| OctavianDanielMaria a întrebat:

Deci,Dumnezeu a facut omul dupa chipul si asemanarea lui, corect? Asta 'insemneaza' ca Dumnezeu avea penis?

45 răspunsuri:
| danut a răspuns:

De ce te apuci tu sa "cercetezi' ce nu vei intelege niciodata? Cum crezi tu ca vei putea sa intelegi lucruri atat de complicate cu singurul tau neuron care-ti zumzaie prin craniu? Daca toata lumea iti spune ca Dumnezeu ESTE Duh si nu este facut din Materie ca tine iar tu o ti langa numai ca sa jignesti Dumnezeirea si pe cei ce cred in Ea, nu crezi ca ar fi bine sa faci un studiu aprofundat la urmele lasate de neuronul tau jucaus prin propria-ti cutie craniana. Poate asa vei gasi raspuns la intrebarile tale UCIGATOR de handicapat-tendentioase. rolling on the floor

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

O luam cum vrei tu, Dumnezeu le-a facut femeii si barbatului organe sexuale pntru a forma un intreg, OMUL si a putea face (creia) fiinte vi, doar Dumnezeu mai are posibilitatea de a creia fiinte vi in Univers DAR in cu totul alt mod decat omul. Dumnezeu SPUNE si ceea ce spune ia fiinta.
Omul a gresit dar omul are posibilitatea de a fi RECUPERAT din pacat.

| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Geneza 2,24. De aceea va lãsa omul pe tatãl sãu si pe mama sa, se va lipi de nevastã-sa, si se vor face un singur trup.
Parca asta se intampla inainte de caderea omului in pacat, sau care dintre noi nu stie a citi? Care crezi tu ca este rezultatul "contopirii" dintre barbat si femeie, vreun pisoias sau pestisor?

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Cum ai vrea sa scrie cineva de acum 3000 de ani despre substantele din natura? Cum crezi tu ca unul de pe vremea lui Moise ar fi scris despre substantele din tabelul lui Mendeleev si cum l-ar fi INTELES cei de atunci? Te-ai suparat si ai spus ca te insult intr-un mesaj anterior dar chiar nu intelegi ca doar te "alintam" cu dragoste. rolling on the floor

| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Pana la 24 ai unitat sa "citesti"? rolling on the floor

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Moise a spus DOAR ceea ce i-a spus Dumnezeu sa spuna. Bunicuta ta stie de Tabelul lui Mendeleev? Sa nu spui ca da ca devi penibil.

| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Pai si eu inteleg ca atunci cand Dumnezeu a spus ca l-a facut pe om din tarana s-a referit la substantele care alcatuiesc pamantul de pe glob caci practic asa este. Sau tu ai o alta optiune. rolling on the floor

| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

La vremea aceia banuiesc ca inca nu existau astia de se cred oameni de stiinta. Sigur Dumnezeu i-a invatat si Tabelul lui Mendeleev dar omul cu gandul numai la cum SA-L nege pe Dumnezeu a uitat de acesta si a trecut la ateism asa ca i-au mai trebuit cateva secole bune pana sa-si aduca din nou aminte de el. laughing

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ce-ti spusei, probleme mari ai cu unicul tau neuron. rolling on the floor
NOI suntem inapoiati dar Dumnezeu are mila de noi si pe unii ne accepta asa cum suntem.

| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

NU, zi-mi si mie cateva care nu se gasesc in tarana?

| heracles a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Buna dany1988, in legatura cu tabelul lui Mendeleev,de ce nu s-a inventat de pe vremea lui Moise,pai,eu am vazut o emisiune mai demult in care se vorbea despre mendeleev,el a creat acest tabel dupa ce la visat,dar contributia s-a a fost una mica la completarea acestui tabel periodic al elementeor chimice,inaintea lui au mai fost alti oameni de stinta,un francez,un italian,in acea emisiune s-a zis ca oamenii mai stiau cateva elemente chimice(aur, argint, cupru,)inca din perioada antichitatii, epoca bronzului, de cand dateaza cu mii de ani inainte de a se naste Isus Hristos, se extrage cupru, e.t.c. si daca te uiti in tabelul lui mendeleev cupru apare cu prescurtarea Cu 28, deci mendeleev si-a adus si el o parte din contributie la cunoasterea mai aprofundata a acestor elemente chimice, si sa nu uitam ce a spus Aristotel ca totul este facut dintr-un amestec de una, sau mai multe elemente, iar Platon a spus cele 4 elemente care compun lumea sunt (apa,aer,foc,pamant)si intrebarea este dumnezeu a facut pe om dupa chipul si asemnanarea s-a,asta inseamna ca dumnezeu avea penis, este o intrebare idioata,si se vede ca nu prea avem treaba cu notiunea de divinitate, acum catva ani Dalai Lama s-a dus in occident la o universitate de fizica,si oameni de stiinta de acolo i-a spus ''noi suntem aici pentru a apara stiinta de religie'' iar Dalai Lama ie-a raspuns, eu nu am venit aici sa atac stiinta ci sa gasim puncte comune. ceea ce au si facut, acum sa nu crezi ca biblia spune numai adevarul, intr-adevar, in biblie divinitatea este deformata iar divinitatea nu poate fi cuprinsa in niste harti scris de mana omului, ar fi culmea

Răspuns utilizator avertizat
| heracles a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Te obsedeaza Moise? lasa-l pe Moise, fiecare om are preocuparile sale,medeleev a fost chimist,si-l preocupa asa ceva, hai sa-ti dau un exemplu pe Stephan Hawkins sper ca i-am scris numele corect, celebru astro-fizician, pe el il fascina universul, nu puteai sa te duci la el sa discuti despre anatomia corpului uman, sau despre biologia florilor,pentru ca nu-l interesa asa ceva,era bata si chiar el a recunoscut intr-un interviu, nu la interesat biologia,deci fiecare om cu preocuparile sale, nu puteai sa te duci sa vb cu Moise despre elemetele chimice, ca nu-l ineresa asa ceva, o fi avut alte preocupari, deci fiecare om are destinul sau, destinul lui Hawkins a fost sa ne vb despre misterele universului, cum a luat nastere, despre gaurile negre, multiunivesuri, e.t.c. el in mod normal la varsta de 22 de ani trebuia sa moara dar iata a trait pana la varsta de 71 sau 81 daca nu ma insel, timp in care a cercetat universul, dupa care a murit, asta a fost destinul lui sa ne dezvaluie o mica parte a misterelor din univers, asa cum a fost si cu mendeleev a reusit sa faca un tabel cu elemntele chimice, peste ani si ani cine stie ce se va mai descoperi.
Si pe dumnezeu noi ni-l imaginam, dupa chipul si asemanarea noastra, ceea ce este fals.nimeni nu stie cum arata, poate este o energie care poate lua forme diferite.

Răspuns utilizator avertizat
| heracles a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ba da existau cine a spus ca nu exista si cei cu asta? de ce nu s-a gasit unul de pe vremea lui Mosise? sa alcatuiasca tabelul periodic al elementelor chimice asta vrei sa zici tu, nu? e uite ca nu, asta este,a trebuit sa se nasca Medeleev ca sa faca el tabelul, a trebuit sa se nasca Hawkins sa ne vb el despre cum a luat nastere universul,a trebuit sa se nasca Galileo Galilei ca sa ne spuna el ca pe langa planeta aceasta mai exista si altele,cand ne putea spune toate aceste lucruri Moise,dar uite ca nu a fost sa fie,daca ne-ar fi spus Moise ca mai exista si alte planete,daca Moise favoritul lui Dumnezeu ar fi alcatuit el tabelul cu elementele chimice, am fi fost departe acum din punct de vedere stiintific, probabil doamne, doamne o fi mai zgarcit, si ne lasa sa ardem in propriul nostru suc, de aceea nu ne spune/inspira toate deodata, astepta sa se mai nasca cate unul care mai descopera din infinitatea universului o mica bucatica, si mai trece 100 sau 1000 sau 2000 de ani pana se mai fac si alte dscoperiri, omul e nerabdator vrea sa le descopere pe toate deodata, pentru ca stiim ca nu prea avem mult timp la dispozitie, universul sau doamne, doamne a fost se pare zgarcit si cu viata noastra, nu ne-a dat prea mult timp la dispozitie, 100 de ani,asta in cazuri fericite, avem la dispozitie, sa ne facem rolul pe planeta aceasta dupa care, adio, disparem, putrezim.Asta-i viata, ca iti place sau nu iti place, ca iti convine sau nu, nimeni nu te-a intrebat daca vrei sa existi, e uite ca existi.treaba este ca unii au constientizat rolul lor pe planeta aceasta, indiferent cum a fost viata lor grea sau mai putin grea, altii trec prin viata ca gasca.si nu se lipesc nimic de ei, nici macar nu inteleg de ce traiesc, asta e.

Răspuns utilizator avertizat
| heracles a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Vad ca esti tare in mistocareli, si cu cautatul, cred ca trebuie sa mai cauti tu, caci nu te prea duce capul, cand cineva ti-a explicat ca dumnezeu este o energie, un spirit si ne-a dat si noua un corp energetic si nu numai noua, tuturor formelor de viata le-a dat un corp energetic, atunci ar fi trebuit sa faci legatura imediat la ce se refera pasajul din biblie, dar n-a, unii se prind, altii mai greu, au capul cam greu.Asa ca problema sta invers, mai cauta tu, daca explicatia asta nu-ti convine

Răspuns utilizator avertizat
| heracles a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ok,sa o luam altcumva,biblia a fost scrisa de oameni si nu de zeul yehova,se zice ca a fost scrisa sub inspiratia divina,in fine,ma indoiesc,pentru ca pe parcursul vietii pasaje din biblie au fost modificate,de catre popi sau altcineva,cartea sfanta a iudeilor este tora, iar in una dintre pasajele sfinte din tora te punea sa juri cu mana pe falus=penis,posibil sa fi scos pasajul acela din cartea lor,cartea crestinilor este biblia,care este o copie dupa cartea sfanta a iudeior,cu siguranta texte din biblie pe parcursul trecerii vremi au fost schimbate,din anumite interese,si dumnezeu ne este prezentat ca fiind un mos cu barba care sta pe tron deasupra cerului si se uita el asa spre noi si ne scrie acolo cu creionul pe o hartie ce prostii facem,caci altceva nu are de facut,sper ca-ti dai seama ca asa ceva este fals,nu mai suntem in sec I,sa inghitim toate bazaconile nascocite de imaginatia unor oameni. Legile lui Moise se zice ca au fost dictate de dumnezeu,dar daca stai sa te gandesti Moise nu a fost singura persoana care a scris niste legi morale, au mai fost si codul lui Hammurabi sau epopea lui ghilgames(care este cea mai veche scriere a umanitatii)Eu nu cred ca Moise a vb cu vreun zeu, ci le-a scris el. Existau si in acele vremuri oameni cu moralitate sanatoasa, daca nu le scria Moise le-ar fi scris altcineva, dar uite ca asa a fost sa fie, sa le scrie el.si cu mendeleev,daca nu ar fi scris el tabelul periodic al elementeor cu siguranta le-ar fi scris altcineva,dar asta a fost destinul lui sa le scrie el, si cu Hawkins daca nu ar fi existat el sa ne povesteasca despre univers ar fi facut-o altcineva,deci fiecare cu soarta lui,cu destinul lui,dar intrebarea ta nu era legata de Moise vad ca te cam departezide subiectul discutiei, ci era alta,daca dumnezeu ne-a facut dupa chipul si asemanarea s-a,atunci ar fi trebuit sa aiba si penis,si mai adaug si eu, ar fi trebuit sa mai aiba si par,barba,unghii,,exact asa ni-l descrie si biblia un mos cu cu par alb si barba alba inbatranit cu zilele,doar ca acolo este fals,religile ni-l prezinta pe dumnezeu cu insusiri antropomorfe,daca este sa semanam cu dumnezeu noi semanam datorita corpului energetic pe care ni la dat,si nu numai noua ci tuturor formelor de viata,nimeni nu stie cine este si cum arata dumnezeu,unii i spun yehova altii zeus, sau dumnezeu-in limba dacilor dumnezeu inseamna domnul-zeu- dumnezeu=domnul zeu.
oamenii de stiinta spun ca este o inteligenta a materiei,o constiinta, o energie care poate lua forme diferite de la virus, planta, pom, piatra, animal om, e.t.c. si este pretutindeni =omniprezent, intr-un interviu Hawkins a fost intrebat daca exista viata pe planeta aceasta de ce nu exista si pe celelalte, si a raspuns, nu stiu, dar la cat de complex si infinit este universul este imposibil sa nu mai exista si alte forme de viata undeva in univers, doar ca nu stim unii de altii, si este mai bine asa.

| heracles a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Si apropo,am putea spune aceeasi cheste si despre Mendeleev ca dumnezeu i-a dictat tabelul cu elementele chimice,dar treaba a stat in felul urmator,cel putin asa spun relatarile, el a construit tabelul intr-un mod empiric,fara a cunoaste structura atomului,intuitia la ajutat, se zice ca dupa zile de cercetare, din cauza oboselii,s-a pus sa doarma si in timpul somnului i-a venit ideea,a visat tabelul, si a inceput sa scrie, o sa zici ca idei nu-ti pot veni decat cand esti treaz, fals, iti pot veni si in timpul somnului, pentru ca creierul este singurul organ care nu doarme, doar atunci cand murim, atunci se poate zice ca nu mai este activ.Deci sa-i fi dictat dumnezeu lui Mendeleev tabelul, se poate, prin vis, a avut intuitia extraordinara si a reusit sa faca tabelul, nu i-a vb nici un dumnezeu, probabil prin vis la inspirat, asa cred eu, ca a stat treaba si cu Moise, biblia zice ca n-a dumnezeu ia vb, i-a dat porunci sa scrie cele 10 legi divine, dar eu cred ca constiinta s-a, moralitatea la ajutat, constiinta filozofii spun ca constiinta este dumnezeu deci i-a vb dumnezeu ca sa parafrazam biblia.toti avem moralitate dar unii o respecta altii nu dau doi bani pe ea.suntem liberi, dar asa cum spunea cineva nu stim ce sa facem cu liberatatea, in loc sa traim in armonie cu natura si cu restul din jurul nostru am ales sa facem pe desteptii, si ne credem mai destepti ca natura. faza este ca ne sinucidem incet incet.
apropo a fost creat prmul robot umanoid, deci de ce sa nu admitem si noi ca am fost creati si noi la randul nostru de altii, nu neaparat de dumnezeu, exista 3 teorii
1. creatia biblica ca am fost creati de catre dumnezeu(un zeu)
2.Se poate sa fi aparut in urma evolutiei
3.Sa ne fi creat o alta civilizatie, mult mai evoluata ca noi.
Daca si noi am reusit sa creeam primul robot umanoid, cu siguranta si noi am fost creati de cineva.
Diferenta este ca robotul asta umanoid(care de fapt are chip de femeie)nu are organe genitale sau mai stii laughing)

Răspuns utilizator avertizat
| minrest a răspuns:

Si, daca ar avea penis, anus, apendice, par pubian, ce rezulta din asta? Ce mare lucru? Asemanarea lui Dumezeu inseamna capacitatea de creatie, chiar limitata, dar oricum, sa ai penis nu e ceva de care sa iti fie rusine; si eu am.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu nu este palpabil. El este Spirit. După chipul și asemănarea Lui nu înseamnă după corpul lui, ci după calitățiile lui (iubire, înțelepciune).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu e duh, dar ne-a făcut după chipul și asemănarea Sa, adică liberi.

| 6684464 a răspuns:

Se refera la faptul ca putem face ceea ce dorim.
Ar fi bine, cand citesti in Biblie, sa tii seama si de vocabularul si cunostintele generale ale populatiei din vremea respectiva... Sa-i fi spus Dumnezeu lui Moise despre procesul de fabricare al pamantului, cum este el, despre galaxie, despre celule, atomi, etc.; pai mai auzeam noi de crestinism? Ar fi fost saracul Moise omorat cu pietre pentru ca l-ar considera nebun si blasfemiator.
Apropo, cartile scrise de Moise nu sunt primele d.p.d.v. cronologic, asa am inteles.

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns:

Se refera la dragostea, libera alegere, bunatatea, iubirea pe care o simtim si noi.

Răspuns utilizator avertizat
| r3r3r3r3r3r3 a răspuns:

Care-i faza?

| heracles a răspuns:

Buna, daca in biblie scrie ca pamantul este oval,, sau ca soarele se invarte in jurul pamantului, asta nu inseamna ca chiar asa stau treburile, divinitate poate fi o energie, deci in biblie se zice ca omul a fost facut dupa chipul si asemnarea lui Dumnezeu, dar animalele, vegetalele, e.t.c. dupa chipul cui au fost facute, dupa chipul altor zeii, nu au fost facute/create de aceeasi divinitate? Si atunci dumnezeu nu este chiar asa cum ni-l imaginam noi, un mos cu barba care sta pe tron, si nu stiu ce face acolo, poate fi o energie, care poate lua orice forma, de ceea se zice ca dumnezeu este peste tot.Omul are si un corp energetic, pe care nu-l sintim, dar bolile care apar in corpul material, pleaca de la corpul energetic, nu degeaba Hipocrate a spus ''fiecare boala porneste de la suflet si se rasfrange asupra corpului''de aceea trebuie sa ne tratam mai intai corpul energetic.Medicina moderana a inceput sa studieze influenta gandurilor asupra stari noatre.Deci corpul energetic vine de la dumnezeu, de aceea se zice ca am fost facuti dupa chipul si asemaarea s-a.

Răspuns utilizator avertizat
| Sigfrid a răspuns:

1. Nu se refera neaparat la corpul fizic.
2. Adam era hermafrodit, pana la creerea Evei