| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am o prietena foarte buna care e catolica, iar eu nu cred in Dumnezeu. Ar trebui sa-i spun asta? Mi-e frica de ce reactie ar putea avea, am auzit ca in unele religii nu ai voie sa fii prieten cu cei care nu cred sau sunt de alte religii.

Mentionez pentru nici un motiv anume ca am 13 ani si ea la fel. Sper sa nu criticati decizia mea de a nu crede, eu respect decizia tuturor de a crede sau a nu crede, de a fi de o religie sau de alta chiar daca nu pare asa.

Răspuns Câştigător
| LeonardoDiCapra a răspuns:

Daca e sa te iei dupa mine, ar trebui sa vezi ce parere are despre atheii si sa te documentezi pe unde poti, chiar si pe net, despre religia sa.Din cate stiu eu catolicii nu interzic relationarea cu atheii sau cei de alte religii, asa ca asta e cam rezolvata.
Incearca sa aduci, din vorba in vorba, discutia despre cei care cred si cei care nu cred in Dumnezeu, iar daca te intreaba la un moment dat daca tu crezi, ii poti spune adevarul.Nu cred ca va dramatiza situatia.Eu nu sunt genul acela de om care sa critice sau sa judece, chiar daca eu cred in DUMNEZEU, dar nu toti sunt ca mine, asa ca mie imi este usor sa zic "zi direct ca n-are de ce sa se supere"
Totusi daca iti esti prietena buna ar trebui sa inteleaga.

Succes!

12 răspunsuri:
| pwp a răspuns:

Nu cred ca asta e un motiv de suparare.E prietena ta, fa-ti curaj si fi sincera cu ea happy

| kattya96 a răspuns:

Hey.
Eu sincer nu m-as supara. E parerea ta si sunt de acord cu ea.
Cred totusi ca nu are rost sa deschizi un astfel de subiect. Dar daca se iveste, spune-i adevarul! happy

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Daca in conversatiile voastre apare subiectul, atunci spune-i adevarul.Nu e genul de religie care sa conditioneze apartenenta prietenilor la aceeasi confesiune.Problema se pune in cazul casatoriilor.

| Beretta a răspuns:

Subiectul religiei este unul delicat, depinde cat de religioasa e ea acum, eu unul mi-am facut traditie sa nu discut cu prietenii subiecte religioase(eu fiind ateu) ca sa evit discutii care pot duce la cearta (bineinteles daca iti este prietena cea mai buna poti sa discuti, acum depinde de gradul de prietenie cu ea)

| Kennziiie a răspuns:

Prietenii ar trebui să nu ţină cont de religie-etnie-culoare. happy

| PunkieMuff a răspuns:

Pai si eu am un prieten care e catolic, si i-am spus, dar nu s-a suparat. Si cred ca nici prietena ta nu se va supara, asta daca nu e una super, super, super credincioasa. happy

| Maiiiaaa a răspuns:

Eu cred ca ar trebui sa nu discuti cu ea despre tema asta, poate sa se simta prost. Funda?

| Maiiiaaa a răspuns (pentru Maiiiaaa):

Totusi, tu de ce nu crezi in Dumnezeu? Ea ar trebui sa te accepte si asa...
Dar daca e o adevarata credincioasa, poate se supara laughing
Nu stiu ce prietene ai...

| Borsko a răspuns (pentru Maiiiaaa):

Nu cred in Dumnezeu din cauza a tot ce se intampla pe pamant, si pentru raul care mi se intampla mie ca persoana. Nu pot sa cred in Dumnezeu pentru ca nu pot sa cred ca cineva cu atata putere ar putea sta nepasator fata de soarta lumii si unde ne indreptam cu totiiwinking Totusi acolo trebuie sa fie cineva care a creat universul, dar nimeni cel putin aproape de Dumnezeu happy

| iuliatntbumbum3107 a răspuns:

Daca chiar iti este prietena cu adevarat te accepta asa cum esti happy

| Theoryofabook a răspuns:

Ar trebui normal sa te acepte asa cum esti tu daca iti e prietena dar nu cred ca ar trebui sa ii spui ter putea crede c(rasista ) sau ceva de genusi sar cam termina urat happy asa cred
funda?

| laleauamea a răspuns:

Si eu sunt Catolica si nu exista asa ceva adica sa iti interzica biserica sa mai vorrbesti cu cineva doar pentru ca nu crede in Dumnezeu! Pana la urma e decizia fiecaruia daca crede sau nu! Nu cred ca se va supara probabil o sa iti puna cateva intrebari!