| mentholinks a întrebat:

Deci in biblie Isus le arata ucenicilor ca el este inca facut din carne si oase. Atunci cum sta in cer cu un trup de carne umana? Nu cumva a plecat pe alta planeta la extraterestri?

6 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Biblia spune ca la un moment dat nu l-au mai văzut pe Isus, pentru ca a devenit spirit. În cer nu poate trai corbul uman.

| ania a răspuns:

Are un trup similar cu cel pe care îl vom avea noi credincioșii după învierea noastră. Apostolul Pavel arată că acest trup nu este perisabil, supus putrezirii.Și în noul Ierusalim, apostolul Ioan arată că va exita un copac cu 12 roade, deci vom putea și mânca.

| xerxes1 a răspuns:

Iisus in cazul in care a existat era paralel cu spiritualitatea.
Era un razboinic care a incercat sa ajunga la tronul Iudeii din acele vremuri.
Se pare ca a avut ceva ghinion.
Faza cu invierea nu a existat in manuscrisele originale.
Doar ca prin minune dumnezeiasca au disparut si avem niste copii la a 17-a mana.

| AlexeHellsing a răspuns:

Aceste lucruri poartă numele de Taine. Tainele nu pot fi cunoscute de oameni întru-cât pur și simplu sunt peste capacitatea noastră de înțelegere. Oricum, acest lucru nu este cel mai greu de înțeles mister al teologiei. Gândește-te că Dumnezeul nostru este unul, omniprezent, despărțit și nedespărțit în Sfânta Treime: Tatăl, Fiul, și Sfântul Duh, trei în persoane, dar unul în ființă, fiecare persoană fiind egală, dar în același timp Dumnezeu Fiul, Iisus Hristos rămâne în același raport de egalitate în Sfânta Treime având pentru sine și firea umană și îndumnezeirea.
Aceste Taine, dacă te complici prea mult a le înțelege fără o pregătire duhovnicească, te trimit direct în ateism. E greu de înțeles, dar acesta este Dumnezeul nostru.

| doctorandus a răspuns (pentru AlexeHellsing):

Toti adventistii si mormonii cred ca exista extraterestri. Daca nu mai cred asta sunt excomunicati.

Dar, da, ai dreptate: Sfanta Treime este o dogma absurda. Chiar teologii iti pot spune asta in momentele in care sunt sinceri.

| AlexeHellsing a răspuns (pentru doctorandus):

Bro... nu știu cum ai ajuns să răspunzi la comentariul meu după atâția ani, dar te sfătuiesc sincer să nu-ți pierzi timpul comentând în baza mizeriilor pe care le-am scris pe platforma asta. rolling on the floor))))
Am cam lăsat tot nonsensul religios în urmă... soooo... I guess that's it.