| OctavianDanielMaria a întrebat:

De ce a permis zeul iudeu ca Avraam faca bigamie si sa aiba concubina?

14 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Adica dz ia permis sa se duca la alta sa faca copii cu ea, dar azi schimam legea, dz asta era beat?

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu stiu povestea, scrie

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ce povești

| RAY a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Creștinismul a cam scos totul din vechiul testament

| milan9 a răspuns:

Nu_ a fost o situatie care sa primeasca cumva girul, acordul sau binecuvantarea divinitatii, ci a fost un moment de slabiciune umana. O exceptie, si nu una confirmata de divinitate. Astazi avem conceptul de mama surogat. Sara nu putea avea copii...

| alidenbealidenbi a răspuns:

Pentru ca Dumnezeu i-a promis ca va avea multi urmasi.

Răspuns utilizator avertizat
| alidenbealidenbi a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Inca nu exista o lege divina scrisa in acest sens. In plus Avraam a luat-o pe Agar cu aprobarea Sarei.

| alidenbealidenbi a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Acum suntem dupa ce Dumnezeu a dat in scris legea contra incestului. Poligamia este interzisa pentru ca Isus a vorbit despre intoarcerea la standardele de un sot - o sotie la fel ca Adam. Apostolul Pavel a vorbit despre "sotul unei singure sotii".

Răspuns utilizator avertizat