| Esperança a răspuns:

Hmmm...aceasta să fie oare adevărata religie care păstrează învăţăturile neschimbate, dar oare ale cui învăţături?
Cât de orb să fii şi să nu-ţi dai seama!?!

| martzian a răspuns:

Biblia ne invata ca oamenii il resping pe Dumnezeu tocmai datorita celor ce se declara credinciosi si traiesc o viata dubla, obscura. In pasajul de mai jos Pavel se adreseaza iudeilor, la fel cum si pasajul din Marcu se refera la carturari - dar principiul este acelasi.

Rom 2:17 Tu, care te numeşti iudeu, care te rezemi pe o Lege, care te lauzi cu Dumnezeul tău,
Rom 2:18 care cunoşti voia Lui, care ştii să faci deosebire între lucruri, pentru că eşti învăţat de Lege;
Rom 2:19 tu, care te măguleşti că eşti călăuza orbilor, lumina celor ce sunt în întuneric,
Rom 2:20 povăţuitorul celor fără minte, învăţătorul celor neştiutori, pentru că în Lege ai dreptarul cunoştinţei depline şi al adevărului; –
Rom 2:21 tu deci, care înveţi pe alţii, pe tine însuţi nu te înveţi? Tu, care propovăduieşti: „Să nu furi", furi?
Rom 2:22 Tu care zici: „Să nu preacurveşti", preacurveşti? Tu, căruia ţi-e scârbă de idoli, le jefuieşti templele?
Rom 2:23 Tu, care te făleşti cu Legea, necinsteşti pe Dumnezeu prin călcarea acestei Legi?
Rom 2:24 Căci „din pricina voastră este hulit Numele lui Dumnezeu între Neamuri", după cum este scris.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tot ce e scris se va implini, fiindca cerul si pamantul vor trece, dar nu inainte sa se intample toate pana la cea mai mica litera.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai dedus tu cam ce voiam sa spun eu sau atat ai intales si ti-ai dat cu parerea? uite de aia nu pot eu discuta cu copii despre orice.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai daca santem mai rau decat la turnul babel.babel.{INCURCATURA}na ca ti lamurisi cred. vorghim in limbi diferite.io stiu moldovineasca.

| i86e2 a răspuns:

Dacă Isus ar trăi acum, ar fi împotriva creștinismului.

Răspuns utilizator avertizat
| charonmario a răspuns:

Din pacate religia ortodoxa sa departat de la ce ar fi trebuit si cum era acum 2000 de ani trist dar adevarat

Răspuns utilizator avertizat
| milan9 a răspuns (pentru navarre):

Ortodoxia fără oameni, fără „elementul uman" rămâne cu „elementul divin": Dumnezeu, harul divin, învăţătura unitară lăsată de Dumnezeu (fără contradicţii, fără confuzii).

Este falsă afirmaţia că „divinitatea nu se poate regăsi în nimic instituţional" (referindu-te aici la Biserică, la Ortodoxie).

Înseamnă atunci cumva că Dumnezeu a vorbit fără sens, fără noimă, a blufat sau a glumit atunci când a întemeiat şi confirmat Biserica (ca şi cadru „instituţional")? Iată doar câteva citate:

- Fapte 20, 28: Drept aceea, luaţi aminte de voi înşivă şi de toată turma, întru care Duhul Sfânt v-a pus pe voi episcopi, ca să păstraţi Biserica lui Dumnezeu, pe care a câştigat-o cu însuşi sângele Său.

- Matei 16, 18: Şi Eu îţi zic ţie, că tu eşti Petru şi pe această piatră voi zidi Biserica Mea şi porţile iadului nu o vor birui.

- Matei 18, 17. Şi de nu-i va asculta pe ei, spune-l Bisericii; iar de nu va asculta nici de Biserică, să-ţi fie ţie ca un păgân şi vameş.

| milan9 a răspuns (pentru navarre):

--- Şi tot El leagă această Biserică de transmiterea harului preoţiei şi de ierarhia bisericească (distincţia dintre episcopi, diaconi şi preoţi).

---Dacă deschizi Noul Testament poţi vedea faptul că Dumnezeu,, obsesiv" vorbeşte de o singură Biserică, numai Una (,, seriozitatea" afirmaţiilor Sale se leagă de faptul că şi-a dat viaţa pentru ea -Fapte 20, 28): Efeseni 4, 13; Fapte 20, 28; I Corinteni 3, 11; Ioan 17, 22; Matei 16, 18; Efeseni 4, 4-6; I Corinteni 1, 12-13; Evrei 3, 14; Matei 18, 17. .

Răspuns utilizator avertizat