| Brăila_Ana_Cosmina_1997 a întrebat:

Deci stim cu totii ca Sergiu Nicolaescu a murit si ca se pare ca isi dorea in mod expres ca trupul lui neinsufletit sa fie incinerat.Se pacatuieste oare cu ceva daca i se indeplineste acea dorinta? Incinerarea cadavrelor umane e intr-adevar sinonima cu sinuciderea? Mortilor care sunt incinerati li se mai face slujba de inmormanatare ca si la alti oameni? Cu alte cuvinte la ortodocsi este permisa incinerarea mortilor?
Situatia e oare diferita la catolici, adica daca din dorinta repauzatului trupul acestuia este incinerat este comis vreun pacat? De fapt oare la catolici este permisa incinerarea mortilor? Scuzati-mi intrebarea dar nu as mai fi aspetat o saptamana pana incep scoala si sa ma interesez pe acolo (sunt eleva la liceu teologic).

Răspuns Câştigător
| danay72 a răspuns:

Biblia nu spune concret ce trebuie sa se faca cu trupul celor decedati.Dar sunt prezentate unele relatari din care putem vedea ca Dumnezeu nu condamna incinerarea.
După ce l-au înfrânt pe regele Saul al Israelului, filistenii au luat trupul lui mort şi trupurile celor trei fii ai lui şi le-au atârnat pe zidul Bet-Şanului, dovedind astfel o mare lipsă de respect. Însă când locuitorii oraşului israelit Iabeş-Galaad au aflat acest lucru, au luat cele patru trupuri, le-au ars, iar apoi au îngropat oasele (1 Samuel 31:2, 8–13). La prima vedere, această relatare pare să confirme că numai răufăcătorii erau incineraţi.
Dar să remarcăm cine a mai murit împreună cu Saul. Unul dintre fiii lui, al cărui corp neînsufleţit a fost tratat la fel, era chiar Ionatan, care n-a fost un om rău. Dimpotrivă, Ionatan a fost cel mai apropiat prieten al lui David şi aliatul său. Despre Ionatan, israeliţii au spus: „Cu Dumnezeu a lucrat el" (1 Samuel 14:45). Când a aflat ce au făcut locuitorii Iabeş-Galaadului, David i-a lăudat şi le-a mulţumit. 2Samule2:4-6.

16 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Oricum ii vor fi incinerate numai picioarele.
Citez: "Patriarhia Română a comunicat obţinerea unui compromis în urma negocierilor cu văduva marelui regizor Sergiu Nicolaescu, după ce chestiunea funeraliilor a intrat în vizorul opiniei publice.

"Am avansat câteva propuneri, am discutat deschis, creştineşte şi am decis să facem totul pe din două, fiecare parte urmând să se ocupe direct şi nemijlocit de jumătatea sa de trup", precizează patriarhul Daniel.

Potrivit înţelegerii, văduva lui Sergiu Nicolaescu va incinera doar picioarele regizorului, restul trupului urmând să fie înhumat gratuit de biserică.

"Am stabilit să alegem noi cimitirul, ne ocupăm de absolut tot ce înseamnă o înmormântare creştinească, iar publicul poate opta: ori vine la noi, la înmormântare, ori la ea, la incinerare. Să vedem spre ce înclină un bun creştin cu frică de Dumnezeu", a mai declarat patriarhul Daniel"

| Mădă0611 a răspuns (pentru Inferno):

Cat tupeu pe astia ai nostri! :O

| Zenicide a răspuns (pentru Inferno):

Buna, buna asta laughing

| Brăila_Ana_Cosmina_1997 explică (pentru Inferno):

Sper ca asta ai luat-o de pe trombon.ro, ar fi greu de acceptat in realitate un asa un compromis

| RAY a răspuns:

Pentru bor orice lucru este pacat care include lipsa baniilor catre ei, n-am cuvinte despre popi sincer la ce averi au, masini tot ar mai vrea

| Mădă0611 a răspuns:

Nu e pacat, insa popii ortodocsi vor sa fie mai cu mot. Poate Nicolaescu voia sa fie incinerat anume ca sa nu vine popimea, si astia se baga ca musca in lapte. Cata nesimtire!

| milan9 a răspuns:

Dacă este să facem apel în ultimă instanţă la Sfânta Scriptură, aceasta prevede înhumarea în toate locurile în care vorbeşte despre acest eveniment din viaţa omului. Şi atunci întrebarea care mai este? De ce are Biserica "îndrăzneala" de a face recurs şi de a respecta cuvântul Scripturii ei? Dacă cineva din Biserică ar fi făcut rabat, i-ar fi dat voie conştiinţa de a încălca un comportament creştin? În astfel de situaţii excepţia deschide calea "regulii"!

Este un act, sau un precedent dacă vrei, pentru o procedură care vine în contradicţie cu pricipiile creştine.

Biserica Ortodoxă Română respinge practica necreştină a incinerării, deorece aceasta este contrară credinţei ortodoxe bimilenare.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu inteleg de ce au inceput sa se bage altii ca trebuie inmormantat cu cruce. Daca omul vroia sa fie incinerat, atunci sa-i respecte dorinta si sa lase religia la o parte.

| tavadaresti a răspuns:

Biblic nu este pacat, odata ce este mort nu mai conteaza:" Incinerarea cadavrelor umane e intr-adevar sinonima cu sinuciderea?"=>este fals in filozofia ta

| milan9 a răspuns (pentru tavadaresti):

Şi cum rămâne cu Biblia pe care tocmai te-ai aşezat cu fundul? Pentru tine nu e bună şi la altceva?

Dacă este să facem apel în ultimă instanţă la Sfânta Scriptură, aceasta prevede ÎNHUMAREA în toate locurile în care vorbeşte despre acest eveniment din viaţa omului. Şi atunci, putem nesocoti cuvântul sfânt? Este considerat exagerat cel care face recurs la cuvântul Scripturii şi îl respectă?

| Calininio a răspuns:

Mai presus de pacat exista bun simt si respect fata de o persoana. Daca persoana a dorit ceva, de ce sa ne impotrivim? Gandeste-te la o varianta inversa, in care tu ai murii in india, si te-ar ingropa o familie de acolo. Ti s-ar parea corect sa te inmormanteze conform ritualurilor lor, sau conform dorintei tale?

| phantomitza a răspuns:

Da incinerarea este interzisa de religia ortodoxa!

| bogdansuk a răspuns:

Da-i pacat