| OctavianDanielMaria a întrebat:

Deci sfintii sunt ca Dumnezeu? Ca si de el se zice ca e sfant.

11 răspunsuri:
| StrongHeart a răspuns:

Scopul Creatiei este ca omul sa devina un fel de Dumnezeu.
De asta suntem dupa chipul si asemanarea Lui.Scopul final,conform teologiei este ca omul sa fie asemenea Lui Dumnezeu.
Cat despre Stefan cel Mare,eu mi-am pus mereu intrebarea cand eram mai mic, de ce este canonizat, raspunsul, cred eu ca ar fi contextul in care se desfasoara omorul.
Adica e de condamnat crima cu sange rece, insa Stefan cel Mare nu cred ca a omorat cu sange rece.Trebuia sa isi apere poporul, cumva se justifica.
Una e sa omori cu intentia de a face rau unei persoane si alta e cand o faci ca sa iti salvezi viata pentru ca esti in pericol si e legitima aparare.

Răspuns utilizator avertizat
| StrongHeart a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Whatever.Eu cred ca cel mai mult conteaza ce faci cu viata ta,daca ajuti un om in durere,cu o vorba buna, cu o haina, o paine, daca faci ce a zis IIsus, neconstrans de nimeni si respecti legile firii.Restul sunt doar formalitati, daca vorbim de respectarea riguroasa a unei religii, daca vorbim de secte alea sunt deviatii si chiar anomalii ale bisericii.

| marinaru777 a răspuns:

Sfanta Treime nu se compara cu nimic sunt niste trepte ierarhice ca in armata unul e soldat altul comandant dar au alt statut fata de civili corect?

| catalynx a răspuns:

Nu exista asa ceva, exista un singur creator care ne iubeste pe toti in reala masura, nu exista sfintenie si alte prostii, astea tin de fiecare religie in parte.

| Whateverrr a răspuns:

Nu exista oameni sfinti.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru Whateverrr):

De fapt, există. Prin har.

| Whateverrr a răspuns (pentru anonim_4396):

In viata asta, nu. Noi doar tindem către sfințenie, dar vom fi cu adevărat sfințiți când vom merge în cer si firea pamanteasca nu va mai exista in noi, ramanand doar firea duhovniceasca.

| AnastasiaKisa a răspuns:

Nu

Răspuns utilizator avertizat