| RockOrNothin a întrebat:

De unde a apărut Dumnezeu? Așa, deodată, din neant?

Iar voi, care criticați ateii (sau alte religii) și vreți cică să îi exterminați (am auzit și proști d-ăștia), ce ar fi dacă și ei v-ar "extermina" pe voi?

38 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Divinitatile teiste nu pot "sa apara" din simplul motiv ca daca ar face acest lucru nu ar mai fi divinitati.
In crestinism Dumnezeu este fiinta suprema ce a creat totul.
Daca Dumnezeu "a aparut", atunci:
1.) A existat un moment de timp in care nu exista. Asta discorda cu definitia divinitatii.
2.) Exista o variatie a timpului, un "t1" in care Dumnezeu nu exista si un "t2" in care exista. Daca ai variatia timpului inseamna ca ai timp. Asta inseamna ca timpul nu este creatia divinitatii. Drept urmare divinitatea la care ne-am raportat nu este adevarata divinitate. Asa ca ar trebui sa reconsideram sistemele si sa luam divinitatea ca fiind entitatea ce a aparut+timpul.

Dumnezeu este atemporal,daca nu ar fi atemporal nu ar mai fi Dumnezeu.

In plus, nici macar realitatea noastra nu este dependenta de timp, asa ca nu inteleg pe baza carui rationament ai ajuns la concluzia ca Dumnezeu, entitate care s-ar presupune ca ar transcende pana si realitatea noastra, ar fi dependenta de el.
Timpul apare ca o consecinta a schimbarii starii de entropie. Intr-un Univers intemporal entitatile nu apar si dispar, ele doar exista sau nu.

| Dandanache a răspuns:

Vorba aia:

Pe lumea asta nu suport trei lucruri: negrii, tiganii si rasismul.

| Nazzgul a răspuns (pentru Dandanache):

Nu sant impotriva Ateilor ci din potriva vreau sa ii ajut din punct de vedere spiritual! Altii infocati dupa religie spun ca ateii sunt niste eretici ca o sa moara in chinurile iadului si toate alea! Aia sunt cre(s)tini!

| danay72 a răspuns:

Ps. 90:2: „Înainte să se fi născut munţii şi înainte ca tu să aduci în existenţă pământul şi solul roditor ca în durerile naşterii, din veşnicie în veşnicie tu eşti Dumnezeu".
Este raţional lucrul acesta? Este un fapt pe care mintea noastră nu-l poate înţelege pe deplin. Totuşi, acesta nu este un motiv să nu credem. Exemple: 1) Timpul. Nimeni nu poate stabili un moment anume ca început al timpului. Este adevărat că viaţa noastră are sfârşit, însă nu şi timpul. Noi nu respingem noţiunea de timp doar pentru că nu înţelegem toate aspectele legate de el. Dimpotrivă, chiar ne organizăm viaţa în funcţie de timp. 2) Spaţiul. Astronomii nu găsesc nici începutul, nici sfârşitul spaţiului. Cu cât scrutează mai mult universul, cu atât descoperă mai multe lucruri. Ei nu resping faptele; mulţi consideră că spaţiul este infinit. Acelaşi principiu este valabil şi în ce priveşte existenţa lui Dumnezeu.
Alte exemple: 1) Astronomii afirmă că temperatura din nucleul Soarelui este de 15.000.000 de grade Celsius. Respingem noi această idee pentru că nu putem înţelege pe deplin ce înseamnă o temperatură atât de ridicată? 2) Se afirmă că dimensiunile Căii Lactee sunt atât de mari, încât unei raze de lumină, cu viteza de aproximativ 300.000 km pe secundă, i-ar trebui 100.000 de ani pentru a o traversa. Înţelege mintea noastră ce înseamnă o asemenea distanţă? Totuşi, recunoaştem că există, pentru că este susţinută de dovezi ştiinţifice.

| RAY a răspuns:

Cui i pasa cum a aparut daca toti cred din interes in el pe bune cui, oamenii cred pentru ca sa le ajute zeii nu se ajut singuri asteapta ajutor divin

| AvalohAlyn a răspuns:

Dumnezeu a existat dintotdeauna.El nu a fost creat si nu a aparut inainte de sau dupa ceva, El a existat inaintea tuturor lucrurilor.El e vesnic si etern.

Eu unul nu am nimic cu ateii.Fiecare crede in ce vrea.

| sublime89 a răspuns:

Toti crestinii care spun ca Universul nu a putut aparea din nimic, sa se gandeasca putin cum a fost posibil ca zeul lor sa apara tot din nimic. Ei spun ca a existat dintotdeauna (desi, ca de obicei, n-au absolut nicio dovada pentru asta), dar nu se gandesc ce inseamna asta de fapt. Ei nu-si dau seama ca aceasta existenta eterna e acelasi lucru cu aparitia din nimic. A exista dintotdeauna, sau a aparea din nimic, implica acelasi lucru: lipsa unei origini. Exact acea lipsa pe care ei o considera atat de absurda daca se vorbeste de aparitia Universului din nimic, sau despre un Univers care a existat dintotdeauna.

| Alphawolf a răspuns:

Se zice ca el e copilul nimanui!

| suffarstar a răspuns:

Dumnezeu traieste in dimensiunea a 6-a, mult superioare celei de-a 4-a, adica timpului. Timpul ne defineste pe noi oamenii si ni se pare imposibila existenta in afara lui, la fel se intampla si in cazul spatiului.
Generalilezi, ceea ce denota cat de "intelept " esti.

| sublime89 a răspuns (pentru suffarstar):

De unde stii tu toate astea? Ai facut vreo descoperire de care noi n-am auzit?

| suffarstar a răspuns (pentru sublime89):

Ce am mai citit si eu, plus multe ore de plictiseala.Ca o idee : Cartea mortilor de Samael Aun Weor

| Inferno a răspuns (pentru suffarstar):

Daca Dumnezeu se afla in dimensiunea a 6-a, atunci se afla in spatiul Calabi-Yau, deoarece de la dimensiunea a patra in sus pana la a 11, toate se afla infasurate in spatiul Calabi-Yau, o regiune de dimensiuni extrem de mici imperceptibila simturilor umane. Conform teoriei M.

Nu inteleg cum ai ajuns la concluzia asta uimitoare.

| sublime89 a răspuns (pentru suffarstar):

Deci stai sa inteleg. Tu doar citind niste carti, ai ajuns sa faci cea mai mare descoperire stiintifica din istorie?

| suffarstar a răspuns (pentru sublime89):

Eu nu am facut nicio descoperire stiintifica. Vreau sa spun ca am consultat niste carti, bineinteles, orice informatie trebuie asimilata, si asta dureaza ceva. Eu am considerat dintotdeauana ca Dumnezeu este superior dimenisiunii timpului, dimensiune in care noi suntem limitati.

| suffarstar a răspuns (pentru Inferno):

Pai cam asta cred ezoteristii, recunosc, nu am toate informatiile pe care ar fi trebuit sa le am ca sa pot face asemenea afirmatii, sunt doar un invatacel.

| sublime89 a răspuns (pentru suffarstar):

Problema e ca nu sunt dovezi pentru aceasta "teorie". Nu ar trebui sa credem orbeste in speculatii.

| petriinna a răspuns (pentru Inferno):

Inferno, imi zici te rog de unde pot afla informatii despre aceste dimensiuni; o carte, un site ceva, stii?

| Inferno a răspuns (pentru petriinna):

Dimensiunile despre care vorbeam sunt dimensiunile percepute in sens stiintifica, deci nu te astepta la ceva spiritual de natura ezoterica.
Spatiul Calabi-Yau este o notiune ce apare in teoria stringurilor si teoria M.
Ideea de dimensiune apare in aceste teorii, deci poti incepe citind carti despre teoria corzilor. Daca vrei ceva serios urmezi modelul matematic, cursul, pe care il poti descarca in format pdf de pe internet, asta daca nu urmezi facultatea de fizica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

*Prima intrebare: thinking (meditez)

*Nu exterminati DAR TRATATI DA!(de aia avem sanatorii)!

| praetor8 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mai repede te-as baga acolo pe tine decat pe ei

| anonim_4396 a răspuns (pentru praetor8):

Din raspunsul tau deduc altceva happy

| praetor8 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce deduci?

| anonim_4396 a răspuns (pentru praetor8):

Ca tu esti cel care are nevoie de spitalizare happy

| praetor8 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si de ce crezi asta?

| anonim_4396 a răspuns (pentru praetor8):

Iti raspund cu o intrebare:de ce consideri tu ca cei care nu au aceeasi confesiune religioasa ca a ta(ori care ar fi ea) sau nu au deloc o confesiune religioasa(sunt atei) trebuie neaparat exterminati, supusi torturilor sau mai stiu eu ce?
Esti cumva Hitler, Ceausescu poate?!
Eu ziceam doar ca persoanele care urasc pe cineva fara MOTIV(confesiunea religioasa DIFERITA sau lipsa/prezenta ateismului NU reprezinta UN MOTIV )! nu trebuie exterminate sau ceva de genu(acest lucru mi se pare o MARE ABSURDITATE si MAI ALES- N E B U N I E! ) ci explicam ca TOATE aceste persoane trebuie verificate+tratate deoarece in majoritatea cazurilor prezinta un PERICOL SOCIAL(pe scurt ''sunt dusi''...)
Esti si tu la fel ca ei? happy

| praetor8 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu are niciun sens ce scrii tu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai incearca ma taraie brau si vedem noi care e mai bleg.ca noi nu prin violenta vo, incerca ci prin blandeta si cuvant. tare as vrea sa stiu ce argumente a-ti avea voi mai inteligente decat ce tot repetati pe TPU de cativa ani incoace ca papagalii?

| RockOrNothin explică:

Mă refeream din ce s-a născut Dumnezeu, că singur nu știu cum putea să apară.
Oh, și explicați-mi acel "dintotdeauna". Adică de când? De la Big-Bang, dinaintea lui, după el?

De ce nu scrie asta în Biblie? sad

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru RockOrNothin):

Esti limitat fizic, psihic si mental! nu vrei sa intelegi ca nu a existat nimic inainte de Dumnezeu; big-bang-ul e in capul tau doar

| RockOrNothin explică (pentru besleaganicolaecosmin):

Poate sunt limitată fizic și psihic, dar nu înțeleg DE CE? Pentru că sunt un copil care încă-și pune întrebări stupide? Atunci merci frumos. Uite de-asta nu-mi place religia ca studiu, nimeni nu dă date concrete în ea. Și atunci încerc să caut la altcineva aceste răspunsuri.
Plus că dacă Dumnezeu a apărut primul, înseamnă că era un fel de energie, o lumină. Cel puțin eu așa gândesc.

Revin la subiect: sunt un copil. Nu dau cele mai bune răspunsuri, nu scriu cele mai filozofice întrebări, sunt doar curioasă. Nu mă apuc acum să fac studiu de caz, doar voiam să știu dacă cineva a citit pe undeva vreo TEORIE cum că s-a întâmplat nu știu ce. Și decât să mă judeci, m-ai fi ajutat mai mult nerăspunzând nimic.

O seară bună îți doresc.

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru RockOrNothin):

Iarta-ma, dar nu trebuie sa dai cu bata-n balta ca sa ti se dea un raspuns, pentru raspunsuri concrete incearca pe crestin ortodox.ro, nu incerca sa te pui in pielea unui ateu nu se stie cum iti va veni

| petriinna a răspuns (pentru RockOrNothin):

In Biblie spune ca Dumnezeu nu are inceput si ca a existat dintotdeauna, vrei sa-ti caut versetele?
dintotdeauna, nu inseamna de la un punct anume
nu te mai da mare ateu destept

| RockOrNothin explică (pentru petriinna):

Nu sunt atee, sunt curioasăwinking

| RockOrNothin explică (pentru besleaganicolaecosmin):

Merci pentru site

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru RockOrNothin):

Cu placere

| Felix_Remus_1990 a răspuns:

Eu sincer nu stiu sa-ti raspund la intrebare dar un lucru iti pot zice sigurbig grinumnezeu este ENERGIE PURA! De asta nimeni nu=l poate vedea.Si cum zic eu:Nimeni nu poate judeca pe altul, numai Domnul Dumnezeu ii poate judeca pe toti.

| ShockWaver a răspuns:

Lasând la o parte Astrofizica lor absurdă, sunt destul de sigur că dacă nu o sa fie vreun Cataclism, și o să ne dezvoltăm în continuare, Creștinii o să fie pe cale de dispariție.Mă refer la 2800/3000 nu că o să dispară Creștinii în 10 ani.

| Anaais a răspuns:

El a fost intotdeauna.