| anonim_4396 a întrebat:

Conform crestinismului, ce se intampla cu mine dupa ce mor daca fac fapte bune dar nu vreau sa ma supun zeului crestin?

18 răspunsuri:
| shadovv a răspuns:

Ce inseamna "fapte bune"? Fara Dumnezeu nu poti avea un sistem etic ci doar un amalgam relativ.

| Filip23 a răspuns:

Ai sa vezi atunci.

| Anonimgirltpu a răspuns:

Scopul in viata al unui crestin este sa ajunga in Rai. Cum ajungi in Rai? Prin Dumnezeu. Degeaba faci ce faci daca nu e cu Dumnezeu. Daca nu crezi in Dumnezeu nu ai cum sa crezi nici in Rai. NU ai cum sa ajungi undeva unde nu crezi.

| danay72 a răspuns:

Daca nu vrei sa asculti de Iehova Dumnezeu, Dumnezeul Bibliei, cand vei muri nu vei mai sti nimic si nu vei mai avea posibilitatea invierii.Eclesiast9:5,6,10; Ezechiel18:4; Ioan5:28,29.Iehova nu e un Dumnezeu malefic ca sa te chinuie, dar iti ofera posibilitatea sa-l cunosti, iar daca vrei sau nu sa asculti de el depinde doar de tine, nu te obliga.

| niku93 a răspuns:

Eu nu cred ca un exista dumnezeu, mai ales cel din biblie...si chiar daca ar exista, orice "entitate care nu este guvernata de legile fizicii" ar lua in considerare scepticismul meu fata de existenta "ei" si ar aprecia faptul ca nu ma prefac ca altii care cred " ca daca crezi si nu exista, nu ai nimic de pierdut si daca exista si nu crezi, ai pierdut totul! "

| RAY a răspuns:

Alex ce rost are sa pui asemenea intrebare lasa-i in ignoranta lor crestina eu am 10 luni pe TPU si lucrurile stau la fel ateii -crestinii =acelasi persoane =acelasi intrebarii=acelasi raspunsurii
ca ateu gandeste rational

| sweetapril a răspuns (pentru RAY):

Stii care ii problema cu ateii si crestinii?! Ca daca Dumnezeu nu exista, si crezi nu ai nimic de pierdut, in schimb daca Dumnezeu exista, ai totul de pierdut, si ma refer la viata vesnica.

| Mădă0611 a răspuns:

Iadul te mananca devil Mai bine te supui zeului crestin, omori pe cine vrei si o sa ajungi in rai ohappy cica laughing)

| sweetapril a răspuns (pentru Mădă0611):

Cum adica omori pe cine vrei si ajugi in rai?

| Mădă0611 a răspuns (pentru sweetapril):

Era la misto tongue Dar cica asa functioneaza credinta in zei. Nu conteaza ca esti om, adica ai sentimente, esti pasnic, ajuti s.a.m.d., daca nu crezi in ce cred altii, esti animal, si nu conteaza ca esti mai rau decat un animal (sa omori pe cineva, adica sa nu prea ai sentimente), daca ai un zeu esti "mantuit".

Sa fii om e lucru mare, asta e tot ce conteaza, restul e can-can.

| 1Mihai1 a răspuns (pentru Mădă0611):

Tu înţelegi doar ce vrei?

| reihiuke a răspuns:

Depinde despre ce fel de crestinism vorbesti. Dpdv al celui ortodox ajungi in iad, iar din punct de vedere al protestantilor, tot in iad :X (tot ciorba) laughing (era o replica de la vacanta mare la restaurantul chinezesc)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Unde... rai sau iad?

| sweetapril a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca nu crezi in Dumnezeu si in jertfa Fiului Sau, categoric iad, dar asta nu trebuie sa se intample, deoarece tu poti schimba asta, nu asculta ceea ce spun altii, citeste Biblia si te poti convinge singur, incearca sa te roagi lui Dumnezeu si o sa vezi ca El te asculta si chiar raspunde la rugaciuni, incearca numai, si vei fi convins ca Dumnezeu existahappy

| Silviuloan a răspuns:

Cum adica faci fapte bune dar nu iti iubesti Dumnezeul?

| casablanca40 a răspuns:

Nu este bine sa asculti de parerile altora, nici papa nu iti poate spune daca vei ajunge in iad sau in rai. Numai dumnezeu stie, majoritatea crestinilor se confunda cu dumnezeu si probabil iti vor da raspunsuri de genul " IAD CLAR ". Inca o data dumnezeu este imprevizibil si neinteles.

| Kaleo a răspuns:

Cat ai luat?

| sweetapril a răspuns:

Faptele bune nu te ajuta la nimic, ci doar credinta ca Fiul lui Dumnezeu a murit pentru tine, faptele bune sunt o consecinta a mantuirii, dupa ce l/ai primit pe Dumnezeu in viata ta este imposibil sa mai traiesti ca inainte. Si nu exista zeu crestin sau necrestin, ci exista doar un singur Dumnezeu care a facut cerurile si pamantul, si tot ceea ce ne inconjoara. In sufletul fiecarui om exista un gol care nu poate fi umplut decat de dragostea si prezenta lui Dumnezeu. Asa de frumos e sa stii ca esti copil de Dumnezeu si ca El intotdeauna cu tine. Conteaza foarte mult sa ai acea siguranta ca daca la noapte mori stii ca ajungi in cer la Dumnezeul pe care l/ai slujit. Iubiti-L pe Dumneyu si traiti o viata plina de curatie si fara remuscari!