| anonim_4396 a întrebat:

De data asta ma voi lua de "judecata" zeului crestin.

Sa luam 3 persoane diferite : un crestin, un ateu si un hindus.

Sa presupunem ca toate cele 3 persoane comit acelasi numar de fapte bune si de fapte rele. Atunci cand vine "judecata", crestinul este mai avantajat decat ceilalti 2 si obtine puncte bonus? In cazul zeului vostru, este sau nu justitia oarba?

Dar cum ramane cu cel ce are o alta religie si se inchina altor zei? Ajunge in iad chiar daca a fost la fel de bun precum crestinul? Ajunge in iad doar pentru ca nu s-a inchinat zeului "corect"?

Cum ramane cu ateul care nu e convins de existenta zeilor? Va ajunge in iad chiar daca are acelasi numar de fapte bune / rele?

Si ca un bonus, cum ramane cu cei care NU au auzit re zeul vostru? Unde ajung ei si dupa ce criterii sunt judecati?

* Sa zicem ca toate cele 3 persoane comit 95% fapte bune si 5% fapte "rele".

17 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Exista un singur Dumnezeu adevarat pe tot pamantul. Conform Bibliei este Iehova iar El niciodata nu va face diferenta intre oameni.Pe tot pamantul El face ca oamenii sa cunoasca mesajul Bibliei si ii va judeca in functie de reactia lor. Avantajul e ca Dumnezeu cunoaste inima si intotdeauna va judeca cu dreptate.

| mODIN a răspuns (pentru danay72):

Ce te face sa crezi ca Dumnezeul tau este cel adevarat?

| danay72 a răspuns (pentru mODIN):

Pentru ca tot ce a promis a implinit in cele mai mici detalii.

| anonim_4396 explică (pentru danay72):

Cum ar fi distrugerea completa a Tir-ului nu? (nu camionul ba)

Apropo, esti constient de faptul ca TOATE prezicerile de care zici tu ca s-au implinit sunt chestii gen "o sa fie naspa" nu? Sunt niste preziceri fara prea multe detalii care se pot intampla si peste 1000 de ani.

X - In curand o sa fie naspa!
dupa 20 de ani
X - In curand o sa fie naspa!
dupa 200 de ani
X in curand o sa fie naspa!
dupa 2000 de ani
X - in curand o sa fie naspa!
ceva cat de cat naspa
X - Haaaa! Vedeti? Am avut dreptate 1
Y - Pai stai ba, tu de 2000 de ani zici "in curand". Ba mai mult, tu zici ca o sa fie NASPA iar acum este "relativ naspa".
dupa 8 luni, trece partea cat de cat naspa
X - In curand o sa fie naspa!
Y - Facepalm.

Cam asa sunt prezicerile.

| mODIN a răspuns (pentru danay72):

Si ce anume a promis?

| danay72 a răspuns (pentru anonim_4396):

De exemplu despre caderea Babilonului Isaia a prezis cu200 de ani inainte ca avea sa fie distrus de catre Cirus, ca portile urmau sa fie lasate deschise si ca Eufratul avea sa fie secat.isaia44:26-28; 45:1-5.S-a implinit in cele mai mici detalii iar istoria confirma acest lucru.

| danay72 a răspuns (pentru mODIN):

De exemplu a promis venirea lui Isus si a profetit cu privire la nasterea, serviciul si moartea lui si s-a implinit in cele mai mici detalii. mica5:2,matei2:1sau zaharia11:12,matei26:14-16.pe situl www.jw.org poti gasi mai multe informatii la sectiunea publicatii biblioteca online.

| mODIN a răspuns (pentru danay72):

Lafel se intampla in toate religile existente.

| anonim_4396 explică (pentru danay72):

Hai sa ne oprim la afirmatia ta putin. Ai zis TOT iar eu ti-am prezentat unul din multele exemple. Zi-mi cum e cu Tir-ul. Aici a cam gresit zeul tau. Accepti asta ca fiind o profetie care NU s-a implinit? Daca da, inseamna ca nu chiar TOT s-a implinit. Daca mai vrei, iti mai pot da exemple (ca mai sunt). Si din moment ce nu TOT s-a implinit, asta cam ce crezi ca spune despre zeul tau (care cica este atotorice)?

Cat despre partea cu isus, evreii te vor contrazice grav din foarte multe motive.

Si daca tot e sa bagam profetiile in discutie, cum ramane cu profetiile altor religii care s-au implinit? Consideri asa ceva ca fiind o dovada pentru existenta acelor zei (la intrebarea asta vreau sa imi raspunzi neaparat)? Sa zici si de ce "Da" sau "Nu".

Acum sa revenim la "profetiile" tale. Esti constient de faptul ca singurul "detaliu" prezentat in ele este ceva gen "o sa fie naspa" (exact e am zis eu mai sus)? Nu sunt prezentate prea multe detalii. Oare de ce?

| danay72 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu stiu la ce profetie exact legat de Tir te referi. Cat despre iudei, oricum ei neaga existenta lui Isus desi istoria confirma acest lucru. Apoi exista doar Iehova Dumnezeu si Satan. Satan ar face orice ca oamenii sa fie indusi in eroare, deci daca poate sa faca sa se implineasca un lucru, il face, inclusiv legat de scoaterea demonilor.Matei7:21-23. Pe situl www.jw.org poti gasi mai multe despre implinirea profetiilor la publicatii -biblioteca online

| anonim_4396 explică (pentru danay72):

"oricum ei neaga existenta lui Isus desi istoria confirma acest lucru"... GRESIT. "Istoria" confirma posibilitatea existentei unui personaj numit isus si atat. Ea NU confirma existenta unui semizeu (sau zeu). Invata diferenta.

Ma refer la distrugerea completa a Tir-ului. Citeste-ti biblia.

Daca a existat un nene pe care sa il fi chemat isus si care sa fi facut anumite chestii, e irelevant. Spre exemplu, pentru Buddha exista mai multe dovezi decat exista pentru isus. Bun, sa zicem ca poti sa-mi prezinti dovezi clare cum ca un personaj pe nume isus a existat. Acum prezinta-mi dovezile cum ca el a fost un semizeu (sau un al 2-lea zeu). Poti? Sigur ca nu. Aici se opreste argumentul tau.

O sa iti mai cer o ultima data sa imi zici cum ramane cu Tir-ul. Indiferent cum vrei sa o intorci, profetia respectiva NU s-a implinit si daca NU s-a implinit, inseamna ca argumentul tau nu este valid. Ba mai mult, daca zeul tau a zis ceva si a gresit, inseamna ca el nu este chiar atotstiutor.

Pune mana si citeste-ti biblia. Data viitoare, cand mai vrei sa te bagi in discutii cu cineva, asigura-te ca stii chestiile elementare legate de subiectul pe care vrei sa il dezbati.

Si daca tot e sa vorbil de isus vs iudei, stii macar de ce nu-l considera ei ca fiind mesia? Esti constient de faptul ca unele din profetiile ce tin de mesia NU s-au implinit? Ia vorbeste cu un evreu si intreaba-l de ce nu il accepta pe isus ca fiind mesia. O sa iti aduca extrem de multe argumente (pe care tu, desigur, le vei ignora din cauza favoritismului). Ia intraba-i cum e cu nasterea din virgina.

| milan9 a răspuns:

Referitor la un detaliu expus mai sus, este important a nu se confunda iniţialele YHWH întâlnite în Vechiul Testament (alaturi de alte 5000 de expresii referitoare la Dumnezeu) cu pronunţia greşită "Iehova" (variantă nepermisa inventată prin îmbinarea dintre consoanele unui nume pierdut "Yhwh" - şi vocalele altui nume –"Adonai"). - o compoziţie deci, cel puţin ciudata...).
Variantă greşită de "pronunţie" "Iehova", propusă la voia întâmplării, nu este acceptată de niciunul dintre rabinii poporului evreu. A nu se face deci o confuzie de neiertat...

| milan9 a răspuns:

"Cum ramane cu cei care NU au auzit de Dumnezeu? Unde ajung ei si dupa ce criterii sunt judecati?"

In nici un caz Dumnezeu nu poate fi considerat a fi nedrept. Cei care nu au auzit de invatatura crestina au circumstantele atenuante oferite de acest lucru. Sunt astazi foarte numeroase populatii aflate in aceasta situatie.

Legea morala naturala, constiinta este cea prin care ei pot raporta faptele la bine sau la rau, putand astfel alege binele...

| anonim_4396 explică (pentru milan9):

Bun, sa ne oprim putin la partea cu "In nici un caz Dumnezeu nu poate fi considerat a fi nedrept".

E pe net o poza cu o mini discutie ceva gen :

X - daca nu am auzit de zeul tau ajung in iad?
Y - nu, daca nu ai auzit de el nu ajungi.
X - pai si atunci de ce mi-ai zis de el?

Mai pe scur, tu zici ca a crede in zeul tau nu e obligatoriu pentru mantuire. Ba mai mult, este inutila. Si ca sa fie si mai interesanta treaba, din ce zici tu, daca NU raspandesti crestinismul, practic, salvezi mai multi oameni.

Si cum ramane cu cei care au alte religii si care chiar daca au auzit de al tau, ei decid sa ramana la zeul / zeii lor? Vor ajunge in iad? Ti se pare corect? Daca imi vei zice ca nici ei nu ajung in iad, iti propun sa citesti "porunca" gen "sa nu ai alti zei". Sau porunca respectiva se aplica doar crestinilor?

"Legea morala natural"... hai ca m-ai facut curios. Care-i aia? Te referi la instincte? Cum ramane cu canibalii? Pentru tine e imoral, pentru ei nu. Si mai pot sa-ti dau multe exemple de lucruri pe care tu le consideri ca fiind imorale dar pentru altii sunt morale. Cand vorbesti de moralitate, dupa a cui moralitaTE TE ghidezi?

In comentariul urmator, tu zici ca practic, pentru un crestin care a devenit ateu sau a schimbat religia o sa fie "naspa". Dar cum ramane cu cei care nu erau crestini de la inceput? Cei care au fost botezati (cu forta desigur, ca majoritatea crestinilor) dar care dupa un timp, fie nu au mai crezut fie au gasit o varianta mai buna si mai convingatoare? Ajung si ei in iad?

| milan9 a răspuns:

Circumstante agravante are insa cel ce a cunoscut invatatura crestina autentica dar s-a indepartat de ea sau nu a respectat-o doar din cauza faptului ca s-a lasat influentat de exemplele negative ale libertatii unora sau altora...

| Moisie a răspuns:

Cel mai favorizat va fi ateul!
Pentru ca el, spre deosebire de crestin, nu se roaga in biserici diavolului numindu-l "dumnezeul" sau!
Sau nu stii ca in Biblie se spune clar ca Diavolul s-a asezat in biserici si se lasa slavit ca fiind Dumnezeu?
Vezi 2 Tesalon 2-4

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu tu.