| eLPySum a întrebat:

De ce Dumnezeu a interzis lui Adam si Evei sa manance din "pomul cunoasterii binelui si raului "?
Nu inteleg ce e gresit prin a sti sa faci diferenta dintre "bine si rau" sau sa cunosti aceste doua lucruri. Adica, de ce e Rau sa Stii? De ce sa fie interzisa Cunoasterea sau de ce sa fie considerata drept un pacat?
Daca Adam si Eva nu erau constienti de existenta binelui si a raului, cum erau acestia inainte sa guste din pom?
Eu nu inteleg aceasta "poveste"...

33 răspunsuri:
| OOOLEOOO a răspuns:

Acum traim intre bine si rau o lupta continua.....Ne este bine?

| RAY a răspuns:

Pai daca aveau cunoastere deveneau ateii, asa au ramas crestinii

| Dragos_Arapasu_1994 a răspuns (pentru RAY):

Buna gluma, Adam si Eva nu erau crestini, crestinismul a aparut odata cu infiintarea congregatiei crestine din 33 e.n. termenul de crestin vine de la Cristos intemeietorul crestinismului.Adam si Eva au fost primi oameni creati de Dumnezeu in mod direct, restul prin procreere.Nu aveau un nume pentru a fi identificati.Mai tarziu a fost nevoie pentru urmasii lor.

| martzian a răspuns:

Dragul meu, pentru ca, in urma cu doar doua saptamani, cineva a mai pus intrebarea, imi permit sa imi copiez propriul raspuns la ea:

____________

Lucrurile sunt mai simple decat par. Nu vreau sa deviez de la subiect, luand in calcul aspectele de mai jos. Te rog sa nu te simti jignit, pentru ca nu asta este scopul meu. Faptul ca cineva ti-ar raspunde nu ar fi suficient pentru tine, oricum ar pune problema. Eu inteleg de ce nu poti pricepe. Biblia este "manualul" lui Dumnezeu. El este Autorul si tot El te poate ajuta sa o intelegi. Poate sa o faca, doar ca scopul tau este sa Il combati orbeste si cu orice pret. Astfel nu ii minti pe cei din jur, ci te inseli singur, asta fiind cel mai mare defavor pe care ti-l faci…

Prin urmare, ceea ce mie mi se pare a fi la mintea cocosului, tie iti provoaca imense confuzii, dand aparenta unei prostii fara seaman, a unei nebunii de nepatruns. Iar Biblia ne atentioneaza, nu o data, cu privire la asta.

"În adevăr, cine dintre oameni cunoaşte lucrurile omului, afară de duhul omului care este în el? Tot aşa, nimeni nu cunoaşte lucrurile lui Dumnezeu, afară de Duhul lui Dumnezeu. Şi noi n-am primit duhul lumii, ci Duhul care vine de la Dumnezeu, ca să putem cunoaşte lucrurile pe care ni le-a dat Dumnezeu prin harul Său. Şi vorbim despre ele nu cu vorbiri învăţate de la înţelepciunea omenească, ci cu vorbiri învăţate de la Duhul Sfânt, întrebuinţând o vorbire duhovnicească pentru lucrurile duhovniceşti. Dar omul firesc nu primeşte lucrurile Duhului lui Dumnezeu, căci pentru el sunt o nebunie; şi nici nu le poate înţelege, pentru că trebuie judecate duhovniceşte." (1 Cor.2:11-14).

Ce implica, pana la urma, a manca din "pomul cunostintei binelui si raului"? Si de ce oare ar fi interzis? Nu este nimic rau, in sine, ca noi sa facem deosebirea dintre bine si rau, daca asta ai ales sa crezi. Nu asta este ideea principala si intelegerea din spatele acestei intamplari.

Omul, creat pentru o relatie cu Dumnezeu, AVEA deja cunostinta binelui, prin experienta de zi cu zi. Binele era peste tot in jur. „Bun" este unul singur, spune Biblia, Dumnezeu. Tot ce a creat El a fost bun, de asemenea („Dumnezeu S-a uitat la tot ce făcuse; şi iată că erau foarte bune." Geneza 1:31). Prin urmare omul, creat ca o fiinta pura, curata, inocenta, nu avea interzis decat in a EXPERIMENTA si raul. Cunoasterea acestuia, prin experimentare directa, ii era nepermisa de catre Dumnezeu tocmai pentru a-l feri de efectele-i distructive.

De ce vorbesc despre „experientarea" binelui si a raului? Pai cunoasterea adevarata (da‛ath in ebraica are ca prim sens „cunoasterea" si doar ca sens secundar „discernamantul") nu vine decat prin experienta!

Daca vei citi si capitolul 6 din Deuteronom, unde gasim modelul perfect de invatare, oferit de Dumnezeu omului, vei vedea ca am dreptate. El le dă israelitilor instructiuni cu privire la participarea la viata spirituala a copiilor din comunitatea lor. Aceste instructiuni nu au fost date parintilor, ci intregului popor. In versetul 7 din acest capitol li se spune,, Să le întipăreşti în mintea copiilor tăi, şi să vorbeşti de ele când vei fi acasă, când vei pleca în călătorie, când te vei culca şi când te vei scula." Acestea sunt experiente de viata zilnice. Ele pot trezi în copil o emotie care să il facă sa intrebe "De ce?". Experienta emotionala deschide usa catre inima lui, ceea ce il face sa realizeze ca el are o nevoie pe care doar Dumnezeu o poate indeplini.
Domnul Isus a fost cel care ne-a invatat si El despre această cale a experientei, prin exemplul personal.

Trebuie doar sa privesti la situatiile la care i-a expus pe ucenicii sa, cu scopul de a-i invata. Nu era mai simplu sa le prezinte pur si simplu principiile? De ce i-a trecut prin atatea si atatea experiente, generand un tumult de sentimente, dintre cele mai diferite? E simplu. El nu dorea ca ei sa afle despre, vroia sa ii invete, sa ii ajute sa cunoasca si sa Il cunoasca.

Apropo de cunoasterea prin experimentare, eu o folosesc cu succes in traininguri si ea este din ce in ce mai recunoscuta si utilizata de pedagogia moderna.

Prin urmare, daca prin experienta cunoastem ceea ce este bine, schimbandu-ne viata, tot asa cunoastem si ceea ce este rau, tot asa, afectandu-ne viata, dar negativ.

Ca sa ne intoarcem la povestirea noastra, singurul „rau" pe care omul il putea ALEGE la acel moment era independenta, neascultarea de Dumnezeu, decizia de a face cum doreste. Prin urmare sensul nu este legat de o eventuala naivitate puerila a lui Adam si de faptul ca el nu stia ce este rau si ce este bine. Adam nu EXPERIMENTASE inca raul, pacatul, neascultarea si independenta de Dumnezeu. Dar nici nu era lipsit de discernamant. Daca nu ar fi fost asa, el nu ar fi fost pedepsit pentru alegerea sa. Prin urmare "pomul cunostintei binelui si raului" este expresia (alegerii) independentei fata de Dumnezeu, alegerea de a face loc si raului intr-o viata ce se dorea a fi perfecta si sfanta.

Vei spune atunci, de ce Dumnezeu a pus in gradina acest pom? Nu era mai simplu sa nu ii dea omului sansa de a alege, sa nu il expuna la un asemenea risc? Nu. Era chiar imposibil. Un Dumnezeu drept nu ii putea cere omului sa il urmeze fortat, chiar daca El stia ca, in afara acestei relatii, omul este pierdut. Conceptul de liber arbitru, de care probabil ai auzit.

Sper ca ti-a fost de folos in a intelege.

| mihaitaLGP a răspuns (pentru martzian):

Am avut rabdare sa citesc doar inceputul mesajului tau.
Analizeaza lietera cu litera, poate deschizi ochii si obeservi ca tot ce ai insirat tu este un mesaj de indoctrinare.

In caz contrar lasa-ma in prostia mea.

Dumnezeu scrie carti si mai este si functionar.

Parca imi si imaginez cum sade el asa cu carnetelul, sau ma rog cum este el forta suprema ii eticheteaza in gand.

Floarea - iad, basca dracului.
Marcel - rai, un sclav devotat.

| martzian a răspuns (pentru mihaitaLGP):

Logic, mai intai ne plangem ca nu face sens, iar atunci cand cineva ne arata ca ne inselam si ca de fapt este cat se poate de logic, nu avem rabdare sa citim pana la capt. Mihaita, asta este problema generalizata, faptul ca generatia asta citeste prefata si crede ca a inteles (sau, de ex., sintezele de 2 pagini de pe net in locul unei carti de sute pagini).

| mihaitaLGP a răspuns (pentru martzian):

Tu acum nu generalizezi?

De unde ai ajuns la concluzia ce fac eu?

Urat sa vezi gunoiul din ochiul altuia!

| martzian a răspuns (pentru mihaitaLGP):

Prietene, nu am generalizat deloc. Am pornit de la cuvintele tale, asumand ca nu ma minti:

"Am avut rabdare sa citesc doar inceputul mesajului tau."

| mihaitaLGP a răspuns (pentru martzian):

"Mihaita, asta este problema generalizata, faptul ca generatia asta citeste prefata si crede ca a inteles (sau, de ex., sintezele de 2 pagini de pe net in locul unei carti de sute pagini). "

La partea 2-a faceam referire, si aicea nu ma refer la mesajul tau.

| Miauti a răspuns:

Pai uitate la cele doua bombe atomice... ce a insemnta cunoasterea si fabricarea ei. La ce a folosit-o?

Daca nu gustau poate acum eram o civilizatie suprema nonviolenta, care nu tr sa muncim si nemuritoare (din cate stiu "pomul cunoasterii binelui si raului si a mortii").
Sau poate civilizatia umana nu mai exista, deoarece Dumnezeu era multumit de cei doi oameni.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mușcând din mărul ăla, cei doi au săvârșit păcatul originar, adică au făcut sex.

| eLPySum explică (pentru anonim_4396):

Si ce? Sa inteleg ca e pacat sa faci sex? straight face Iar cum un copil sa poate naste cu acest pacat? A facut sex inainte de a se naste? laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru eLPySum):

Din perpectiva creștinilor/pocăiților ăstora îndobitociți să faci sex, da, e un păcat.

| Dragos_Arapasu_1994 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu este pacat sa faci sex.Relatiile sexuale au 2 roluri.1.-de a procrea, 2-de a te satisface.Relatiile sexuale conform cuvantului lui Dumnezeu sunt permise doar in cadrul casatoriei.

| eLPySum explică (pentru anonim_4396):

Iar atunci, ne aduce barza pe lume?! laughing Si cum se face ca acesti "indobitociti" sunt din ce in ce mai multi? Prin ce metode se inmultesc daca sex-ul e un pacat pentru ei?

| Lucian_Negru_1987 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa faci sex inainte de casatorie e pacat in orice religie...si cuvantul nu "pocait" nu inseamna nicicum ce crezi tu (cei penticostali, baptisti, etc.) Ca sunt sigur ca la ei te referi. Am impresia ca mai indobitocit esti tu decat ei. Ia si te mai cultiva putin.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Lucian_Negru_1987):

Mă tem că voi sunteți acei retardați îndobitociți, care trăiesc degeaba și-și duc patetica existență dupa principii imbecile de genul ''sexul înainte de căsătorie este păcat''.În ce secol trăiți?

| ania a răspuns (pentru anonim_4396):

De unde ai luat ideea că e păcat să faci sex?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand o sa ai un copil, ii vei spune; sa nu faci cutare lucru fiindca mori sau patesti ceva rau. dupa aia stai cu ochii pe el.vei intalege.

| i86e2 a răspuns:

Eu nu înțeleg de ce nu a făcut D-zeu un gard ghimpat sau, și mai bine, electric. tongue

Oricum, ai perfectă dreptate, doi oameni care nu știau ce e bine și ce e rău nu aveau vreo vină. De unde mai punem faptul că D-zeu știa ce urmau să facă, fiindcă e omniscient. Chiar dacă ar fi fost surprins D-zeu în omnisciența lui, mi se pare puțin exagerat să le dea boli și moarte și suferință fiindcă au mușcat dintr-un fruct, dar asta e povestea, ce vrei.

| martzian a răspuns (pentru i86e2):

Sunt sigur ca ai citit raspunsul atunci cand l-am oferit prima data. Dar omul de stiinta din tine nu suporta adevarul nici atunci cand il are. Ti se pare corect?

| mihaitaLGP a răspuns (pentru i86e2):

Gardul ca gardul, dar daca tot te apuci sa faci jucarii, contruiestele perfect nu? Ca de aia esti ce-l mai tare din parcare.

| mihaitaLGP a răspuns:

Este un mesaj de indoctrinare psihologic.
Un mesaj imprimat prin vinovatie fata de o forta suprema care te poate pedepsii crunt.

Acest mesaj incearca sa taie legaturile cunoasterii pentru a cadea in intuneric total.
In acest intuneric servesti ca indeplinire a dorintelor si scopurilor lor.

Sclavi pentru un sistem bolnav care conduce prin indoctrinare.

Ce sens poate avea ca cineva intr-un moment maxim de plictiseala sa construiasca niste jucarii care le pedepseste cand nu-l asculta.

| martzian a răspuns (pentru mihaitaLGP):

Mihaita, e normal sa nu intelegi daca te bazezi doar pe ceea ce auzi de la altii. Indraznesc sa iti spun ca totul face sens, o sa fii uimit. happy

| SmexyBoy a răspuns:

Deci, Dumnezeu le-a dat clar o porunca:
Din pomul cunoasterii binelui si raului, sa nu mancati!

Ei clar au incalcat porunca care le-a fost data, sa nu...
Si la ce poate duce aceasta cunostere, de cat la cunoasterea PACATULUI.

In momentul in care au cunoscut au si devenit pacatosi. Dumnezeu iubeste pacatosul dar uraste pacatul, ce sa-r fi intamplat daca Eva nu ar fi gustat din acel fruct care era in pomul cunoasteri?

| Dragos_Arapasu_1994 a răspuns:

Pomul cunoasterii binelui si raului reprezenta autoritatea si dreptul lui Dumnezeu de a-i conduce pe oameni.Luand din acel pom Adam si Eva au aratat ca resping conducerea lui Dumnezeu.Ei au primit porunca clara dar nu au vrut sa asculte.Insa noi stim efectele razvaratirii lor, intelegem asta deoarece stim ca au fost alungati din gradina edenului si apoi stim ca au murit dupa cateva sute de ani, la acel moment ei au murit din punct de vedere spiritual, adica nu au mai avut o relatie de pace cu Dumnezeu, citind relatarea vei vedea mai multe detalii.In esenta acel pom reprezenta autoritatea lui Dumnezeu, luand din el ei au aratat ca nu mai au nevoie de conducerea lui Dumnezeu, asta era problema atunci.

| Mn0 a răspuns (pentru Dragos_Arapasu_1994):

Dar Dumnezeu stia ca o sa ia cei 2 din acel pom, iar apoi spui ca au murit "definitiv" pentru ca nu au ascultat..si te intreb eu acum daca El stia ca asta o sa duca catre o luma pacatoasa de ce a permis acest lucru?(stia ca o sa se intoarca oamenii impotriva lui, stia ca o sa fie mai multe relegii si nu toti o sa i se inchine lui )

| Dragos_Arapasu_1994 a răspuns (pentru Mn0):

Dumnezeu nu le-a creat primilor oameni un destin, el i-a lasat sa aleaga nu ii obliga nici sa asculte de el dar nici independenti fara consecinte nu puteau fi.Ca si in prezent, asculti de Dumnezeu, ai garantia invierii pentru viata vesnica, nu asculti, nu ii dai motive lui Dumnezeu sa fi inviat, chiar daca Isus a murit pentru a fi iertati de pacatul adamic.Nu putem afirma ca Dumnezeu stia ce va face omul insa avea masuri de precautie, ceea ce au facut Adam si Eva a foost la alegerea lor. Pomul cunostintei binelui si raului era singurul de care nu aveau voie sa se atinga.Insa relatarea vorbeste ca si un inger puternic care a devenit Diavolul a avut si el rolul lui in razvratirea lui Adam si Eva.Insa sa stii ca in prezent Dumnezeu a luat masuri sa putem avea o relatie buna cu el si sa ramanem in memoria lui pentru a fi inviati la timpul fixat ca sa traim vesnic, chiar daca in prezent mostenim pacatul care duce la moarte. Apermis pentru ca era dreptul omului de a alege, dupa alegerile facute au venit si rezultatele(din pacate nefericite pentru noi in prezent).

| Dragos_Arapasu_1994 a răspuns (pentru Dragos_Arapasu_1994):

Atunci diavolul si omul a vrut sa demonstreze ca se poate conduce singur fara indrumarea lui Dumnezeu(ca si in prezent),insa se vede conducerea umana la ce a dus:razboaie,violenta,foamete,poluare,famili destramate, copii lasati pe drumuri, violatori, criminali, coruptie.......si lista poate continua, asta e rezultatul faptului ca omul nu tine cont de indrumarile lui Dumnezeu.Insa in curand Dumnezeu va intervenii pentru ca a trecut destul timp pe care Dumnezeu l-a lasat omului sa demonstreze ca poate sa se conduca singur.Prin acea imparatie la care se roaga oamenii in rugaciunea Tatal nostru.

| Dragos_Arapasu_1994 a răspuns (pentru Mn0):

Mai multe religii au aparut de atunci cand oamenii au incercat sa faca un turn cu care sa ajunga pana la ceruri,se numeste turnul babel,Dumnezeu a incurcat limbile si oamenii au renuntat sa il mai construiasca deoarece nu se mai intelegeau,apoi fiecare, in grupuri s-au despartit plecand in diferite locuri ale planetei, insa simtind nevoia de a-i aduce inchinare lui Dumnezeu au inceput sa isi faca tot felul de zeitati(statui, reprezentari, animale) la care sa se inchine si tot asa oamenii nestiind adevarul s-au tot impartit adica au rezultat mai multe religii.

| rusel a răspuns (pentru Dragos_Arapasu_1994):

Dupa cum stim Satana sa folosit de un sarpe era ceva uimitor nu?
El vroi sa-i inpresioneze a vorbit cu un glas poate care le-au dat o inspiratie buna, vazand Eva sarpele si vorbirea sa miart satana i-a zis vorbe care au pus-o pe ganduri.
De ex Zodia umitori pentru lume, dar(crestinia adevarati nu cred in zodie) este ceva uimitor zice ca maine vei avea o zii buna sau rea sau vei intalni o persoana si asa mai departe pentru lumea este uimitor, sunt curiosi sa vada sa aud ce le se va intampla.(exact ca Eva)
Satana stie slabiciunea noastra de aia este intelept sa fim atenti, si puternici sa nu cadem prada lui satana.
Pomul care era in gradina Edenului era pentru Adam si Eva o incercare cum sa-r spune.
Dumnezeu si-a dat seama ca de la un singur pom nu au ascultat de Dumnezeu, dar daca l-i se mai dadeau si alte porunci, ce se mai intampla? de aceia l-i sau luat totul.
Cheia este Ascultarea!

| Dragos_Arapasu_1994 a răspuns (pentru rusel):

Da este corect si adevarat, bravo, ai scos in evidenta cateva idei bune.

| mancuta a răspuns:

Aceasta "poveste " cum ii spui tu e adevarata deci nu e poveste. Faza cu gardul ghimbat e bataie de joC. PENtru a intelege aceasta duceti va la un preot