| anonim_4396 a întrebat:

Deci, cum pot unii sa spuna/sa creada ca un nou-nascut poate avea pacate?! Situatie:Un copil(sau mai multi), abia nascut, moare dupa 3zile din cauza incompetentei medicilor din 'Romania'. Ce vina are el? Cel care i-a luat viata traieste in continuare, in timp ce el nici nu si-a inceput-o.Si tot el e cel vinovat si aratat cu degetul ca nu va ajunge in "imparatia cerurilor" chatterbox Faptul cu botezul, pentru a scapa de 'pacatul stramosesc' mi se pare o MARE aiureala. Unde ar trebui sa fie dreptatea "Lui Dumnezeu"? Stiti si voi la ce ma refer.Dezordinea de genul e la ordinea zilei in Romania...

37 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Copii sunt mantuiti prin mama sau tatal credincios.,, Căci bărbatul necredincios este sfinţit prin nevasta credincioasă, şi nevasta necredincioasă este sfinţită prin fratele; altminteri, copiii voştri ar fi necuraţi, pe când acum sunt sfinţi.,, Copilul va merge acolo unde va merge si mama lui.

| Holocaust a răspuns (pentru EmaS):

Fiecare ar trebui sa fie judecat dupa actiunile proprii,nu dupa ale altora.Iar faza cu "copiii voştri"...Ema draga,cred ca am... jumatate din varsta ta(cu cateva diferente),dar la intrebarea mea, nu e vorba de parinti, ok?

| ShowTim3 a răspuns (pentru EmaS):

Ema, te respect, dar din ce am inteles eu acolo e un ****, inpachetat in teflon, sa ti-o zic asa, nu am gasit cuvinte mai frumoase imi pare rau.
De ce trebuie sa plateasca cineva pentru greselile altora? Parca toti eram egali in fata lui Dumnezeu, de ce la unul unul nu ii da maini si picioare?
De ce pe unii ii face handicapati din punct de vedere mental? (chiar, aia ce sunt? ei nu pot gandi normal, dumnezeu ii baga in iad ca i-a facut defecti nu? si daca nu ii baga in iad, pentru ca sunt handicapati, dar au facut multe rele (nu intentionat ) si ii baga in rai, nu ar fi nedrept? adica frate pala il faci dilau face ce vrea pe pamant si dupa il bagi in rai? desi nu a facut nimic?)
Uite o parte de religie care se executa singura, ii dai pistolul sa omoare pe cineva si se impusca singur in cap.

| Holocaust a răspuns (pentru ShowTim3):

De acord.

| EmaS a răspuns (pentru ShowTim3):

Nu putem noi sa stim exact cum va fi.Numai Dumnezeu stie.Noapte buna!

| ShowTim3 a răspuns (pentru EmaS):

Buna dimineata tongue

| EmaS a răspuns (pentru ShowTim3):

Abia acum te-ai trezit si tu?

| ShowTim3 a răspuns (pentru EmaS):

M-am sculat azi pe la 3 happy de aia nu am somn.

| FucktheSystem a răspuns:

Aia cu păcatul strămoșesc e replica fanaticilor când le sunt puse fapteel în față, vor să-l scoată pe Dumnezeu nevinovat din ecuație... păcat că nu prea merge.

| MMihai a răspuns:

Nu este vorba de nici un păcat strămoșesc, ci de păcate proprii, aferente vieților anterioare!

| KodrutZ a răspuns (pentru MMihai):

Nu suna rau ca teorie, insa omiti faptul ca biserica neaga posibilitatea reincarnarii.

| Trinitas a răspuns:

When this happens, you know the world is fucked up.

| lifeForJesus a răspuns:

Dumnezeu stie cel mai bine, si eu cred ca va merge in cer.
Cat despre tine, tu știi unde vei merge și dacă vei merge în rai!
Fa ceva în privința asta!

| Holocaust a răspuns (pentru lifeForJesus):

Prima fraza din raspunsul tau.imi place.
Cat despre restul, ce-ai cu mine omule? Mi-am exprimat doar un punct de vedere...si sa stii ca nu sunt ateu. daca la asta te refereai. -_-
PS:daca te crezi mare credincios, schimba-ti poza de profil cu una in care "Iisus" are 2 de 'i'.

| lifeForJesus a răspuns (pentru Holocaust):

Ok, îmi cer scuze, nu am nimic cu tine, doar vreau sa te întreb:știi sigur ca vei fi cu Dumnezeu în cer?
Ps: poza nu o schimb! happy

| Holocaust a răspuns (pentru lifeForJesus):

In ziua de azi nu poti fi sigur de ceva.O intrebare,. esti 100% sigur ca Dumnezeu exista?
Adica, sigur ai auzit de Darwin si ale lui teorii...^_^

| ShowTim3 a răspuns (pentru Holocaust):

Holocaust lasa-l pe Darwin sa doarma ca e un prost ^_x
Pentru ca Dumnezeu exista, nu am negat niciodata asta, problema e ca religia profita de existenta lui Dumnezeu.

| Holocaust a răspuns (pentru ShowTim3):

De curiozitate.tu cati ani ai?-_-
Adica, Dumnezeu putea sa-i dea "una dupa ceafa" ca sa nu-i vina ideile despre evolutionism, nu? si ce intelegi tu prin "profita"?

| lifeForJesus a răspuns (pentru Holocaust):

100% sigur ca Dumnezeu exista?
Daca El trăiește în mine, cum pot spune ca nu exista?
Si tu poți fii sigura de asta! e minunat! happy
V-am scris aceste lucruri ca să știți că voi care credeți în Numele Fiului lui Dumnezeu aveți viață veșnică. 1 ioan 5:13
Nu te teme, crede numai, și vei fii foarte fericita! vei fii surprinsa de dragostea Lui Dumnezeu!
Noapte buna!

| ShowTim3 a răspuns (pentru Holocaust):

Prefer sa il combin pe Dumnezeu cu stiinta, fiecare are o bucata de adevar.
Am vrut doar sa zic ca trebuie sa bagi in stiinta aia si ceva care pare fictiv.
Dumnezeu e ca si aerul, nu il vezi, dar existawinking intr-un fel.

| Holocaust a răspuns (pentru ShowTim3):

Atunci presupun ca(,)cumva...

, gandim la fel (:

| ShowTim3 a răspuns (pentru Holocaust):

happy Eu iti zic din experienta proprie ca exista un fel de Dumnezeu si vreau sa cred ca nu seamana cu cel din religie prea mult.
Orcum daca stai sa te gandesti fiecare religie are un big boss, buda, alah, dumnezeu, god. Toti aia sunt big boss, aceiasi persoana invelita intr-un ambalaj, eu sper ca am dat ambalajul jos si am ajuns la miez big grin

Răspuns utilizator avertizat
| DrunkenRat a răspuns:

Se spune ca ne nastem cu "pacatul stramosesc" dar mie nu mi se pare corect, nu e drept!

| Holocaust a răspuns (pentru DrunkenRat):

Exact asta zic si eu.dar unii sunt prea "încuiați" să înțeleagă.-_-

| negru30 a răspuns:

Ce treaba are copilul = botez = dezordinea din Romania Nici tu nu sti ce vrei Le-ai facut praf

| Holocaust a răspuns (pentru negru30):

Da,de nervi.De exemplu: http://www.adevarul.ro/......68664.html -e doar un exemplu. -_-. Poate intelegi. Daca nu, las-o balta!

| negru30 a răspuns (pentru Holocaust):

Copii = ingeri Dumnezeu va face dreptate - ai putina rabdare si vei vedea

| Omulrational a răspuns:

Asta e credinta romaneasca,avand in vedere ca am vazut la stiri copii care au MURIT cand au fost botezati pentru ca popa i-a inecat efectiv si scapa fara nici o pedeapsa,ca vorba aia, e vinovat copilul pentru pacatele stramosilor, si asa nimeni nu mai comenteaza.Asta e societatea.

| ImiPlaceSaEnervezLumea a răspuns:

Oh,te-ai uitat la filme de groaza?

| Holocaust a răspuns (pentru ImiPlaceSaEnervezLumea):

1.Nu,nu m-am uitat la filme de groaza.

| BlackMetalIsMyLife a răspuns:

Si in plus de asta,sunt si copii care se nasc cu handicap,ei ce vina au? de ce nu au si ei dreptul la o viata normala? Mi s-a luat de atat nedreptate in aceasta lume.Cei care se nasc cu boli cu care se chinuie toata viata,cei surzi,muti, cei care sufera din cauza parintilor care se cearta si se bat, cu un tata betiv si o mama usuratica.Acesti copii ce vina au? Daca tot exista dumnezeu de ce permite asa ceva? Pana la urma, sunt niste oameni care se nasc in ''infern'' traind o viata in durere.mai intreaba unii si altii de ce nu cred in dumnezeu.

| Holocaust a răspuns (pentru BlackMetalIsMyLife):

Asta mă întreb şi eu.
In fine,"pocaitii" sau ce or fi astia,or sa zica faptul ca,desi traiesc o viata mizerabila, si nu se pot bucura de ea, ei vor junge in rai si vor fi fericiti deorece au suferit atat.Copii astia cu handicap,mai nimeresc si niste parinti incuiati care nu vor sa-i duca la medic, deorece medicul e malefic si foloseste copilul pe post de cobai.
Eu jur ca oamenii astia, s-au tampit rau de tot.

| BlackMetalIsMyLife a răspuns (pentru Holocaust):

Crede-ma,''mi s-a scarbi''t ca s-o spun pe romaneste de ce e in lumea asta.Nu-mi vine a crede unele lucruri dar incerc sa trec peste ele desi imi framanta creierul in fiecare zi.

| Holocaust a răspuns (pentru BlackMetalIsMyLife):

Știu cum e.
Eu prefer să nu mă complic, și să fac tot ca mine.E cel mai bine.

| stefan110310 a răspuns:

Nu putem sti adevarul exact. putem doar sa presupunem si.sa credem. eu unu cred in evolutionism. fiecare crede in ceva. dar parerea mea e ca trebuie sa fi cel putin cretin pentru a asocia biserica cu Dumnezeu. Dumnezeu este ideea binelui, pe cand biserica este doar ipocrizia crunta a unorahappy

| MoNiTzZi a răspuns:

A murit un nou nascut care avea doar 3 zile?sad.il\o cunosteai?