| Jubiluis a întrebat:

De la ce vine prefixul dumne si ce inseamna mai exact de la DumneZEU? de ce nu ii se spune pur si simplu zeu?

6 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Vine din latină Dominus Deus= stăpânul zeilor

| tsevaoth a răspuns:

Domnule etimolog, nu te obosi prea tare, acest cuvant nu a fost inventat in limba Romana a fost doar tradus in limba asta.

| tsevaoth a răspuns:

Domnule etimolog, nu te obosi prea tare, acest cuvant nu a fost inventat in limba Romana, a fost doar tradus in ea.Deci relevanta in limba Romana sau oricare dupa Cristos, nu are relevanta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da ma chiar asa.de la ce o fi venind? ca prea aduce aaaa ...nici nu stiu cum sa zic.vezi cum vor astia sa te prosteasca? nu ca ar fi cazul, dar chiar incearca sa te duca.si reusesc.

| DeniNico123 a răspuns:

Nu I se spune ZEU deoarece Dumnezeu este mult mai puternic ca si ZEII intelegi? Si Dumne vine de la domn cum se spunea inainte la tata.Si daca Dumnezeu este tatal nosuru I se spune DumneZEU.Si stiu ca e tatal nostru deoarece El ne-a creeat si mai spune si in rugaciunea"Tatal Nostru" se observa chiar si dupa titlu."Tatal nostru care esti in ceruri..."