| Vernusio a întrebat:

De ce vrea Dumnezeu sa faca o Apocalipsa in viitor?

5 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Pentru ca scopul inițial a fost ca oamenii să trăiască fericiți pe pământ în condiții paradisiace și veșnic.Isaia55:10,11,geneza1:28.

| unprietenaproape a răspuns:

Sa nu ne mai conduca satana, sa nu mai suferim

| AndaAlexandra a răspuns:

Apocalipsa o începe oamul, iar Dumnezeu doar pune capăt la tot ce a început omul. Omul strica, distruge, omoara. În loc sa își caute fericirea prin lume, aduce numai păcat în urma lui. Crede ca el detine puterea suprema și în felul ăsta îi considea pe ceilalti inferiori. De aici începe invidia, ura, barfa, lupta pentru a ocupa un loc cât mai sus, când de fapt omul în sine este nimic.
Omul aduce boala, dezastrele, razboaiele. Oameni se sinucid simtindu-se inferiori și crezând ca nu au un loc anume pe Pamant. Oamenii se omoară intre ei pentru a-și demonstra puterea. Provoacă dezastre și dezechilibru în natura.
Toate astea sunt contrar cerințelor lui Dumnezeu. Ar trebui sa ne găsim fericirea și linistea sufleteasca. Sa iubim tot ce este în jurul nostru, chiar și pe prostu care greseste. Sa trăim în pace, toti impreuna.
Dumnezeu nu aduce Apocalipsa, El o incheie.

| Supicadepui a răspuns:

Vrea sa incerce lucruri noi.

Răspuns utilizator avertizat