| Octavian199 a întrebat:

Deci.Dumnezeu a blestemat pamantul sau pe om, si de aceea murim?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
17 răspunsuri:
| mentholinks a răspuns:

Va blestemat pe voi sa muriti si pamantul ca eu sunt nemuritor.

| Panamax a răspuns:

De fapt a injurat.
A zis vorbe rele care nu se pot reproduce.

| RAY a răspuns (pentru Panamax):

La injurat pe adam si eva de mama si tata

| Octavian199 explică (pentru RAY):

Asta e mai nou rolling on the floor

| Mclaren12 a răspuns:

Am citit ca marul era simbol al nemuririi in ezoterismul ebraic, de asta Yehova i-a pedepsit pe Adam si Eva, nu voia ca ei (prin urmare oamenii) sa fie imortali.

| Octavian199 explică (pentru Mclaren12):

Daca erau nemuritori, oare cati oameni avea pamantul pana acum? Plus animale + plante, etc. Deci, Dumnezeu a vrut sa pacatuiasca Adam.

| Mclaren12 a răspuns (pentru Octavian199):

Eu cred ca se refera la imortalitatea sufletului, nu doar a corpului fizic. Daca sufletul este conectat la corpul fizic, atunci imortalitatea sufletului se poate manifesta si in corpul fizic, dar ideea este ca sufletul devenit imortal se desparte de corpul fizic, pentru ca nu mai are nevoie de el. Unde ajunge dupa, nu se stie. Cert este ca nu in rai sau iad pentru ca nu exista asa ceva. Ezoterismul evreiesc este fundamentat pe cel pagan, pentru ca de acolo a fost corupt iar in paganism nu exista rai si iad. Yehova este un exemplu de fiinta imortala conform bibliei. Interpretarea este ca el nu voia ca oamenii sa ajunga ca el, adica imortali si superiori, ci sclavi limitati, de asta a pedepsit pe Adam si Eva si cica ar fi pus o "limita de varsta" pe viata omului. Marul este o alegorie pentru zeificare/imortalitate. Astea nu sunt chestii care se interpreteaza literar pentru ca au o insemnatate spirituala. Normal crestinul este ignorant si crede ce i se spune. Nici macar nu cred ca exista in circulatie carti despre kabala autentica evreiasca nealterata astfel incat sa se documenteze si crestinul de rand despre basmele in care crede orbeste, sa vada de unde isi au radacinile.

| Octavian199 explică (pentru Mclaren12):

Tu afirmi ca acum sufletul e muritor? Parcca ziceati ca ajuge in rai sau in iad rolling on the floor

| Mclaren12 a răspuns (pentru Octavian199):

Pai tocmai ca raiul si iadul nu exista. Asta-i o inventie folosita sa manipuleze crestinul prin frica. Incerc sa fac o legatura intre biblie si ezoterismul ebraic.

| Octavian199 explică (pentru Mclaren12):

Inseamna ca am gresit persoana rolling on the floor

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns:

Omul este Dumnezeu, in fruntea lantului trofic. Nu are sens ce spui. Blestemele sunt povesti. Spre exemplu, eu te blestem sa citesti si sa inveti!

| andrei07 a răspuns:

Dumnezeu la blstem pe bărbat cu greu să-și câștige hrana familiei sale el a pus zazani între bărbat și femeie și pe femeie a blestemato sa fie supusa bărbatului cu greu sa aibă copiii cu greu sai crească. Dar asta după ce primi oameni au furat fructul interzis și lau mâncat și acel fruct avea în el moartea cunoașterea binelui și raului. Deci nu Dumnezeu a adus moatea

| Octavian199 explică (pentru andrei07):

Sa zicem ca e asa.Dar cu stelele? Acele stele nu are nici o treaba cu pamantul.

Răspuns utilizator avertizat
| Delmo_Catalin_1984 a răspuns (pentru andrei07):

Invata gramatica!