| OctavianDanielMaria a întrebat:

Deci,Dumnezeu a facut omul dupa chipul si asemanarea lui, corect? Asta 'insemneaza' ca Dumnezeu avea penis?

45 răspunsuri:
| Sigfrid a răspuns:

1. Nu se refera neaparat la corpul fizic.
2. Adam era hermafrodit, pana la creerea Evei

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns:

Se refera la dragostea, libera alegere, bunatatea, iubirea pe care o simtim si noi.

| minrest a răspuns:

Si, daca ar avea penis, anus, apendice, par pubian, ce rezulta din asta? Ce mare lucru? Asemanarea lui Dumezeu inseamna capacitatea de creatie, chiar limitata, dar oricum, sa ai penis nu e ceva de care sa iti fie rusine; si eu am.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu nu este palpabil. El este Spirit. După chipul și asemănarea Lui nu înseamnă după corpul lui, ci după calitățiile lui (iubire, înțelepciune).

Răspuns utilizator avertizat
| heracles a răspuns:

Buna, daca in biblie scrie ca pamantul este oval,, sau ca soarele se invarte in jurul pamantului, asta nu inseamna ca chiar asa stau treburile, divinitate poate fi o energie, deci in biblie se zice ca omul a fost facut dupa chipul si asemnarea lui Dumnezeu, dar animalele, vegetalele, e.t.c. dupa chipul cui au fost facute, dupa chipul altor zeii, nu au fost facute/create de aceeasi divinitate? Si atunci dumnezeu nu este chiar asa cum ni-l imaginam noi, un mos cu barba care sta pe tron, si nu stiu ce face acolo, poate fi o energie, care poate lua orice forma, de ceea se zice ca dumnezeu este peste tot.Omul are si un corp energetic, pe care nu-l sintim, dar bolile care apar in corpul material, pleaca de la corpul energetic, nu degeaba Hipocrate a spus ''fiecare boala porneste de la suflet si se rasfrange asupra corpului''de aceea trebuie sa ne tratam mai intai corpul energetic.Medicina moderana a inceput sa studieze influenta gandurilor asupra stari noatre.Deci corpul energetic vine de la dumnezeu, de aceea se zice ca am fost facuti dupa chipul si asemaarea s-a.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu e duh, dar ne-a făcut după chipul și asemănarea Sa, adică liberi.

| danut a răspuns:

De ce te apuci tu sa "cercetezi' ce nu vei intelege niciodata? Cum crezi tu ca vei putea sa intelegi lucruri atat de complicate cu singurul tau neuron care-ti zumzaie prin craniu? Daca toata lumea iti spune ca Dumnezeu ESTE Duh si nu este facut din Materie ca tine iar tu o ti langa numai ca sa jignesti Dumnezeirea si pe cei ce cred in Ea, nu crezi ca ar fi bine sa faci un studiu aprofundat la urmele lasate de neuronul tau jucaus prin propria-ti cutie craniana. Poate asa vei gasi raspuns la intrebarile tale UCIGATOR de handicapat-tendentioase. rolling on the floor

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

O luam cum vrei tu, Dumnezeu le-a facut femeii si barbatului organe sexuale pntru a forma un intreg, OMUL si a putea face (creia) fiinte vi, doar Dumnezeu mai are posibilitatea de a creia fiinte vi in Univers DAR in cu totul alt mod decat omul. Dumnezeu SPUNE si ceea ce spune ia fiinta.
Omul a gresit dar omul are posibilitatea de a fi RECUPERAT din pacat.

| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Geneza 2,24. De aceea va lãsa omul pe tatãl sãu si pe mama sa, se va lipi de nevastã-sa, si se vor face un singur trup.
Parca asta se intampla inainte de caderea omului in pacat, sau care dintre noi nu stie a citi? Care crezi tu ca este rezultatul "contopirii" dintre barbat si femeie, vreun pisoias sau pestisor?

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Cum ai vrea sa scrie cineva de acum 3000 de ani despre substantele din natura? Cum crezi tu ca unul de pe vremea lui Moise ar fi scris despre substantele din tabelul lui Mendeleev si cum l-ar fi INTELES cei de atunci? Te-ai suparat si ai spus ca te insult intr-un mesaj anterior dar chiar nu intelegi ca doar te "alintam" cu dragoste. rolling on the floor

| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Pana la 24 ai unitat sa "citesti"? rolling on the floor

Răspuns utilizator avertizat
| r3r3r3r3r3r3 a răspuns:

Care-i faza?

| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Moise a spus DOAR ceea ce i-a spus Dumnezeu sa spuna. Bunicuta ta stie de Tabelul lui Mendeleev? Sa nu spui ca da ca devi penibil.

| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Pai si eu inteleg ca atunci cand Dumnezeu a spus ca l-a facut pe om din tarana s-a referit la substantele care alcatuiesc pamantul de pe glob caci practic asa este. Sau tu ai o alta optiune. rolling on the floor

| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

La vremea aceia banuiesc ca inca nu existau astia de se cred oameni de stiinta. Sigur Dumnezeu i-a invatat si Tabelul lui Mendeleev dar omul cu gandul numai la cum SA-L nege pe Dumnezeu a uitat de acesta si a trecut la ateism asa ca i-au mai trebuit cateva secole bune pana sa-si aduca din nou aminte de el. laughing

Răspuns utilizator avertizat