| usuk a întrebat:

De un lucru mi-am dat seama de-a lungul timpului: In Romania sunt multe biserici deoarece oamenii inca se incred in lucruri (.);
[si evident se scot bani frumosi din asta]

Intrebare: Cum putem face oamenii sa se increada in "stiinta"(sistem de invatamant) si sa de-a bani pentru ea(sa se construiasca scoli)?
Cum ii putem educa sa se increada in "sanatate"(sistemul medical) si sa-i facem sa de-a bani pentru asta(construirea de spitale)?
Ce stie un preot in plus fata de un medic care o stat vreo' 20 de ani in scoala? sau fata de un profesor de fizica?
S-ar putea scoate bani frumosi si de aici, dar adevarul e ca nu se stie cum. Pareri?

8 răspunsuri:
| OOOLEOOO a răspuns:

I-a stiinta si fa lucruri nemaivazute cu ajutorul ei.
Educa-te in domeniul medicinei si fa "minuni" prin asta.

La final, dupa ce tu o sa te schimbi in bine asa cum vrei sa schimbi Romania vei avea o personalitate atat de puternica incat nu va mai trebui sa te lauzi referitor la cunostintele tale in domeniul medicinei/educatiei fiindca puterea exemplului tau, prin cea ce ai realizat si prin cea ce esti va face ca toti sa te urmeze.

Devin-o tu schimbarea pe care vrei sa o veizi in lume. La fel cum spunea si Einstein, puterea exemplului este SINGURA forma de educatie.

Iisus a salvat lumea.
Un doctor lucreaza pentru stat si pentru supravietuire la fel ca orce alt om.
Pe cine crezi ca va urma multimea in acest caz?

NOname
| NOname a răspuns:

Bună întrebare.
Din nefericire, vânzarea de iluzii mereu a avut un randament mai mare (mai ales în comunităţi/ţări slab dezvoltate).
Sistemul de educaţie şi cel de sănătate nu sunt religii (nu au atâta vrăjeală în ele şi (aproape) nu scot bani). : (

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Cui sa ii convina profesor cu un salariu amarat si mai fac si ei niste ciubucuri din meditatii. Un preot nu plateste nici dari la stat si mai si primeste salariu bun, mai fura si-i mai cade si mancare (colaci, carne, coliva, etc).

| milan9 a răspuns:

Asemanarea cu medicii nu este deloc potrivită din moment ce medicii tot mai mai primesc un salariu (mic e adevărat), pe când preoţii primesc de la stat doar 40 % din salariul brut, sumă din care se reţin TOATE impozitele (cât pentru un salar integral): C.A.S., pensie, şomaj, etc...

| milan9 a răspuns:

Cum putem face oamenii sa se increada in "stiinta"(sistem de invatamant)?
Simplu. Luând exemplul unor ierarhi de seama ai Bisericii care s-au îngrijit de dezoltarea învăţământului romanesc ca de o prioritate fundamentală:
Veniamin Costache, Dosoftei, Antim Ivireanu, Andrei Şaguna, etc...
Numai ultimul dintre ei a ridicat prin iniţiativa proprie peste 400 de şcoli în Transilvania...

| milan9 a răspuns:

Dar vezi tu, directivele Fondului Monetar International (FMI) nu coincid cu iniţiativele tale sau cu ale mele.

FMI este cel care ne-a ordonat desfiintari de spitale peste spitale, disponibilizari de sute de mii de salariati din sistemul medical si nu numai, si, oricat de mult ne-am dori noi sa protestam, politica nu o vom face noi, ci aceia care ne-au transformat sistematic tara intr-o piata de desfacere si de forte de munca pentru Europa.

| zurick a răspuns:

Dacă veți convinge toți preoții să spună poporului că au nevoie de spitale, școli și altele care chiar ne-ar ajuta atunci veți reuși ceea ce vă doriți.

| sublime89 a răspuns:

Schimbarea trebuie sa vina de sus de la politicieni, si tinand cont ce politicieni avem noi in momentul de fata, nu cred ca va veni prea curand. Ei sunt asa pentru ca se trag din popor, pentru ca au fost alesi de popor, si pentru ca trebuie sa fie ca poporul daca vor voturi si functii. Singura solutie e sa apara politicieni tineri pro-stiinta, care sa fie votati de alti tineri cu aceleasi idei. Intrebarea e: cum sa apara acesti tineri politicieni intr-o tara in care stiinta adevarata lipseste cu desavarsire?