| OctavianDanielMaria a întrebat:

De ce zeul iudeu si-a trimis fiul sa il omoare romanii?

11 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

"Negresit, Fiul omului Se duce dupa cum este scris despre El. Dar vai de omul acela prin care este vandut Fiul omului! Mai bine ar fi fost pentru el sa nu se fi nascut!" (Matei.26:24)

"Fara varsare de sange nu este iertare." (Evrei.9:22)

Răspuns utilizator avertizat
| anonimg a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

"Căci este cu neputinţă ca sângele taurilor şi al ţapilor să şteargă păcatele." (Evrei.10:4)
Fără sângele Fiului lui Dumnezeu era imposibil să fim iertați de păcat. Păcatul cere moarte veșnică -despartirea definitivă și irevocabilă de Dumnezeu. Dar Fiul lui Dumnezeu a murit în locul nostru pentru ca noi oamenii să nu avem parte de moartea a doua.
Toate jertfele din trecut -de la Adam și până la răstignirea Mântuitorului- erau doar simboluri prin care omenirea era educată să învețe că păcatul aduce despărțire veșnică de Dumnezeu, și în același timp că sângele lui Isus ne șterge păcatele și ne poate salva de această moarte veșnică.

Răspuns utilizator avertizat
| anonimg a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu-i urăște nimeni pe evrei că au dat la moarte pe Dumnezeu. Isus Hristos tot ar fi fost crucificat. Problema este că și păcatul meu de astăzi L-a crucificat, și al tuturor oamenilor de la Adam și până la ultimul care se va naște. Dar nici aceasta nu este adevărata problemă; ci important este să ne mărturisim păcatele pentru ca să fim iertați. Fiul lui Dumnezeu a murit pentru toți oamenii; dar cei mai mulți au fost și sunt indiferenți. Este grav să desconsiderăm lucrurile care pot să ne aducă viața veșnică. Și nu este vorba doar că nu va mai exista moarte, suferință, durere și necazuri. Ci va exista bucurie, pace, fără să existe ceva care să le mai poată tulbura.
Cunoașterea de Dumnezeu aduce la viață credința care a pus-o Dumnezeu în fiecare om. Aceasta ne ajută să cercetăm lucrurile care ne pot aduce adevărata viață.

Răspuns utilizator avertizat
| Holiday a răspuns:

De fapt s-a trimis pe el insusi pentru a deveni propriul sau fiu, pentru a se sacrifica el insusi cu scopul de a se convinge, evident tot pe el insusi, sa ierte niste chestii. Acum are sens, nu?!hee hee

Răspuns utilizator avertizat
| Werrich a răspuns:

Lol, l-au omorat iudeii...

| Antisistem11 a răspuns:

Corectitudine divina. Avraam era cat pe ce sa isi sacrifice fiul pentru acest zeu.iefta galaaditul se presupune că si-a ars fiica pentru același zeu. Dacă unii oamenii si-au sacrificat copii pentru El El de ce nu si-ar sacrifica propriul fiu pentru evrei?

Răspuns utilizator avertizat