| Madalin7153565 a întrebat:

De 400 de ani, de la Isaac Newton se vorbeste despre gravitatie si nici acum oamenii de stiinta nu stiu exact ce cauzeaza gravitatia. De 100 de ani se vorbeste despre evolutie si nici acum nu s-a observat un animal care sa evolueze si sa iasa din tiparele speciei sale adica sa se nasca de exemplu o maimuta mai evoluata adica ceva care sa te dea pe spate. Isus a fost primul om care a introdus conceptul folosit pentru era digitala. Isus a spus, Matei 5:37, urmatoarele: "În vorbirea voastră, «da (unu logic)» să însemne «da» și «nu (zero logic)» să însemne «nu», căci ce este în plus față de acestea vine de la cel rău." Doar Biblia sfideaza stiinta limitata a omului precum universul. Asta e o dovada ca Biblia este singura carte religioasa adevarata, singura care rivalizeaza cu stiinta limitata a omului. Sfidarea stiintei omului exista si deci Dumnezeu exista. Daca universul e asa de ciudat si imposibil de masurat si de conceput sa fie infinit sau finit, nu se stie ce e materia si energia intunecata, nu se stie forma universului, numai speculatii, universul e de neinteles de catre om, nu vi se pare ca asta e un afront si o sfidare adusa stiintei omului si un mesaj de la Dumnezeul biblic care spune la 1 Corinteni 1:20: "Unde este înțeleptul? Unde este scribul? Unde este polemistul acestui sistem? Nu a arătat Dumnezeu că înțelepciunea lumii este o nebunie?

Răspuns Câştigător
| Feri5 a răspuns:

Pentru că știința este falsă, legile descoperite nu sunt în totalitate adevărate! Pământul are câteva miliarde de ani de existență, iar în acest interval, putea să evolueze multe specii din tipar, dar chestia asta cu evoluția e doar o minciună. A trăit Darwin un milion de ani să vadă că omul a evoluat din maimuță? Nu! Înțelepciunea omului este incomparabilă cu cea a lui Dumnezeu!

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru Feri5):

De ce mai vrei sa dai la facultate, ce zici aici reflecta ca viitorul ar trebui sa-ti fie la o manastire?

| doctorandus a răspuns (pentru Feri5):

Daca dovedesti ca teoria evolutiei are hibe iei premiul Nobel. Atentie: trebuie sa dovedesti asta comunitatii stiintifice, nu TPU-ului.

28 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

De 400 de ani, de la Isaac Newton se vorbeste despre gravitatie si nici acum oamenii de stiinta nu stiu exact ce cauzeaza gravitatia.
Ba știu, bozonul Higgs.
Evoluția are nevoie de un milion da ani, ca să observi ceva.
Sfidarea stiintei omului exista si deci Dumnezeu exista. Hopa hop, raționament de Gâgă.
O, ba da! Așa arată și postarea ta aici.

| CIaudiu a răspuns (pentru sadrian46):

Gresesti. Bosonul Higgs este o particula fundamentala a universului din restul de 11 particule fundamentale iar aceasta se ocupa cu crearea masei unei alte particule.

| sadrian46 a răspuns (pentru CIaudiu):

Da, exact. Iar câmpul gravitațional este legat de masă. Nu ai masă, nu ai gravitație. Masa atrage altă masă.

| CIaudiu a răspuns (pentru sadrian46):

Intr-adevar, insa acest user a vorbit despre altceva. Despre fenomentul exact care produce gravitatia. Fara masa n-ai gravitatie insa ce mai exact creeaza gravitatia inca nu a fost inteles, doar s-au teoretizat anumite ipoteze cum este cel pe care l-am dat exemplu mai sus.

| Catrice a răspuns:

Vrei evoluție rapida? Pai ai covidu și tulpinile noi care s-au modificat ca sa facă fata laughing

| Mayhem666 a răspuns:

Si asta este exemplul perfect pentru care oamenii ca tine nu ar trebui sa aiba acces la internet.
Daca tot folosesti internetul ca sa incerci sa explici ceva, macar informeaza-te inainte sa postezi.

Sa spui ca nu se stie ce produce gravitatia e o nebunie. Gravitatia e produsa de o obiecte. Cu cat obiectul respectiv e mai mare, cu atat forta gravitationala creste. Chiar si omul are propria gravitatie, dar e atat de mica si de nesemnificativa in comparatie cu cea a pamantului, incat nu afecteaza nimic din jur. Chiar si muntele Everest are propria gravitatie, dar e mica si nesemnificativa incat de asemenea, nu afecteaza nimic, mai ales ca muntele face parte din planeta.

Iar la partea cu evolutia, sa nu mai spun, o absurditate mai mare nu puteai sa spui. Evident ca nu ai cum sa observi evolutia, ca viata unu om e mult prea scurta ca sa poata observa cum un animal evolueaza, din moment ce evolutia dureaza mii sau chiar milioane de ani ca o specie sa devina diferita sau chiar sa se ramifice in alte sub-specii. Si ca ceva sa evolueze, sunt necesare anumite criterii, unul dintre cele mai importante fiind schimbarea mediului. Daca mediul se schimba drastic, iar o specie anume trebuie sa se adapteze la noul mediu, atunci evolutia isi face treaba, daca mediul e mai mult decat perfect pentru anumite specii, evolutia poate chiar sa se si opreasca pentru specia/speciile respective.

Biblia e singura carte adevarata? Care sunt bazele concluziei tale? Te rog elaboreaza, pentru ca eu nu stiu cum ai putut tu sa ajungi la o astfel de concluzie. Si daca spui ca Biblia e singura carte adevarata, bineinteles ca de aici rezulta ca si Crestinismul e singuara religie adevarata, deci prin urmare tu ai exclus sutele de religii din lume, multe despre care sunt sigur ca nici nu stii ca exista, doar ca sa afirmi ca religia ta e cea adevarata, fara ca sa oferi dovezi concrete si irefutabile ca este exact asa cum spui tu, dar in schimb ai oferit niste informatii nu doar eronate dar nici macar nu te-ai strofocat ca sa cercetezi inante sa le dai, fiind sigur ca ceea ce spui e adevarat si ca altii o sa te creada orbeste. Tie ti se pare normal?

Sa nu mai mentionez ca atunci cand ai trecut la explicatiile de astronomie, nu am putut decat sa rad, din moment ce sunt foarte pasionat de astronomie, am fost pasionat inca de mic, si sunt sigur ca stiu mai multe despre astronimie decat tine, asa ca citindu-ti comentariul, nu am putut decat sa ma amuz.
Intr-adevar, multe teorii despre univers nu vor ajunge nimic mai mult decat teorii, dar asta pentru ca universul e atat de mare si de vast si se extinde mai repede decat viteza luminii si accelereaza din ce in ce mai mult, incat noi ca si specie limitata nu putem sa ii aflam toate misterele, dar asta nu ne da dreptul sa spunem aberatii asa cum ai facut tu, si sa ii mai facem si pe altii sa creada informatiile false si eronate, si fara sa cerceteze sa le spuna si ei mai departe si sa faca acea actiune in lant, la fel cum s-a facut si cu multe mituri, cum ar fi ca visele dureaza doar cateva secunde, ceea ce e complet fals si totul a pornit la fel, de la o persoana ca si tine care nu s-a informat destul si a raspandit informatia gresita la alte persoane, care si ele la randul lor au facut la fel, si asa s-a ajuns ca o informatie complet gresita sa fie mai populara decat cea adevarata.

Deci data viitoare cand incerci sa te faci convins, mai bine te informezi inainte sa postezi, ca o sa vina altul, mai informat ca mine si o sa te faca de ras, de o sa vrei sa iti stergi contul pentru ca ti-ai pierdut toata credibilitatea, iar oamenii o sa te stie ca pe un troll mincinos si neinformat care raspandeste informatii false.

| Antisistem11 a răspuns (pentru Mayhem666):

Really,? Eu stiam ca charles darwin a vazut cu proprii lui ochii unele specii evoluând.deci cum trebuie mii sau milioane de ani sa observi evoluția?

| Mayhem666 a răspuns (pentru Antisistem11):

Nu am spus niciodata ca iti trebuie atata timp pentru TOATE speciile, deci evident ca exista si exceptii.

| Mayhem666 a răspuns:

Se vede ca ti-am inchis gura, pentru ca nu ai avut nimic mai bun de spus decat sa ma insulti, dar nu-ti face griji, o sa am eu grija sa te raportez pentru jignire.
Iti dotresc o seara frumoasa in continuare.

| johnnny123 a răspuns:

Daca chiar ai avea curiozitatea sa studiezi evolutia, ai intelege ca aceasta are nevoie de milioane sau miliarde de ani pentru a produce efecte "vizibile". In niciun caz nu se observa "cu ochiul liber".

Evolutia nu inseamna ca "o vaca naste un vitel mai evoluat". Evolutia inseamna ca in decursul a 10.000 de generatii de vaci se produce o modificare abia perceptibila.

Este ca si cum te-ai uita 5 minute la un munte si ai spune "eu nu am observat ca s-a produs nici o eroziune sau incretire a scoartei terestre cat timp m-am uitat. Rezulta ca eroziunea si incretirea scoartei nu exista"

Ai dreptate intr-o privinta: oamenii de stiinta nu stiu totul. Si nici nu vor sti vreodata, pentru ca in stiinta fiecare noua descoperire deschide noi orizonturi si ridica alte intrebari. Asa functioneaza stiinta.

Dar cu siguranta stiu mai multe decat aia care au scris biblia si decat aia care o interpreteaza astazi in fel si chip, intotdeauna gasind in ea "dovezi" care le sustin credintele.

Răspuns utilizator avertizat
| johnnny123 a răspuns (pentru Madalin7153565):

Este ca si cum ai spune "Niciun criminal nu poate fi prins daca nu au existat martori la crima".

Si totusi criminalii sunt prinsi foarte des. Pentru ca tehnologia si gandirea logica ne permit sa dovedim ca cineva a comis o crima fara sa fi vazut cineva acea crima.

Daca nu esti dispus sa crezi decat in lucrurile pe care le vezi intamplandu-se in fata ochilor tai, atunci de ce crezi in Biblie? Erai prezent la evenimentele descrise in ea?

Tu nici macar nu realizezi cat de absurd este sa spui ca evolutia nu se poate dovedi (desi exista milioane de dovezi independente care o dovedesc), dar in acelasi timp sa sustii ca existenta lui Dumnezeu este 100% sigura (desi nu exista absolut nici o dovada in acest sens).

Si nu, Biblia nu este o dovada a existentei lui Dumnezeu. Este doar un text ca oricare alt text, cu niste autori umani, ca toti autorii. Doar ca povestea prezentata in ea a prins mai bine la masele de oameni si a devenit de-a lungul secolelor "text sacru".

| Zuzu1991 a răspuns:

"nici acum nu s-a observat un animal care sa evolueze si sa iasa din tiparele speciei sale"

esti dus cu pluta mama, esti dus RAU
evolutia e o chestie EXTREM lenta, tu iei ca dovada faptul ca "vezi doamne" nu au aparut peste noapte X-man care au "evoluat"... instantaneu cu chestii care sunt foarte, FOARTE diferite de parinti

evolutia e continua si se intampla chiar acum, chiar si la oameni am auzit de nustiuce insula din Japonia, unde de sute de ani se practica cultivarea subacvatica de perle, si s-a constatat ca unii copii au inceput sa se adapte, vad foarte bine sub apa si isi pot tine respiratia si 4 minute fara probleme (topul uman e de 5minute si foarte putini ajung sa il atinga)

in plus, tot la oameni, hai sa iti dau ceva de gandit:
https://www.google.com/search?q=scientific+adam
https://en.wikipedia.org/wiki/Y-chromosomal_Adam
romana
https://ro.wikipedia.org/wiki/Adam_cu_cromozomul_Y
acum cateva zeci de mii de ani, oamenii au fost aproape eradicati de pe pamant, si au mai ramas 2mii de oameni (aproximativ) iar un barbat a avut o EVOLUTIE (mutatie) relativ la inteligenta, siiii... numai urmasii lui au supravietuit

sunt curios BISERICOSULE daca ai curaj sa citesti tot raspunsul si sa imi raspunzi LOGIC si nu cu percepte bisericesti sau alte tampenii (auzi Matei 5:37... ce e aia?!? atunci vine curierul numit "Matei" cu mancarea chinezeasca pe care am comandat-o?!?)

| mastadont a răspuns:

Luând în considerare viața planetei nici nu mă miră că, în scurtul timp pe care omenirea l-a petrecut pe suprafața pământului, încă nu a deslușit toate aceste mistere. Pământul are vârsta de aproximativ 4.5 miliarde de ani. Față de acest număr, 400 de ani sunt atât de insignifianți încât nici nu merită menționați. Dacă pământul ar fi fost în viață de 12 ore, atunci omul ar fi prezent pe suprafața pământului doar de vreo 2 minute, asta ca să înțelegi de cât de puțin timp suntem pe tera și cât de limitată este viziunea noastră. Pentru ca o specie să sufere mutații atât de radicale este nevoie de milioane de ani, nu de câteva sute așa că nu o să observăm asemenea fenomene foarte curând.
Dumnezeu nu are nici o legătură că doar e inexistent. Momentan nu există nici o dovadă care să arate, fără putință de tăgadă, că dumnezeu există și este atotputernic cum susține ficțiunea biblică, lucru ce nu se poate spune despre teoria evoluției, care este acceptată de comunitatea oamenilor de știință din întreaga lume și în sprijinul căreia se aduc noi dovezi în fiecare an.

Răspuns utilizator avertizat
| mastadont a răspuns (pentru Madalin7153565):

Ceva rapid? Uite aici, explicat pe înțelesul tuturor, sper că știi atâta engleză. https://kids.frontiersin.org/articles/10.3389/frym.2019.00075
Ai și imagini. De acolo se vede cum bacteria e. coli, fiind supusă la frig, reușește să se adapteze la noul mediu iar rata de supraviețuire a organismului crește în loc să scadă și acesta să dispară. Dacă evoluția nu ar exista atunci aceste organisme ar muri când ar fi expuse la frig intens, însă ele suferă mutații pe măsură ce apar noi generații și sunt capabile să suporte acele temperaturi, adică se adaptează la mediu.
Bineînțeles, bacteriile se folosesc în acest scop pentru că au o mare rată de reproducere, o generație nouă apare o dată la 20 de minute față de specia umană, care crează o nouă generație o dată la vreo 26 de ani.

| CIaudiu a răspuns:

"De 400 de ani, de la Isaac Newton se vorbeste despre gravitatie si nici acum oamenii de stiinta nu stiu exact ce cauzeaza gravitatia." - si de ce ar trebui sa stie dintr-o data toate fenomenele care se intampla in univers?
Rasa umana evolueaza, creierul, gandirea si inteligenta evolueaza si ele mult mai rapid decat restul corpului. Ce stim acum nu stiam acum 50, 100, 500, 1000 de ani. Pe an ce trece evoluam si ne inbunatatim cunostintele in privinta universului. Dar din pacate inca mai exista aberanti religiosi care pentru ei daca stiinta nu a definit inca un lucru inseamna ca stiinta nu poate rezolva acea problema si prin urmare avem o dovada a mainii domnului. Nu este asa. Este o aberatie sa mergi pe aceasta idee. Sunt foarte multe domenii de care oamenii de stiinta se ocupa. Nu iti poti canaliza atentia, banii si resursele pe o singura directie. Universul este vast, la fel si misterele lui. De foarte multe mistere ne ocupam.
Acum ne concentram mult mai mult pe calatoria spatiala si colonizarea altor lumi decat sa intelegem cum se naste gravitatia. De-asta avansam foarte rapid in domeniul calatoriilor spatiale si mai putin in cel de descoperire a elementelor care provoaca gravitatia. Exista o teorie si a fost propusa de ceva timp cum ca gravitația este de fapt formată din particule cuantice, pe care le-au numit "gravitoni". Oriunde există gravitatie, ar exista gravitoni: pe Pamant, in sistemele solare si, cel mai important, in minusculul univers infantil, unde au aparut fluctuatii cuantice ale gravitonilor, indoind buzunarele acestui mic spatiu-timp.

"De 100 de ani se vorbeste despre evolutie si nici acum nu s-a observat un animal care sa evolueze si sa iasa din tiparele speciei sale adica sa se nasca de exemplu o maimuta mai evoluata adica ceva care sa te dea pe spate." - Nu pot sa inteleg cum poti sa denigrezi in asa hal stiinta care ti-a oferit si iti ofera traiul asta frumos si optiunile vaste de viata pe care le ai acum, si cel mai grav lucru este ca il ataci cu aberatiile tale fara sa ai habar de ceva. Tu stii in cat timp se produce o evolutie? Unde ai vazut tu in istoria asta a vietii pamantesti de 3, 8 - 4mld de ani o evolutie in cativa ani? O evolutie dureaza milioane si zeci de milioane de ani. Iar evolutia se petrece in momentul in care acea specie are nevoie de noi conditii de viata si astfel isi dezvolta corpul pentru asa ceva. Tu stii cum au aparut oamenii? Totul incepe de la primatele din Africa care au experientat o schimbare a mediului ce i-a fortat sa isi schimbe modul de viata si astfel sa evolueze din ce in ce mai rapid.
Evolutia poate fi vazuta si cu ochiul liber in privinta omului. Uite unde suntem acum si cum era omenirea acum 2000 de ani. Nu vezi nicio urma de evolutie? Atunci du-te la oftalmolog si dupa la psihiatru caci materia ta cenusie a inceput sa nu mai functioneze prin unele zone.

"Asta e o dovada ca Biblia este singura carte religioasa adevarata, singura care rivalizeaza cu stiinta limitata a omului." - de ce e stiinta limitata daca eu ti-am spus ca pe an ce trece noi ca specie umana evoluam si adaugam noi cunostinte in portofoliul stiintei? Cum arata stiinta acum 500 de ani si cum arata acum? Cum arata stiinta azi si cum va arata peste 1000 de ani? Cum poti spune ca e limitata daca viitorul nu se cunoaste, reusim pe zi ce trece sa ne uimim de capacitatile noastre si sa evoluam intr-un mod accelerativ descoperind si explicand tot mai multe fenomene ale universului? Premisele de la care pleci sunt simple aberatii. Stii ce face stiinta? Iti defineste, iti explica, iti demonstreaza cu dovezi palpabile si ceea ce sustine pentru a iti arata ca teoria sa este adevarata. Biblia ce face? Doar iti spune ca un lucru nu este ok in ochii Bibliei fara sa-ti spuna de ce. Multe lucruri sunt spuse de Biblie si Biserica pe care stiinta le-a dovedit ca sunt aberatii fara nicio baza. Biblia ce-a facut impotriva stiintei? Decat sa-i blameze unele conceptii ca mai tarziu tot sa le adopte.
Hai sa cream o carte a stiintei, a tuturor ramurilor stiintei si sa vedem care este mai groasa. Si nu uita. Biblia are un numar precis de pagini care nu se mai modifica de mii de ani. La cartea stiintei in fiecare luna si an i se vor mai adauga zeci, sute si mii de pagini pe baza noilor descoperiri si intelegeri. Care este limitata? Una care nu se mai modifica de mii de ani si contine multe aberatii sf sau a unei stiinte ce pe zi ce trece acumuleaza noi cunostinte?

| DarthNiger a răspuns:

Noi oamenii cel mai probabil nu o sa putem vedea niciodata efectele evolutiei fiindca asa cum a zis si cineva mai sus, evolutia este un proces complex si de durata, vorbim de milioane si miliarde de ani si nu se stie daca noi vom fi martori la asa ceva sau daca planeta pe care locuim o sa mai existe intr-un viitor indelungat.
Sunt multe intrebari la care noi oamenii nu le-am putut gasi raspuns si nici nu cred ca le vom putea gasi vreodata deoarece nu suntem nemuritori si nu aveam capabilitatile necesare pentru a face asta.
Tot ce putem face noi in acest sens este doar sa presupunem in functie de ceea ce am descoperit noi ca se va intampla in continuare dar nu este nimic sigur.
Stiinta, exacta pe cat se spune, nu este chiar atat de exacta fiindca nici macar stiinta nu putea prezice ce o sa se intample fiindca stiinta este modul oamenilor de a intelege viata si tot ceea ce ne inconjoara.
Totul este un mister si nimic nu este scris in stele.

Răspuns utilizator avertizat
| LupusDei1993 a răspuns:

Dumnezeu tot nu exista, fie ca vrei sa pricepi sau nu.

Răspuns utilizator avertizat
| LupusDei1993 a răspuns (pentru Harfagre):

Cand va veni sa-mi spuna "buna" atunci ii voi crede existenta. Pana atunci, nu ma inchin nimanui si niciunui obiect.

Răspuns utilizator avertizat
| LupusDei1993 a răspuns (pentru Harfagre):

Cei cu iq-ul ridicat nici macar nu se inchina la zeitati.

Răspuns utilizator avertizat