| RAY a întrebat:

De unde stia cain ca exista moarte daca nimeni nu a murit pana atunci?

20 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Fără îndoială, Cain şi Abel au aflat de la părinţii lor ce se întâmplase. Ei vedeau „heruvimii şi sabia învăpăiată care se îndrepta în toate direcţiile, ca să păzească drumul spre pomul vieţii" (Geneza 3:24). De asemenea, vedeau împlinindu-se ceea ce spusese Iehova, şi anume că viaţa va fi plină de trudă şi de durere. — Geneza 3:16, 19.
Deja vedea cum parintii lui imbatraneau, efectele pacatului si cunostea notiunea de moarte.

| sublime89 a răspuns:

Buna intrebare laughing

| Maxim96 a răspuns:

Pai Dumnezeu le-a spus lui Adam si Evei ca vor muri, ei stiau ca nu vor sta vesnic pe pamant.

| RAY explică (pentru Maxim96):

Ce aiureli scrii

| Maxim96 a răspuns (pentru RAY):

Nu am scis aiureli.Tu nu poti intelege!

| RAY explică (pentru Maxim96):

Cain nu avea cum sa stie ca abel va muri din moment ce nimeni nu a murit pana atunci

| Maxim96 a răspuns (pentru RAY):

Da nu stia ca va fi omorat, dar stia ca odata si odata va muri.

| RAY explică (pentru Maxim96):

Cine cain, nici nu a fost omorat

| Maxim96 a răspuns (pentru RAY):

Abel a fost omarat de Cain.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A vazut mielul lui abel arzand pentru Dumnezeu si asa a invatat despre moarte.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Ma omule a vazut un animal nu un om mort, nu putea sti ca o piatra il va ucide pe cain

| BlackSulphur a răspuns:

O fi incercat si el, saracul, si a avut atata noroc ca l-o si omorat. Sau poate dumnezeu a vrut asta, ca de, si asa prea multi oameni erau pe Pamant la vremea aia.

| RaduMD a răspuns:

Stia de la Dumnezeu. El le-a spus primilor nostri parinti, pe vremea cand nici nu-l concepusera pe Cain, ca vor muri daca vor manca din fructul oprit.

| RAY explică (pentru RaduMD):

Cain nu stia ca daca arunca cu piatra ala va muri

| RaduMD a răspuns (pentru RAY):

Poate ca nu stia ca va muri, dar stia ca face un lucru rau. Copiii inteleg conceptul de moarte pe la 8 - 9 ani. Dar ei stiu ca fac un lucru rau daca arunca cu piatra cu mult mai devreme. Ei se ascund daca arunca cu piatra si nu vor sa recunoasca, avand constiinta pacatului. Adica, asa cum a facut Cain.

| RAY explică (pentru RaduMD):

Incredibil copii inteleg conceptul de moarte chiar si cei care nu au auzit de ea niciodata asta chiar e mare minciuna

| Andrei123Andrei a răspuns:

Moartea a aparut odata cu Pagatul Originar.

| Veliar a răspuns:

De la parintii lui desteptule.

| RAY explică (pentru Veliar):

Nici parinti nu stiau ma mai citeste biblia

| Veliar a răspuns (pentru RAY):

" Iar din pomul cunostintei binelui si raului sa nu mananci, caci, in ziua in care vei manca din el, vei muri negresit! "( Geneza 2 : 17 ).Nu imi spune mie sa citesc biblia narodule.Cunosc lucrurile aseta mai bine ca tine.Pamantean idiot.