| Vernusio a întrebat:

De ce vrea /de ce a ales Dumnezeu sa creeze o Apocalipsa pentru viitor?

5 răspunsuri:
| Archangells a răspuns:

Totul e creat de Dumnezeu in armonie: omul, natura, animalele, ecosistemul, stelele. Cand omul rupe aceasta armonie, se creeaza un dezechilibru atata interior care se manifesta si in exterior. Gandurile, emotiile interioare, nivelul mental si spiritual creeaza realitatea exterioara. Totul fiind interconectat, apare dezordinea, haosul. Apocalipsa sau Revelatia, Descoperirea, este un fel de atentionare, un panou cu Atentie! Drum interzis! Oamenii pot sa decada din gratia divina, din statutul de fiinte divine pana la un punct. Dupa acel punct incepe haosul, atat interior cat si cel exterior. Prin urmare, noi oamenii ne alegem daca vrem sa ne apropiem sau nu de Apocalipsa, prin faptele noaste bune sau rele.

Răspuns utilizator avertizat
| oprescudorin11 a răspuns:

Apocalipsa este ceva ce urmeaza a ceva! Daca ar fi aparut Apocalipsa mai intai: la ce sa apara, ce mai cauta Geneza dupa un sfarsit al lucrurilor?
Apocalipsa nu inseamna 'sfarsitul' Lucrurilor, conform CREZULUI ORTODOX care spune clar ca Dumnezeu impreuna cu noi este infinit!
Apocalipsele sunt doar schimbari mai dramatice, atunci cand Dumnezeu considera ca pacatosenia a depasit anumite limite acceptabile!

| Adiadictie a răspuns:

De plictiseala

Răspuns utilizator avertizat