| OctavianDanielMaria a întrebat:

Deci murim pentru ca am pacatuit?

11 răspunsuri:
| NotNamed a răspuns:

Salut Dany.

Biblia spune: „Ghimpele care produce moartea este păcatul"
- (1 Corinteni 15:56).

Dupa parerea mea, cam asta ar fi explicatia:
Toate organismele vii imbatranesc si mor din simplul motiv ca Natura nu poate se le sustina la nesfarsit. Daca scopul primar al fenomenului vietii pe Terra este acela de a se procrea si replica cu succes atunci toate organismele sunt programate sa traiasca pana genereaza urmasi si.i ingrijesc pe acestia pana cand ajung independenti. Speciile diferite de animale şi plante au cicluri viata-moarte diferite doar in aparenta, caci in cele din urma ceasul biologic isi spune cuvantul in cadrul fiecarei vietati. Celulele nu se mai reinoiesc in acelasi ritm ideal, inima incepe sa dea semne de oboseala dupa ce a batut de miliarde de ori in timpul vietii, simturile se atrofiaza, creierul incepe sa dea semne de degenerescenta senila, oasele incep sa fie tot mai fragile iar organele incep sa dezvolte cancere.
Trebuie sa fim constienti ca moartea incepe odata cu lungul si complexul proces de imbatranire celulara. Practic, celulele noastre ne imbatranesc si ulterior tot ele ne iau viata. In interiorul fiecarei celule, cromozomii apar cu propriile terminatiuni specializate care le dicteaza durata de viata, denumite teleomere. Si nici la ora actuala nu se cunoaste cu exactitate modul in care teleomerele sunt legate de procesul de imbatranire, dar se stie ca dupa ce telomerele ating o anumita lungime, informatia continuta de ele se pierde si implicit urmeaza degenerarea celulei, imbatranirea si moartea.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, murim pentru ca organismul nostru e din ce in ce mai vulnerabil la microbi si bacterii care patrund in organism.
E un blestem.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Pai eu cred intr-un Dumnezeu normal, nu anormal.
Si poate fi un blestem azi iar maine o binecuvantare, pentru ca stiinta va descoperi si leacul antiimbatranire candva, si tot la blestem ajungem.

Răspuns utilizator avertizat
| NotNamed a răspuns (pentru anonim_4396):

Scuza.ma ca intreb, ce însemna pentru tine "Dumnezeu normal"?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru NotNamed):

Deus sive Natura

| Celcestietot a răspuns:

Asa se zice.

| ania a răspuns:

Da.

Răspuns utilizator avertizat