă temeţi; poruncile Lui să le păziţi; de glasul Lui să ascultaţi; Lui să-I slujiţi şi de El să vă** alipiţi.
* 2 Imp 23:3 2 Cron 34:31 ** Deut 10:20 Deut 30:20
5Prorocul* sau visătorul acela de vise să fie pedepsit cu moartea, căci a vorbit de răzvrătire împotriva Domnului Dumnezeului vostru, care v-a scos din ţara Egiptului şi v-a izbăvit din casa robiei, şi a voit să te abată de la calea în care ţi-a poruncit Domnul Dumnezeul tău să umbli. Să scoţi astfel** răul din mijlocul tău.
* Deut 18:20 Ier 14:15 Zah 13:3 ** Deut 17:7 Deut 22:21 Deut 22:22 Deut 22:24 1 Cor 5:13
Este Isus Dumnezeu, potrivit crestinismului? Este! Cu cine vorbeste Dumnezeu, cui ii spune ''dumnezei pe care tu nu-i cunosti''? Evreilor scosi din Egipt. Iar Isus este un Dumnezeu pe care nu il cunosteau evreii iesiti din Egipt; asa ca Dumnezeu cere clar ca un astfel de Dumnezeu sa nu fie acceptat, indiferent cate minuni face. Nu vorbesc de omorat, eu sunt contra omorurilor.

| minrest a răspuns (pentru mentholinks):

Numai ca, daca rade de Dumnezeul ucenicilor, nu poate fi Mesia, nu poate fi un prooroc, si nici Fiul, orice ar insemna acest ''Fiu''. Nu poate fi nimic in iudaism. Iar Marcionitii ne arata ca daca se separa crestinismul de radacina iudaica, nu mai are sens si dispare. Caci crestinismul este o anumita interpretare a iudaismului, e ca si cum ai avea o concluzie, dar ai pierdut rationamentul si premizele, asa ca nici concluzia nu mai conteaza. Gnosticii aveau o filozofie (nu stiu daca e bine spus), care putea fi grefata pe orice religie, si o grefau pe religiile de succes.

| Algo098 a răspuns:

Depinde de norocul fiecaruia: unii oameni au o viata foarte buna.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Păi de ce trage musca la rahat?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai fost pe alt pamant sau ce nu-ti convine? Cum traiesti tu ce ai tu in cap? Cum ai vrea sa fie ceilalti?
Te simti rau din cauza la ce bagi in corp (ce mananci, ce bei si alte lucruri ca sunetele auzite si ceea ce vezi etc) si iti afecteaza gandirea, apoi gandirea iti afecetaza comportamentul si altii ajung sa sufere asa prin spatele, prin absenta ta prin alte locuri straine.