| OctavianDanielMaria a întrebat:

De ce ziceti ca Biblia e cuvantului zeului iudeu? Ca nu exista originalele, ci doar copii la copii.

10 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Sunt 2000 de ani de la original. E normal sa ai parte doar de copii. Orice melodie a lui Withney Houston e deja doar o copie, originalul nu îl vei mai auzi, ea nu mai poate cinta odată ce a murit. Și sunt doar citiva ani de atunci.
Chestia cu copiile nu e un motiv sa dezici existenta lui Dumnezeu.
La urma urmei, orice lucrare a antichității tot o copie îți oferă. Și, știi ce e mai interesant, dacă la celelalte scrieri diferența dintre original și prima copie e de sute sau chiar mii de ani, la Biblie vorbim de maxim 150 de ani, la unele copii chiar mai puțin de 100

Răspuns utilizator avertizat
| ania a răspuns:

La toate scrierile din antichitate există doar copii, toate originalele s=au pierdut.

Răspuns utilizator avertizat
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

"copi la copi "?!

Vezi că DEX-ul e autentic. tongue
Apucă-te să-l răsfoiești. Și lasă Biblia, dacă crezi nu e pentru tine.

Răspuns utilizator avertizat
| badpanda a răspuns:

Interesant este ca din cele 6000 de copii existente nu exita doua identice.
Dar daca ai credinta nu mai conteaza ce scrie in cartea de povesti.