| OctavianDanielMaria a întrebat:

De unde stiau Adam si Eva ce inseamna: ''Sa nu mananci din pomul cunoasterii binelui si raului? Ca nu aveau cunoastere. Erau ca niste bebelusi la gandire. Si unde scrie ca i-a facut mari? Se deduce ca i-a facut bebelusi. Ete dovada: Cresteti si inmultiti-va''.

33 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca un om amnezic.
Un om amnezic la 30 de ani.
Daca doctorul ii spune sa nu iei mai mult de 1 mar de pe masa ca sa ia toti pacientii, el intelege, dar e tentat sa manance doua, sau pe cel care nu-i al lui.Nu-i trebuie cunoastere.

Răspuns utilizator avertizat
| andreisergiu123456789 a răspuns:

Aici sunt multe greseli:
1.)Adam si Eva nu aveau cunoastere ci aveau gandire de copil de 5 ani, suficient cat sa inteleaga o porunca.
2.)Un copil de 5 ani sau un om creat cu minte de copil de 5 ani cu sau fara sarpele viclean tot ar fi pacatuit neputand s areziste la tentatia de a musca din fructul interzis, ca de asa e psihologia umana, lucru pe care Dumnezeu trebuia sa l stie doar EL i-a creat.
Ceea ce ne duce la alta greseala 3. )De ce nu a pus un camp de forta peste pom, ca sa nu treaca peste el Adam si Eva, in cazuul in care cedau fizic.(pentru crestini stiu ca mai erau si alti pomi infiniti din care mai puteau manca da ziceti voi daca la mintea de 5 ani nu ati fi facut o deci socu mic, psihologia e impotriva voastra)))
4.)Ultima greseala e sarpele viclean prezent in RAI, ceea ce a facut el se numeste treaba usoara, de ai fraierii pe Adam si Eva, iar toate astea ne duc la o alta greseala :
"Sarpele era cel mai viclean dintre vietuitoare"
Asadar ce cauta un animal cu REPUTATIE IN VICLENIE IN RAI)))
Dau premiul nobel unui ccrestin care da raspunsul...(p.s. am glumit e RETORICA PROVOCAREA))

| microsedd a răspuns:

Scrie in Biblie despre toate astea. Ei aveau cunoastere doar ca erau puri in gandire deoare ce ei nu cunoscusera raul (adica pacatul). Nu putea sa ii facă bebelusi fiindca ei au fost primii oameni pe pamant si prin deductie nu aveau patinti care să ii hraneasca sau să ii invete sa mearga, vorbeasca, sa nu faca pe ei etc.
Prin "Creste-ti si inmultiti-va" nu se refera la cresterea fizica ci cea spirituala cat despre inmultit este clar ca ei trebuiau sa fie parintii unei intregi civilizatii si drept urmare trebuiau sa faca copii. Asta e versiunea biblica a aparitiei civilizatiei, mai poti sa te inspiri si din teoria evolutionista care zice ca ne tragem din maimuta, dar atunci versiunea biblica nu mai are nici un sens. Sper ca te-am lamurit un pic. Succes in continuare.

Răspuns utilizator avertizat
| microsedd a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Cunoasterea despre care vorbesti si care le era interzisa se refera la cunoasterea binelui si raului. Ei nu stiau ce inseamna raul si prin diateza nu stiau nici ce inseamna binele desi ei il traiau in gradina edenului. Dar scrie in Geneza 3 paragraful 5: " dar Dumnezeu stie ca, in ziua cand veti manca din el, vi se vor deschide ochii si veti fi ca Dumnezeu, cunoscand binele si raul.
Asta e o parte din ispitirea sarpelui asupra femeii pentru a convinge-o ca sa incalce porunca lui Dumnezeu de a nu manca din pomul cunoasterii binelui si raului.
Cunoasterea asta despre care se vorbeste aici e ca atunci cand locuiesti intr-un catun de la munte si tot ce stii tu e ca stirile se din gura in gura cand trece cineva prin catun si nu stii decat ce se intampla in zona ta si apoi prin ceva oportunitate ajungi undeva la oras si acolo vezi masini si avioane si televizor si internet si o gramada de alte lucruri. Era fericit omul ala care statea in catunul lui si isi vedea de viata? Probabil ca da. Este mai fericit sau mai castigat omul care a coborat din catun si are cunoastere despre tot ce exista in lume? Poate ca da, poate ca nu.
Unde ai citi ca le era interzisa cunoasterea? Eu am traducerea Bibliei de Cornilescu si nu gasesc in Geneza sa zica ca le era interzisa cunoasterea.

Răspuns utilizator avertizat
| microsedd a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Eu nu cred asta dar tu poti crede ce vrei. Am obosit sa mai incerc sa iti explic, se pare ca deja ti-ai facut o parere.
Bafta in continuare.

Răspuns utilizator avertizat
| microsedd a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Si tu stii ce e bine si ce e rau fiindca ceea ce religia spune ca au fost primii oameni pe pamant au incalcat o regula si au fost "pedepsiti" sa stie despre bine si rau? Asta crezi? Eu sper ca nu, dar ma tem ca da.

Răspuns utilizator avertizat
| microsedd a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Adica vrei sa zici ca Adam si Eva erau retardati? De obicei oamenii retardati nu au discernamant.

Răspuns utilizator avertizat
| microsedd a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Si atunci cum au ajuns niste bebelusi sa ia un mar din copac?

Răspuns utilizator avertizat
| microsedd a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Si iar ma intreb daca stii ce înseamnă "retardat" in limba romana?
Poftim definitia:
https://dexonline.ro/definitie/retardat

| microsedd a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Cu mintea de bebelus nu poti sa intelegi ce inseamna o interdictie sau regula si atunci inseamna ca e vina lui Dumnezeu ca i-a facut cu mintea de bebelusi pe Adam si Eva si practic i-a pedepsit pe ei pentru propria lui greseala pentru ca el ar fi trebuit sa stie ca 3i nu pot gandi atat de avansat cu mintea de bebelus incat sa respecte regula lui.

Răspuns utilizator avertizat
| microsedd a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu știu despre nou-nascutii "creati" n-am intalnit. Nou-nascutii pe care i-am intalnit eu erau facuti in urma fecundarii ovulului de catre spermatozoid care s-a dezvoltat in embrion si copil care s-a nascut prin vaginul mamei.
Dacă la papusi te refereai, aia e un alt subiect.

| microsedd a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Sa inteleg ca aici vroiai sa ajungi? La faptul ca zeul asta iudeu despre care tot scrii o gresit?

Răspuns utilizator avertizat
| microsedd a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Cum sa nu? Sunt creati de scriitorul Bibliei?

Răspuns utilizator avertizat
| microsedd a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Bingo!

Răspuns utilizator avertizat
| microsedd a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Mai degraba eu am intrat in jocul tău și te-am distrat un pic...

Răspuns utilizator avertizat