| anonim_4396 a întrebat:

De cine a fost scrisa biblia?

Răspuns Câştigător
| CIaudiu a răspuns:

Biblia a fost scrisa de nenumarati autori, in secole diferite. Fiecare autor incerca sa dea un raspuns la intrebarile vremurilor sale, motiv pentru care descoperim foarte multe contradictii in textul biblic. Noul Testament nu a fost scris de catre apostoli. Apostolii erau doar niste pescari analfabeti si fara pic de carte. Doar Pavel era invatat. Celelate carti au fost scrise de urmasii apostolilor cu mai mult de 30 de ani pana la 90/100 de ani dupa moartea lui Iisus.

11 răspunsuri:
| Whateverrr a răspuns:

De multi autori (nici macar contemporani intre ei), dar cu totii inspirati de Duhul Sfant happy

| Mayhem666 a răspuns:

De oameni.

| CostinAlamariu a răspuns:

De mai multi oameni

| LastBlackNight a răspuns:

De oameni

Răspuns utilizator avertizat
| halogen001 a răspuns:

De oameni "cinstiti" pentru care a minti si a insela a fost si este modul lor de viata.

| Antisistem11 a răspuns:

BIBLIA a fost scrisă de către cărturarii aflați în serviciul conducătorilor politici si clericali ai israelului și iudeei antice.

| LoveSleep a răspuns:

De Dumnezeu, prin alți oameni.

Asta ar fi una dintre glume.

| ania a răspuns:

Biblia a fost scrisa de oamenii pe care i-a ales Dumnezeu Creatorul ca sa ii transmita mesajul.

Răspuns utilizator avertizat