| anonim_4396 a întrebat:

Biblia a fost scrisa de turci sau greci?

12 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

De nimeni dintre acestia.

| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

rolling on the floor te-ai prins? Elena care a adus biblia era din Grecia/Turcia. Sotu ei (imparat roman)era negru, ea era alba yudaica. Asa a disparut imperiul roman.
Sunt multe articole pe net gasesti unde zice ca nu a existat biblia inainte de Elena, consiliul de la Nicea.

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Hmm, imparatul nu era alb happy? Imperiul a disparut si din cauza religiei, dar nu a fost neaparat o cauza principala.

| Celcestietot a răspuns (pentru Celcestietot):

Multumesc pentru informatii!

| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Pai ala a fost ultimul negru.

| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Erau pagani, hindusi, idolarizau oameni si animale, aveau o stiinta mai avansata, cartile din alexandria au fost arse ca si cele din timbuktu. Cartile care le aveam sunt facaturi scrise de anumiti autori care se dadeau drept inventatori, mai exista si unele carti in care s-au scris adevaruri.

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Imi poti da si mie un link cu privire la persoana sa big grin?

| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Linku lu vadakayil? Eu am citit prin alte parti inainte sa gasesc pe blogu acela, deci n-au fost chiar noutati ce am vazut acolo, deja stiam. https://ajitvadakayil.blogspot.com/......peror.html Trebuie scroll down ca mereu pune comentarii noi deasupra.

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Ok, ma voi uita ''maine'', nbwinking.

| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Noapte buna

| Sofer a răspuns:

E scrisa made în China.

| SG1995 a răspuns:

Vechiul Testament a fost scris de evrei, Noul Testament având în vedere că a fost scris în greacă pentru o comunitate greacă de tip middle class care putea citi grecește, indiferent ce zic creștini, n-a fost scris de adepți lui mitologicului Iisus, care ar fi fost evreu și el și adepți lui, ci a fost scrisă de niște creștini greci din secolul 2, primele versiuni ale Noului Testament au circulat oral, cele mai vechi copi ale evangheliilor datează din secolul doi, nu există manuscrise originale ale evangheliilor, să numai zic că primele versiuni ale scrierilor biblice nou-testamentare nici măcar nu era semnate, erau scrise anonim, autori au fost adăugați ulterior la conciliul de la Niceea, în momentul când s-a stabilit ce poate fi inclus în Biblie, și ce e ideologic împotriva a ceea ce considerau creștinii versiunea adevărat a poveștiilor despre Iisus.