| anonim_4396 a întrebat:

De unde si-a luat Cain sotie? Biblia scrie ca Adam si Eva ar fi avut doi fii, pe Cain si Abel, unde primul il omoara pe cel de-al doilea. In continuare, scrie ca acest Cain s-a impreunat cu nevasta lui, care a nascut pe Enoh. Dar, cine a fost nevasta lui Cain, când pe lume mai erau doar Cain, Adam si Eva?

Răspuns Câştigător
| Mirciuuuuuuuu a răspuns:

@raymusic are dreptate. Oricum biblia este o facatura, a fost modificata de catre biseria ortodoxa si catolica. Sunt multe dovezi de minciuna.
1. In biblie scrie, in mai multe versete, despre "Dumnezeii" la plural, si nu o data ci de mai multe ori.
2. Acei "Dumnezeii" au descoperit "fetele pamantene" si au vazut cat de frumoase sunt si le-au luat de neveste, WTF?!? deci cineva a facut lumea inainte ca si dumnezeii sa stie de ea?!?
3. Dumnezei era impotriva vrajitorilor si magilor, a cititilor in stele, atunci de ce la nasterea lui Iisus au venit 3 magi ghidandu-se dupa o stea?
Sunt o gramada de exemple, Bafta!

41 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Deoarece Adam şi Eva au fost primele fiinţe umane (şi singurele create de Dumnezeu), copiii lor nu au avut altă alegere decât să se căsătorească între ei. Dumnezeu nu a interzis căsătoria intra-familială până mult timp după aceea, practic până când au existat suficienţi oameni astfel încât acest tip de căsătorie nu a mai fost necesar (Levitic 18:6-18). Motivul pentru care incestul conduce adesea la anomalii genetice la copii este că atunci când două persoane cu caracteristici genetice similare (cum sunt o soră şi un frate) au copii – defectele genetice sunt de departe mai probabil să apară întrucât ambii părinti au ei înşişi aceleaşi defecte genetice. Atunci când persoane din familii diferite au copii, este foarte puţin probabil ca ambii părinţi să aibă aceleaşi defecte genetice. Codul genetic uman a devenit din ce în ce mai "poluat" de-a lungul secolelor întrucât defectele genetice s-au multiplicat, s-au amplificat şi au fost transferate de la o generaţie la alta. Adam şi Eva nu au avut nici un defect genetic, ceea ce le-a permis lor şi câtorva dintre primele generaţii de descendenţi ai lor să aibă o stare a sănătăţii cu mult mai bună decât o avem noi în prezent. Copiii lui Adam şi ai Evei au avut puţine defecte genetice, poate chiar deloc. În consecinţă, căsatoria intra-familială a fost sigură pentru ei. Poate părea ciudat sau chiar dezgustător să ne gândim la soţia lui Cain ca fiind chiar sora lui. La începuturile lumii totuşi, deoarece Dumnezeu a început cu un singur bărbat şi o singură femeie, cea de-a doua generaţie de oameni nu a avut altă posibilitate decât să se căsătorească între ei.

| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

Pe mine ma intereseaza de nevasta lui cain

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai dintre fetele lui Adam si Eva.Inainte era permis sa se casatoreasca intre ei pentru ca atunci erau sanatosi.

| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

Tu nu intelegi ema ca ala a plecat in lume si si-a gasit nevasta tu nu citesti biblia deloc? mai erau adam si eva si cain asta cain a plecat cum putea cain sasi gaseasca nevasta daca numai era nimeni in lume?

| EmaS a răspuns:

Tu auzi ca Adam si Eva au trait foarte multi ani si au mai facut multi baieti si fete?

| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

Nu ma intereseaza pe mine de adam si eva de ce ocolesti intrebarea? eu vb de cain el a plecat in lume imediat dupa crima si in lume si-a gasit nevasta explicami mai erau oamenii in afara de adam si eva de cine creati?

| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

Mie ce imi pasa ce au facut ei? ma ema tu nu intelegi ca cain a fugit in lume rapid dupa crima

| noktambul a răspuns:

Consulta vreun rabin. Ca ei sunt cu problemele din Vechiul Testament. Eu sunt crestin. Am raspunsuri (pentru mine, ca si crestin) doar de la Christos incoace laughing

| anonim_4396 explică (pentru noktambul):

Ai dreptate citeste asta http://www.ducu.de/divtc11.htm

| 0rlando a răspuns:

Biblia e un căcat scris cu 2000 de ani în urmă de o turmă de 12 bețivi cu o imaginație relativ bogată, dar cu prea puțină logică. Nu poate fi privită că mai mult decât o carte de povești.

| Mirciuuuuuuuu a răspuns:

Biblia e o minciuna. Daca citesti biblia si cugeti rational o sa-ti dai seama ca e o carte de bancuri de 2 lei si jumatate. www.paranormal.ro sa te convingi!

| anonim_4396 explică (pentru Mirciuuuuuuuu):

Http://www.ducu.de/divtc11.htm ai dreptate

| William a răspuns (pentru Mirciuuuuuuuu):

Din pacate unele pasaje din Biblie au fost modicifate altele taiate sau a fost adaugat ceva in ciuda avertismentului lui Dumnezeu. Dar nu toata Biblia este o minciuna, pana la urma este Cuvantul lui Dumnezeu.

| Mirciuuuuuuuu a răspuns (pentru William):

Cititi o biblie ca a fost editata inainte de 1989 si apoi comparati-o cu una din 2000+ sa vedeti ca nu a fost schimbat 1, 2 cuvinte dar inteles a ramas acelasi ci au fost schimbate fraze care schimbau si intelesul!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Vă certați degeaba, raymusic, de ce nu vrei să înțelegi odată, și doamna EmaS ti a explicat foarte clar. Da pe vremea aceea era permis ca frații să aibă relații sexuale intre ei, deci Cain pe lîngă fratele său Abel pe care l a omorît, a avut si surori, deci Cain s a împreunat cum spune Biblia cu soția lui(cu sora lui adică), și au făcut copii, adică ea a rămas insărcinată. Dumnezeu atunci a permis acest lucru.Azi acest lucru nu m ai este permis, Dumnezeu pedepsește aceste fapte azi, iar bineinteles că cine face acest lucru ajunge in pușcărie.

| anonim_4396 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Tu ai citit ce am scris sus? cain a plecat in lume si si-a gasit nevasta ce e asa greu de inteles intrebarea e cum si-a gasit nevasta?

| Autumnfeelings a răspuns (pentru anonim_4396):

El vede tot ce se intampla pe pamant. Il intreba pe Cain: "Unde este Abel, fratele tau?" Atunci Cain incepu sa-l minta si zise: "Nu stiu unde este Abel. In orice caz eu nu sunt pazitorul fratelui meu!" Dumnezeu zise: "Pentru ca ai facut asa ceva, nu voi mai lasa sa creasca nimica pentru tine. Pleaca de aicea caci nu mai vreau sa stiu nimica de tine. Si ori cat de departe te vei duce, nicaieri in lume nu vei mai gasi liniste."
Asa se si intampla. Cain pleca departe, tot mai departe, dar oriunde se afla isi aducea aminte de fratele sau Abel, pe care il omorase. Toata viata lui a fost plina de frica si nefericita.
Astfel Adam si Eva au pierdut in aceeasi zi pe cei doi fii ai lor. Nici unul, nici celalalt nu s-au mai intors seara acasa. Atunci, Adam si Eva s-au dus sa-si caute copiii. L-au gasit pe Abel care parea ca doarme intins pe pamant. Dar el nu se mai scula, caci era mort. Adam si Eva 1-au ingropat in pamant. Erau foarte tristi. Domnul insa le facu o noua bucurie. Le dadu alti copii, fetite si baieti. Unul din baieti semana mult cu Abel. El il iubea pe Dumnezeu ca si Abel. Numele lui era Set.

| anonim_4396 explică (pentru Autumnfeelings):

Dar cain era plecat in lume de mult tu nu intelegi?

| anonim_4396 explică (pentru Autumnfeelings):

1. După aceea a cunoscut Adam pe Eva, femeia sa, şi ea, zămislind, a născut pe Cain şi a zis: "Am dobândit om de la Dumnezeu".
2. Apoi a mai născut pe Abel, fratele lui Cain. Abel a fost păstor de oi, iar Cain lucrător de pământ.
3. Dar după un timp, Cain a adus jertfă lui Dumnezeu din roadele pământului.
4. Şi a adus şi Abel din cele întâi-născute ale oilor sale şi din grăsimea lor. Şi a căutat Domnul spre Abel şi spre darurile lui,
5. Iar spre Cain şi spre darurile lui n-a căutat. Şi s-a întristat Cain tare şi faţa lui era posomorâtă.
6. Atunci a zis Domnul Dumnezeu către Cain: "Pentru ce te-ai întristat şi pentru ce s-a posomorât fata ta?
7. Când faci bine, oare nu-ţi este faţa senină? Iar de nu faci bine, păcatul bate la uşă şi caută să te târască, dar tu biruieşte-l!"
8. După aceea Cain a zis către Abel, fratele său: "Să ieşim la câmp!" Iar când erau ei în câmpie, Cain s-a aruncat asupra lui Abel, fratele său, şi l-a omorât.
9. Atunci a zis Domnul Dumnezeu către Cain: "Unde este Abel, fratele tău?" Iar el a răspuns: "Nu ştiu! Au doară eu sunt păzitorul fratelui meu?"
10. şi a zis Domnul: "Ce ai făcut? Glasul sângelui fratelui tău strigă către Mine din pământ.
11. Şi acum eşti blestemat de pământul care şi-a deschis gura sa, ca să primească sângele fratelui tău din mâna ta.
12. Când vei lucra pământul, acesta nu-şi va mai da roadele sale ţie; zbuciumat şi fugar vei fi tu pe pământ".
13. Şi a zis Cain către Domnul Dumnezeu: "Pedeapsa mea este mai mare decât aş putea-o purta.
14. De mă izgoneşti acum din pământul acesta, mă voi ascunde de la faţa Ta şi voi fi zbuciumat şi fugar pe pământ, şi oricine mă va întâlni, mă va ucide".
15. Şi i-a zis Domnul Dumnezeu: "Nu aşa, ci tot cel ce va ucide pe Cain înşeptit se va pedepsi". Şi a pus Domnul Dumnezeu semn lui Cain, ca tot cel care îl va întâlni să nu-l omoare.
16. Şi s-a dus Cain de la faţa lui Dumnezeu şi a locuit în ţinutul Nod, la răsărit de Eden.
17. După aceea a cunoscut Cain pe femeia sa şi ea, zămislind, a născut pe Enoh. Apoi a zidit Cain o cetate şi a numit-o, după numele fiului său, Enoh.
18. Iar lui Enoh i s-a născut Irad; lui Irad i s-a născut Maleleil; lui Maleleil i s-a născut Matusal, iar lui Matusal i s-a născut Lameh.
19. Lameh şi-a luat două femei: numele uneia era Ada şi numele celeilalte era Sela.
20. Ada a născut pe Iabal; acesta a fost tatăl celor ce trăiesc în corturi, la turme.
21. Fratele lui se numea Iubal; acesta este tatăl tuturor celor ce cântă din chitară şi din cimpoi.
22. Sela a născut şi ea pe Tubalcain, care a fost făurar de unelte de aramă şi de fier. Şi sora lui se chema Noema.
23. Şi a zis Lameh către femeile sale: "Ada şi Sela, ascultaţi glasul meu! Femeile lui Lameh, luaţi aminte la cuvintele mele: Am ucis un om pentru rana mea şi un tânăr pentru vânătaia mea.
24. Dacă pentru Cain va fi răzbunarea de şapte ori, apoi pentru Lameh de şaptezeci de ori câte şapte!"
25. Adam a cunoscut iarăşi pe Eva, femeia sa, şi ea, zămislind, a născut un fiu şi i-a pus numele Set, pentru că şi-a zis: "Mi-a dat Dumnezeu alt fiu în locul lui Abel, pe care l-a ucis Cain.
26. Lui Set de asemenea i s-a născut un fiu şi i-a pus numele Enos. Atunci au început oamenii a chema numele Domnului Dumnezeu.

| anonim_4396 explică (pentru Autumnfeelings):

De ce modifici verstele? Iată acum cartea neamului lui Adam. Când a făcut Dumnezeu pe Adam, l-a făcut după chipul lui Dumnezeu.
2. Bărbat şi femeie a făcut şi i-a binecuvântat şi le-a pus numele: Om, în ziua în care i-a făcut.
3. Adam a trăit două sute treizeci de ani şi atunci i s-a născut un fiu după asemănarea sa şi, după chipul său şi i-a pus numele Set.
4. Zilele pe care le-a trăit Adam după naşterea lui Set au fost şapte sute de ani şi i s-au născut fii şi fiice.
5. Iar de toate, zilele vieţii lui Adam au fost nouă sute treizeci de ani şi apoi a murit.
6. Set a trăit două sute cinci ani şi i s-a născut Enos.
7. După naşterea lui Enos, Set a mai trăit şapte sute şapte ani, şi i s-au născut fii şi fiice.
8. Iar de toate, zilele lui Set au fost nouă sute doisprezece ani şi apoi a murit.
9. Enos a trăit o sută nouăzeci de ani şi atunci i s-a născut Cainan.
10. După naşterea lui Cainan, Enos a mai trăit şapte sute cincisprezece ani şi i s-au născut fii şi fiice.
11. Iar de toate, zilele lui Enos au fost nouă sute cinci ani şi apoi a murit.
12. Cainan a trăit o sută şaptezeci de ani şi atunci i s-a născut Maleleil.
13. După naşterea lui Maleleil, Cainan a mai trăit şapte sute patruzeci de ani şi i s-au născut fii şi fiice.
14. Iar de toate, zilele lui Cainan au fost nouă sute zece ani şi apoi a murit.
15. Maleleil a trăit o sută şaizeci şi cinci de ani şi atunci i s-a născut Iared.
16. După naşterea lui Iared, Maleleil a mai trăit şapte sute treizeci de ani şi i s-au născut fii şi fiice.
17. Iar de toate, zilele lui Maleleil au fost opt sute nouăzeci şi cinci de ani şi apoi a murit.
18. Iared a trăit o sută şaizeci şi doi de ani şi atunci i s-a născut Enoh.
19. După naşterea lui Enoh, Iared a mai trăit opt sute de ani şi i s-au născut fii şi fiice.
20. Iar de toate, zilele lui Iared au fost nouă sute şaizeci şi doi de ani şi apoi a murit.
21. Enoh a trăit o sută şaizeci şi cinci de ani, şi atunci i s-a născut Matusalem.
22. Şi a umblat Enoh înaintea lui Dumnezeu, după naşterea lui Matusalem, două sute de ani şi i s-au născut fii şi fiice.
23. Iar de toate, zilele lui Enoh au fost trei sute şaizeci şi cinci de ani.
24. Şi a plăcut Enoh lui Dumnezeu şi apoi nu s-a mai aflat, pentru că l-a mutat Dumnezeu.
25. Matusalem a trăit o sută optzeci şi şapte de ani şi atunci i s-a născut Lameh.
26. După naşterea lui Lameh, Matusalem a mai trăit şapte sute optzeci şi doi de ani şi i s-au născut fii şi fiice.
27. Iar de toate, zilele lui Matusalem, pe care le-a trăit, au fost nouă sute şaizeci şi nouă de ani şi apoi a murit.
28. Lameh a trăit o sută optzeci şi opt de ani şi atunci i s-a născut un fiu.
29. Şi i-a pus numele Noe, zicând: "Acesta ne va mângâia în lucrul nostru şi în munca mâinilor noastre, la lucrarea pământului, pe care l-a blestemat Domnul Dumnezeu!"
30. Şi a mai trăit Lameh, după naşterea lui Noe, cinci sute şaizeci şi cinci de ani şi i s-au născut fii şi fiice.
31. Iar de toate, zilele lui Lameh au fost şapte sute cincizeci şi trei de ani şi apoi a murit.
32. Noe era de cinci sute de ani, când i s-au născut trei feciori: Sem, Ham şi Iafet.

| Autumnfeelings a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce sa inteleg? Ca cain a plecat in lume?

| Autumnfeelings a răspuns (pentru anonim_4396):

Las-o moarta.Intreaba-i pe cei de Stiinta/Filozofie

| anonim_4396 explică (pentru Autumnfeelings):

Da a plecat in lume si si-a gasit nevasta

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cain nu avea surori citeste biblia

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

După aceea a cunoscut Adam pe Eva, femeia sa, şi ea, zămislind, a născut pe Cain şi a zis: "Am dobândit om de la Dumnezeu".
2. Apoi a mai născut pe Abel, fratele lui Cain. Abel a fost păstor de oi, iar Cain lucrător de pământ.
3. Dar după un timp, Cain a adus jertfă lui Dumnezeu din roadele pământului.
4. Şi a adus şi Abel din cele întâi-născute ale oilor sale şi din grăsimea lor. Şi a căutat Domnul spre Abel şi spre darurile lui,
5. Iar spre Cain şi spre darurile lui n-a căutat. Şi s-a întristat Cain tare şi faţa lui era posomorâtă.
6. Atunci a zis Domnul Dumnezeu către Cain: "Pentru ce te-ai întristat şi pentru ce s-a posomorât fata ta?
7. Când faci bine, oare nu-ţi este faţa senină? Iar de nu faci bine, păcatul bate la uşă şi caută să te târască, dar tu biruieşte-l!"
8. După aceea Cain a zis către Abel, fratele său: "Să ieşim la câmp!" Iar când erau ei în câmpie, Cain s-a aruncat asupra lui Abel, fratele său, şi l-a omorât.
9. Atunci a zis Domnul Dumnezeu către Cain: "Unde este Abel, fratele tău?" Iar el a răspuns: "Nu ştiu! Au doară eu sunt păzitorul fratelui meu?"
10. şi a zis Domnul: "Ce ai făcut? Glasul sângelui fratelui tău strigă către Mine din pământ.
11. Şi acum eşti blestemat de pământul care şi-a deschis gura sa, ca să primească sângele fratelui tău din mâna ta.
12. Când vei lucra pământul, acesta nu-şi va mai da roadele sale ţie; zbuciumat şi fugar vei fi tu pe pământ".
13. Şi a zis Cain către Domnul Dumnezeu: "Pedeapsa mea este mai mare decât aş putea-o purta.
14. De mă izgoneşti acum din pământul acesta, mă voi ascunde de la faţa Ta şi voi fi zbuciumat şi fugar pe pământ, şi oricine mă va întâlni, mă va ucide".
15. Şi i-a zis Domnul Dumnezeu: "Nu aşa, ci tot cel ce va ucide pe Cain înşeptit se va pedepsi". Şi a pus Domnul Dumnezeu semn lui Cain, ca tot cel care îl va întâlni să nu-l omoare.
16. Şi s-a dus Cain de la faţa lui Dumnezeu şi a locuit în ţinutul Nod, la răsărit de Eden.
17. După aceea a cunoscut Cain pe femeia sa şi ea, zămislind, a născut pe Enoh. Apoi a zidit Cain o cetate şi a numit-o, după numele fiului său, Enoh.
18. Iar lui Enoh i s-a născut Irad; lui Irad i s-a născut Maleleil; lui Maleleil i s-a născut Matusal, iar lui Matusal i s-a născut Lameh.
19. Lameh şi-a luat două femei: numele uneia era Ada şi numele celeilalte era Sela.
20. Ada a născut pe Iabal; acesta a fost tatăl celor ce trăiesc în corturi, la turme.
21. Fratele lui se numea Iubal; acesta este tatăl tuturor celor ce cântă din chitară şi din cimpoi.
22. Sela a născut şi ea pe Tubalcain, care a fost făurar de unelte de aramă şi de fier. Şi sora lui se chema Noema.
23. Şi a zis Lameh către femeile sale: "Ada şi Sela, ascultaţi glasul meu! Femeile lui Lameh, luaţi aminte la cuvintele mele: Am ucis un om pentru rana mea şi un tânăr pentru vânătaia mea.
24. Dacă pentru Cain va fi răzbunarea de şapte ori, apoi pentru Lameh de şaptezeci de ori câte şapte!"
25. Adam a cunoscut iarăşi pe Eva, femeia sa, şi ea, zămislind, a născut un fiu şi i-a pus numele Set, pentru că şi-a zis: "Mi-a dat Dumnezeu alt fiu în locul lui Abel, pe care l-a ucis Cain.
26. Lui Set de asemenea i s-a născut un fiu şi i-a pus numele Enos. Atunci au început oamenii a chema numele Domnului Dumnezeu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Acolo e vrajeala ce scrie pe lumea erau doar 3 persoana mama, tata si copilu de unde sia luat ala nevasta

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tu nu gandesti sa raspunzi asa usor scapi? asa crestin esti, deci cain a plecat in lume sia a gasit nevasta pe cine?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Te frec cu benzina daca doresti

Răspuns utilizator avertizat
| Autumnfeelings a răspuns:

In Biblie ni se pomeneste doar 2 dintre copiilor.Este posibil ca intre timp sa aiba mai multi copii si sa se casatoreasca intre ei findca ca erau putini. Odata ce populatia a crescut nimeni nu se mai casatorea cu fratele/sora

| anonim_4396 explică (pentru Autumnfeelings):

Deci cain a asteptat ani zile pana adam si eva au nascut si pana fata aia a crescut mare si daca adam si eva au facut doar baieti ce a facut? mai ales ca a plecat in lume unde si-a gasit nevasta? iseamna ca mai erau alti oamenii pe pamant necreati de dumnezeu

| Autumnfeelings a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu te prefaci ca esti turc sau esti?

| anonim_4396 explică (pentru Autumnfeelings):

Tu nu inteleegi ca pe pamant erau 3 persoane care a fost nevasta lui cain?

| Autumnfeelings a răspuns (pentru anonim_4396):

Adam si Eva au fost izgoniti din rai. Dupa ceva timp au avut copii, dintre care doar 2 din ei au fost pomeniti in bible.Adam si Eva a avut multi copii printre care fete dar si baietii care s-au inmultiti si asa s-a ajuns la 7 miliarede de oameni in prezent

| anonim_4396 explică (pentru Autumnfeelings):

Eu n-am intrebat daca era pacat ca frati faceau sex, si cum si-a gasit nevasta daca a plecat in lume citeste mai sus

| kikitzel a răspuns:

E buna intrebarea pe care ai pus-o. nu o sa ma complic cu explicatii, cum a facut emas, pentru ca nu stiu biblia intreaga. dar nici nu m prea intereseaza. totusi o sa-ti dau un raspuns : pe vremea lor, acum nshpe zeci, sute, mii de ani ( adica, atunci cand traiau aia 2, adam cu eva ) se zice ca omul traia cat cioara, adica 8-9 sute de ani. cain si abel au fost mentionati in biblie deoarece au fost primii 2 oameni nascuti pe pamant, si de asta au fost mai importanti. apoi iti imaginezi ca adam si eva n-au stat degeaba cateva sute de ani si au mai proiectat cine stie cate odrasle. de aici, cred eu, ca au aparut sotia lui cain si alte sotii ale nu stiu exemplare din biblie ( cu b mare )

| anonim_4396 explică (pentru kikitzel):

Dar cain a plecat in lume imediat dupa ce la omorat pe abel desi mai erau si alte pers fara adam si eva?

| DynoZaur a răspuns:

Iti pierzi vremea. Adam si Eva nu au fost primii oameni de pe Terra.
E o prostie, nici Biserica numai crede.

| anonim_4396 explică (pentru DynoZaur):

Te invit sa citesti astea http://www.ducu.de/divtc11.htm sunt ateu de multi ani dar sunt curios de raspunsurile crestinilor

| DynoZaur a răspuns:

Unele intamplari din Biblie sunt reale, in mare parte. Dar ca sa stiti, in Biblie se vorbeste mai mult despre, iad si toate cele, si asa ceva NU exista.

| anonim_4396 explică (pentru DynoZaur):

Da-mi un verset din vechiul testament cu iadul sunt curios