| StrongHeart a întrebat:

De multe ori am considerat ca Dumnezeu ma va condamnda daca pun la indoiala aspecte contradictorii din biblie sau existenta lui(sunt constient ca exista,insa nu intotdeauna cum il descrie religia,pana la urma si picturile din biserici sunt opera unui om,picturi foarte frumoase dar sunt doar o reprezentare a idei lui despre Dumnezeu si viata de dincolo, o interpretare personala.
Am realizat in momente mai grele din viata ca exista o putere a rugaciunilor si ca toate religiile si filozofiile au in esenta ceva folositor.Insa daca vrei sa fii crestin "cu acte in regula"trebuie sa iti cam vinzi sufletul,aici ma refer ca trebuie sa te invinuiesti mereu pentru cele mai mici greseli,trebuie sa fii umil mereu,sa lasi capul plecat,si inteleg ca in viata trebuie sa fii si umil,dar facand asta lasi liber inamicului sa atace,indoctrinandu-te.
De cele mai multe ori,Dumnezeu nu te condamna ca pui intrebari sau ca ai indoieli ci oamenii din jurul tau,vezi doamne a intrat satana in tine.
Unii spun asa:daca crezi in Dumnezeu si exista nu ai nimic de pierdut dar daca nu crezi si exista,pierzi totul.
Eu spun ca daca eu cred in Dumnezeu ca pe ceva dincolo de capacitatea mea de intelegere,ceva ce face pamantu sa se invarta si stelele sa straluceasca,insa nu adopt neaparat o religie,mai pasesc din cand in cand la biserica la un eveniment sau pentru un moment de liniste(prefer manastirile,acolo chiar poti gasi liniste),traiesc normal,ajut si semenii dar nu ma las calcat in picioare ca nu sunt IIsus nu am nimic de pierdut.
Mi se pare foarte greu sa spui ceva diferit de opinia celorlalti cand vine vorba de religie in special,fara sa fii "pus la zid" pentru ca e adanc inradacinata in cultura noastra sa nu punem la indoiala voia Lui.
Credeti ca religia e o arma sau o unealta?
Eu o vad ca pe un ciocan,poti sa construiesti ceva sau poti sa-ti dai in cap cu el.
Construiesti cand accepti partile bune ale religiei si de ce e importanta,cand intelegi importanta rugaciunii in momente grele,faptul ca esti umil nu inseamna ca esti prost. Poti sa fi umil in fata Necunoscutului,Divinului, sortii si curajos in fata celor ce vor sa te doboare.Cand accepti importanta culturii mortilor,traditiile,faptul ca te intalnesti cu familia si prietenii de paste,botezul copilului,nunta, etc etc..Astea au o valoare simbolica.
Iti dai in cap cu ciocanul cand ajungi sa nu mai poti sa spui ceva de frica a ceea ce cred ceilalti pentru ca "nu e bine mama,e pacat",cand ajungi sa transmiti mai departe un mesaj care e doar o interpretare a ta,nu un adevar obiectiv,adevarul obiectiv este ca exista Dumnezeu, eroarea o comitem cand facem una din urmatoarele 2:
1-credem orbeste si ii judecam pe ceilalti in functie de credintele noastre
2-incercam cu toata puterea sa distrugem ideea de Dumnezeu si oricine crede in el e prost si eu sunt desteptu Pamantului ca am citit eu niste carti sau am vazut un documentar despre big bang si e fizic imposibil sa existe altceva decat ce vedem cu ochii.

Ce parere aveti? De ce e religia atat de controversata? Sunt bisericile o problema sau oamenii din ele? Este religia o arma sau o unealta?
Haideti sa dezvoltam subiectul si sa avem o discutie.

11 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Nu, nu e un adevar obiectiv ca exista Dumnezeu. Si nici ca nu exista.

| RAY a răspuns:

Dumnezeu e un termen care defineste ceva,depinde de ce inseamna pentru tine un creator, termenul dumnezeu =este unul stupid inventat in limba romana, in primul rand numele zeului evreilor este iahve,asa se numeste el, iahve are un singur popor atat,cat despre yeshuaasa zis fiu de care pavel spune ca nu e ceea ce asteptau evrei sa fie, poate pentru tine un creator inseamna ceva deist,panteist,eu am vazut ca crestini spun ca toata lumea crede in dumnezeul lor,dar nu e asa, fiecare il vede diferit, totul e sa fi in centru nula extreme,radicalism,nu sa fi sectanct fanatic nici ateu fanatic,undeva la mijloc,acum tu stii mai bine ce esti,ateismul nu inseamna a afirma ca nu exista zeii si a nu crede,ateismul este lipsa ateismului atat nu are legatura cu evolutia,big bang,ateismul nu este o doctrina,dogma, credinta, religie, religia este o arma de manipulare, iti spala creierul, mai ales sectele astia sunt experti in spalat pe creier

http://argumente-pentru-ateism.blogspot.com/......leaza.html

| StrongHeart explică (pentru RAY):

"Ateismul este lipsa ateismului" cred ca voiai sa spui lipsa teismului, in rest de acord.La urma urmei calea de mijloc e cea mai buna, nici fanatic nici ateu declarat, pana la urma astea sunt doar etichete pe care ni le punem.TU ce esti? Aa eu sunt credincios.Tu ce esti? Sunt Ateu...
Nu are asa mare relevanta in lumea reala.Pentru ca ideile ti le mai schimbi, sunt atatia credinciosi deveniti atei si vice-versa.

| RAY a răspuns (pentru StrongHeart):

Dar a fi ateu nu inseamna a fi fanatic, sa nu intelegi asta

| sierra1 a răspuns:

"De multe ori am considerat ca Dumnezeu ma va condamnda daca pun la indoiala..."

pe scurt: cine să te condamne? Îndoiește-te de toate, cercetează și crede. În tine. Succes

| Celcestietot a răspuns:

,,Insa daca vrei sa fii crestin "cu acte in regula"trebuie sa iti cam vinzi sufletul'' -> aici sunt de acord.

,,,aici ma refer ca trebuie sa te invinuiesti mereu pentru cele mai mici greseli,trebuie sa fii umil mereu,sa lasi capul plecat, si inteleg ca in viata trebuie sa fii si umil, dar facand asta lasi liber inamicului sa atace, indoctrinandu-te.'' -> aici nu mai sunt de acord. Nu este asa de greu sa fi crestin, esti un om normal ca toti ceilalti si actionezi dupa cum iti cere situatia, dupa propria viziune a vietii, dar si pe baza informatiilor acumulate de-a lungul timpului.

,, Sunt bisericile o problema sau oamenii din ele? Este religia o arma sau o unealta?'' -> Oamenii din ele sunt o problema, pentru ca deviaza de la adevar. Cred ca toate religiile din ziua de astazi sunt o arma de distrugere a sufletului si unealta Diavolului.

| xerxes1 a răspuns:

Biblia nu are nico legatura cu adevarata divinitate.Contine si lucruri bune intr-adevar, dar sunt doar povesti.

| Nilsson a răspuns:

Biblia ne încurajează să cercetăm toate lucrurile.

| Octavian199 a răspuns:

Sunt doar povesti evreiesti.

| Irinel15123532 a răspuns:

Dragul meu prieten, Dumnezeu nu este un judecator aspru mereu pregatit sa ne taxeze pentru orice greseala, nu are un carnetel cu toate pacatele tale si un altul cu pedepsele care trebuiesc aplicate cat mai rapid. Dumnezeu este un tata iubitor, este dragoste desavarsita si dreptate absoluta, este tata, un tata nu isi iubeste copiii? La fel ca un tata, Dumnezeu vrea tot ce este mai bun pentru noi, de aceea ne spune prin poruncile Lui, ''Sa nu injuri'' (vei rani persoanele din jurul tau prin acest gest si iti vei denigra personalitatea si caracterul), ''Sa nu furi'' (Vei ajunge la inchisoare, vei fura poate banii unei persoane, ultimii bani de medicamente sau operatie'' fiecare lege a Lui, este data spre binele nostru si spre cinstea Lui, El uraste pacatul pentru ca vede efectele distructive in viata noastra ale consecintelor naturale ale pacatului, daca eu ma imbat vreme de 10 ani, nu voi ma avea pretentia sa mai am ficatul si intreg organismul sanatos. Dumnezeu uraste pacatul pentru ca vede ca in final ne va distruge, si ne separa de El. Citeste noul testament.
El stie unde duce un act, stie drumul, el vede in perspectiva.
Dar ne iubeste neconditionat. Recomand un videoclip, te rog urmareste-l.

https://www.youtube.com/watch?v=-Xd4FKp4Bj8&t=326s

| RAY a răspuns (pentru Irinel15123532):

Dragul meu prieten, Dumnezeu nu este un judecator aspru mereu pregatit sa ne taxeze pentru orice greseala, nu are un carnetel cu toate pacatele tale si un altul cu pedepsele care trebuiesc aplicate cat mai rapid

doar te trimite in iadul vesnic ca nu ai crezut in el, va trimite pe inca 5 miliarde in iadul vesnic,atat de bun si de iubitor e,culmea e ca si la voi sectancti sunt copii bonavi de cancer,cum poti spune tu unei mame vezi ca dz iti iubeste copilul dar i-a dat cancer,cu ce ne iubeste dumnezeu cu suferinta,boli, dezastre naturale, indiferenta, nepasarea lui grolosolana, eu il inteleg pe dz are un singur popor inclusiv iisus a spus ca a venit doar pentru oile lui israel, numi vb de un dumnezeu bun si iubitor pentru ca nu exista asa ceva, cum dumnezeu nu e asupra cand chiar tu scrii ca plata pacatului este moartea =arderea in iad vesnica, pe adam si eva pentru un mar ce le-a facut