| anonim_4396 a întrebat:

De cine era urmărit Isus la scurt timp după ce a fost arestat?
"După El mergea un tânăr care n-avea pe trup decât o învelitoare de pânză de in.Au pus mâna pe el, dar el și-a lăsat învelitoarea și a fugit în pielea goală." Marcu 14:51, 52

13 răspunsuri:
| TamplaruAnisoara a răspuns:

Tânărul respectiv era ucenicul pe care il iubea Isus cel mai mult, care l-a întrebat pe Isus la cina cine este cel ce il va vinde, care a intrat cu Petru in curtea marelui Preot, care l-a urmat pana la cruce si căruia Isus i-a încredințat pe mama Sa, adică Ioan evanghelistul si cel ce a scris Apocalipsa. Asta reiese din faptul ca Isus s-a dus in gradina Ghetsimani numai cu cei 11 ucenici, acolo nu era nimeni la acea ora din noapte, iar cei care l-au însoțit pe Iuda toți erau înarmați si dornici să-l vadă pe Isus răstignit. Ioan zis si Marcu nu făcea parte din cei 12 ucenici. Mai mult, Ioan, ucenicul pe care il iubea Isus era cel mai tânăr dintre ucenici.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Un tânăr. [Un anumit tânăr, KJV]. Acest incident aparent neînsemnat nu pare să aibă vreo legătură deosebită cu evenimentele nopţii şi cu toate acestea inspiraţia trebuie să fi avut vreun motiv pentru includerea lui în naraţiune. S-a sugerat că autorul Evangheliei, Ioan Marcu (vezi Fapte 12, 12), se referă aici criptic la propria Sa legătură cu arestarea lui Isus. Acest tânăr nu se poate să fi fost unul dintre ucenici, deoarece ei Îl părăsiseră deja şi fugiseră (Marcu 14, 50). Ar trebui să fie arătat, totuşi, că orice sugestie cu privire la identitatea tânărului nu este mai mult decât o ipoteză, oricât ar părea de rezonabilă. Comparaţi faptul intenţionat că Ioan nu se identifică pe sine pe nume (Ioan 21, 20-24) Ei. [Tinerii, KJV]. Dovezile textuale favorizează (cf. p. 146) exprimarea simplă ei.

https://mybible.ro/vdc/marcu/14/comentariu

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Articolul prezentat este unul veridic. Așadar identitatea tânărului este încă una necunoscută.In bucuria lor au uitat un mic amanunt. poate îl găsești tu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De ce îți ștergi întrebările? laughing

Bună întrebare. Faptul că este menționat în Evanghelie înseamnă că este important de știut, dar uite că nu știu, doar presupun că este unul dintre cei doi: dintre tânărul bogat(Matei 19:16) și cel ce a vrut să-L urmeze(Matei 8:19).

Cel mai probabil nu este important cine este tânărul ci ceea ce a făcut. Când ajung la un răspuns corect îți zic, doar să-mi mai aduci aminte.
Deocamdată știu doar că haina reprezintă autoritate(aproximativ la fel ca și laba piciorului). Cum vine asta în contextul de față? Nu știu, dar voi reveni când voi înțelege.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Pentru că nu am răspuns la ele.De aia. Când văd că în sec. 21 oamenii sunt paraleli cu biblia, renunț.
Și este răspuns și pentru tânărul acesta!

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Și tu crezi că e Marcu doar pentru că Marcu l-a înregistrat în Evanghelie? laughing

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu, n-am zis că e Marcu? Unde am zis asta?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Apropo.Apreciez că de data asta te eschivezi cu "nu știu" sau "nu m-am obosit să aflu". Acum ești pe "drumul mare" nu rătăcit pe "ulițe".

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

"Și este răspuns și pentru tânărul acesta!" Doar am presupus. Tu cine crezi că e?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Cu altă ocazie prin altă întrebare..Anonimul ăsta văd că nu are răspuns la propria întrebare laughing E prost n-ai ce sa îi faci. e vai de capul lui! laughing

| leo59 a răspuns:

In Biblia cu comentarii de Vartolomeu Anania, acesta spune ca multi comentatori cred ca este vorba de insusi autorul Evangheliei (Marcu), evenimentul fiind mentionat doar de el.

| NeamtuM a răspuns:

Era Marcu...simplu :*

| anonim_4396 explică (pentru NeamtuM):

Nu.