| anonim_4396 a întrebat:

Deism / polideism / panteism vs crestinism.

Puteti voi ca si crestini sa va demonstrati afirmatiile in fata celor 3 versiuni? Aveti dovezi cu care sa invingeti cele 3 versiuni religioase?

9 răspunsuri:
| oprescudorin11 a răspuns:

Religia mea nu lupta contra altor credinte. Vrea doar sa o pastreze pe a sa. Pe de alta parte, civilizatia s-a vazut mai eficienta in religia mea.Sau ramuri ale ei caci stapanesc 2/3 din suprafata si teritoriul lumii.

| anonim_4396 explică (pentru oprescudorin11):

Ai invatat cum e cu RAMURILE unei religii? Bravo.

Acum o sa ma iau de afirmatia ta gen "2/3 din suprafata si teritoriul lumii".

Trecand peste minunatia pe care o debitezi, crestinismul (ca un tot) reprezinta 23% din populatie DAR ramurile acelei religii, daca e sa le iei separate, sunt nesemnificative cand vine vorba de Top10.

Chiar tu o arzi cu "doar ortodoxia ie miezul din fanta" ( greseala "ie" intentionata ba). Pai daca "doar ortodoxia ie buna", atunci ramura ta este in minoritate. Vrei sa complicam treaba? Esti constient de faptul ca ramura ortodoxa se imparte in alte ramuri nu? Ei bine, daca e sa compari ramurile respective cu ramurile altor religii, atunci tu ca si crestin NU esti miezul din fanta.

In cel mai fericit caz, esti pe locul 10 (ca ramura). Ca un tot, da, esti pe locul 1 avand 23% DAR din moment ce tu o arzi cu "doar ortodoxia "ie" buna", atunci nu poti baga crestinismul ca un tot in "concurs".

| oprescudorin11 a răspuns (pentru anonim_4396):

Am gresit doar in privinta populatiilor. E gresit ca Crestinismul are 2/3 din populatia lumii. Chinezii si indienii sunt mai mult de jumatatea de populatie a lumii, desigur sunt si crestini printre ei. Brahmanismul si Budismul sunt majoritare ca populatie.Dar minoritari ca performanta.

| iurii75 a răspuns:

Poţi afla multe despre Dumnezeu observând creaţia, totuşi cele mai multe detalii despre calităţile şi personalitatea sa le aflăm din Biblie, iar ea combate cele trei versiuni.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am si altele mai bune de facut. Tu nu ai?

| Mikhtarian a răspuns:

Nu vreau, si nici n-am nevoie sa caut sa ingrop o alta religie.
Nu de asta ma ocup eu ca si crestin, cauta un Martor eventual un islamist si poate asa da.

Fiecare e liber sa creada in cine vrea, in ce vrea.

| anonim_4396 explică (pentru Mikhtarian):

Pai atunci cand pretinzi ca exista doar un singur adevar, nu prea merge cu "fiecare e liber sa creada in ce / cine vrea" nu crezi? Atunci cand tu stii raspunsul la 2+2 nu merge cu "fiecare e liber sa aleaga ce vrea". Daca am fi mers pe modelul acesta, la mate toti ar fi niste genii.

X - Cat face 2+2-2?
Y - 7
Z - 4
A - 100
X - Eh... fiecare e liber sa aleaga ce vrea. Aveti toti 10.

Ti se pare corect nu?

Crestinii pretind o singura cale motiv pentru care trebuie sa invinga celelalte religii prezentand dovezi pentru zeul respectiv.

Asa ca o curiozitate, de ce esti dispus sa invingi un martor sau un islamist dar nu esti dispus sa treci de cele 3 variante prezentate de mine?

| Mikhtarian a răspuns (pentru anonim_4396):

N-am spus ca sunt dispus sa inving un martor sau islamist, ci ei sunt renumiti de obicei pentru modul in care actioneaza.
Jihad, suna pe la usi etc.
Ideea e ca, nu poti sa omori un om pentru ca se identifica cu religia care nu-ti place tie.
De aceea nu poti sa-i iei religia cuiva, caci el insusi alege.