| DarknessAngel a întrebat:

Demult imi pun intrebarea aceasta si vreau sa aflu si parerile voastre : Mereu la religie profesoara ne-a spus sa credem si sa nu cautam sa aflam altceva. Ceea ce demonstreaza faptul ca, crestinii ascund adevarul. Ei bine eu am cautat.Si am gasit.
O a doua intrebare ar fi : Tot profesoara ne-a spus sa avem frica de Dumnezeu? De ce sa ai frica de El daca toti spun ca este atotbun si atotstiutor? Nu are sens.
Astept raspunsuri inteligente, nu stupide fara sa ganditi inainte sa postati raspunsul.

Răspuns Câştigător
| RedTrancer a răspuns:

Eu sunt unul din multi oameni care nu cred in Dumnezeu, sa-ti spun si de ce. Nu am motiv, argument sa cred in ceva in ce nu am vazut nici eu, nici alt om pe pamant. 99% din oamenii de stiinta sunt atei, de ce? evident, oamenii au explorat cerul, au ajuns atat de departe incat iti vine greu sa-ti imaginezi. Probabil profesoara ti-a mai spus sa nu-ti faci chip cioplit si sa te inchini altui dumnezeu, oare!? icoana ce este? Biserica in ziua de azi a ajuns sa ia mai multi bani decat statul, desi in biblie se scrie ca slujitorii domnului nu ar trebuia sa se foloseasca de cele necuvenite, din contra ei sa dea din propria ograda, iar noi platin 50 lei sfintenia casei oh go on. Patriarhia a ajuns sa aiba agentie de turism hmm.deja sunt bisnitari, spovedanie online, ba mai mult, direct de pe iphone. mi se par niste aberatii.Intr-un fel e bine ca unii oameni cred in ceva, au credinta, cu asta se hranesc si de asta le e frica. Eu unul raman la ale mele ca daca stau acum sa ma rog tot nu primesc nimic.oh go on

95 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| MenInShadow a răspuns:

Buna intrebarewinking si mi-a placut ca ai nu ai spus-o intr-un mod jignitor cum fac uniiwinking
Ei bine, ai incercat vreodata sa faci ceva, nereusindu-ti, apoi ai fost dezamagit, si nu ai mai vrut sa faci chestia aia, nici sa mai auzi de ea? Uite asa e si cu Dumnezeu. Multa lume crede ca ei pot afla daca Dumnezeu exista, prin 2-3 rugaciuni, rugandu-se la sanatate instantanee, bogatii, etc etc, si apoi, nereusind, singurul lucru care le trece prin cap este: Nu exista Dumnezeu!
De asta a zis profesoara ta sa nu cauti un raspuns, pentru ca daca nu il vei mai gasi, risti sa-ti pierzi si ultima picatura de credinta pe care o mai aiwinking
In legatura cu a 2 a ta intrebare: Am auzit si eu de multe ori vorbele astea, si la fel ca tine, m-am gandit ca nu prea are sens, daca Dumnezeu este atat de bun cu toata lumea. Dar daca aprofundezi mai mult, si treci peste primele ganduri, ajungi la concluzia "Fie-ti frica, temete, ascundete de mania lui Dumnezeu". Cel putin asta e fraza la care eu ma gandesc cand aud ce ai intrebat tu.
Imagineaza-ti daca Dumnezeu ar fi fost rau, ce ar fi putut face cu toata puterea Lui, cate dezastre, si imagineaza-ti cum poate fi maniat. Desi capacitatile Lui de iertare sunt peste masura, si poate ierta pana si pe cel mai pagan dintre noi, nu este bine sa fie maniat.
Dumnezeu este bun cu toti atata timp cat si noi suntem ascultatori si nu ne impotrivim, avem drepturi date de El, avem libertatea de a alege intre bine si rau, rationamentu-l si simtirea, putem iubii si face multe lucruri, de ce sa ne revoltam impotriva Lui, si sa nu fim redinciosi, oricine s-ar mania daca tie nu ti-a convine cu atatea beneficii, totusi, El tot ne iartawinking
Sper ca ti-am raspuns cum vroiai, si ca ai inteles ceva din ce am zis [la propriu, adica sa nu fi scris vreo prostie sau ceva care nu are sens. Daca am spus, zi-mi si v-oi corectawinking]

| DarknessAngel explică (pentru MenInShadow):

Dumnezeu a creat multe dezastre...Cam de la inceputul crestinismului pana in ziua de azi. Daca este asa de bun cum zici tu de ce lasa oamenii sa se chinuie? Si aia saracii se roaga ca prostii, degeaba. laughing Este o mare prostie.

| MrAngelus a răspuns:

Cred ca Big Bang ne-a dat viata. Intotdeauna mi-am spus ca daca suntem fiii lui Adam si al Evei ar trebui sa fim toti cu adevarat rude. In plus, de ce nu traim si noi 900 de ani ca Adam?

| MenInShadow a răspuns (pentru MrAngelus):

Hey! sall, bine, uite, nu sunt eu cineva sa judec, dar imi dau si eu cu parerea. Stii ca inainte de Iisus, timpul se masura invers, deci imagineaza-ti ca si durata de viata, adica anii, erau numarati altfel, de aia se spune asa in Biblie, poate Adam a trait 90, nu avem de unde stiiwinking

| DrunkenRat a răspuns (pentru MrAngelus):

Stii care ii faza interesanta aici? Un preot (Monsignor Georges Henri Joseph Édouard Lemaître) a venit prima data cu ideea Big Bangului.

| kamykaze88 a răspuns:

Baiatu' chestia e in felul urmator Pavel (apostolul Pavel) a spus intr-o carte Biblica nu-mi aduc aminte care exact ca o anumita biserica din un anumit oras dupa ce ascultau predicile sa zic asa mergeau acasa si cercetau in Bibile si faceau bine deci "Asculta cerceteaza si fii sigur in ceea ce crezi" Pace apropo o sa revin cu un raspuns corect dupa ce o sa gasesc

| DarknessAngel explică:

Vad ca prin aceste intrebari am deschis ochii multora dintre voi.De ce sa Il astepti o viata intreaga pe acel Dumnezeu cand Lucifer,crezand in El, iubindu-L, vine la tine si te ajuta, te indruma, te ridica cand esti la pamant. Cei care au stricat adevaratul satanism sunt satanistii rebeli. A scuipa pe morminte, a injura crestinii si a batjocorii pe cei din jur nu inseamna a fi satanist. Este o adevarata porcarie! A fi satanist inseamna a te iubi te tine si pe cel din jurul tau.A avea incredere in propria persoana si a-ti stapani spiritul si mintea. Cauta-ti si voi, nu mai asteptati sa va zica altii minciuni. happy

| DarknessAngel explică:

Se pare ca de la o intrebare simpla... Unde v-am cerut o parere s-a ajuns la a ne certa...stiti ceva nu mai am de gand sa va raspund la nici o intrebare daca aveti chef de cearta. Am postat ID-urile unde ma puteti contacta pe mine si pe Lycanthroph unde daca vreti sa ne certam, ne certam.

| Λndrei a răspuns (pentru DarknessAngel):

Nu ti-am spus eu ca nu are rost sa cauti raspunsuri la intrebarile astea pe site-uri pentru ca toate duc la aceiasi tampenie? Uite si tampenia ca apare...
Nu vreau sa ma laud sau sa spun ca sunt nu stiu ce medium cu super calitati dar aproape tot timpul am "ghicit" rezultatul lucrurilor.
Acum ai inteles norodul prin parerea lui, tu ca "judecator" prin vastele cuvinte ce concluzie ai tras? Pe langa faptul ca ai ajuns la prima mea parere, la care n-am niciun fel de dubii ca nai ajuns si asta o sti foarte bine si pe langa tine toti cei care cunosc omul dupa limba lui.
Eu as zice sa o lasi balta si se mergi pe alta unda pentru ca unele intrebari au raspunsuri complicate care sincer...mai musca uneori.

| anonim_4396 a răspuns (pentru DarknessAngel):

Ateul observa normal ca nu crede din moment ce totul se schimba mereu, sa cred ca ipodul meu e cel mai bun maine apare mai bun mai pot crede chestia aia? nu, asa e si stinta mereu noua, noi observam dovezile si tragem concluzi logice si rationale fara basme

| DarknessAngel explică:

As dori sa ii ofer lui Lycanthroph un calduros Multumesc! pentru sprijin happy. Cine e curios citeste ce a scris.Cine nu, ramaneti cu carticica voastra. laughing

| DarknessAngel explică:

Da, unii au ajuns. Da, a luat mult mai mult decat statul mai ales in trecut. Nu am spus ca m-am rugat, ma rog sau ma voi ruga pentru bogatii. Nu am spus nimic de bogatii. S-au imbolnavit crede-ma, iar tatal meu a murit cu 4 ani inainte ca eu sa devin ceea ce sunt acum. Timp de 6 ani ma tot rugam sa nu ii pierd niciodata si sa fie sanatosi. Ei bine...a fost in zadar.Si ca sa nu fi confuz, da, ma rugam lui Dumnezeu. happy Cei care sunt acum sinistrati in judetele din sud estul tarii se roaga...T-i se pare ca se topeste zapada stand in genunchi si rugandu-te? Mie nu m-i se pare. Dar fiecare cu parerea si credinta lui. Nu ma bag. happy

| DarknessAngel explică:

Dezastrele s-au creat (vorbesc acum despre trecut, nu am dat nici un comentariu in care sa fi dat vina pe crestini la timpul prezent) din cauza aparitiei crestinismului. Cum am spus mai sus : animalele si oamenii au fost omorati fara motiv. happy De exemplu : vulpile negre(doar pentru ca erau negre) erau considerate "diabolice". De ce? Din cauza unei amarate de culori?! Si oamenii care nu erau evrei, in trecut, erau omorati pe capete. Un numar uluitor de oameni si-au pierdut vietile.Citeste Talmudul Sfant al Evreilor si vei vedea ce credeau ei despre non-evrei.
Si Lucifer nu ma va chinui, El isi iubeste adeptii si ii protejeaza.

| Alikke a răspuns:

Pentru lolosaurus.
Imi place cacao. Tie?
Crema de banane presupun. big grin

Răspuns utilizator avertizat
| Alikke a răspuns (pentru lolosaurus):

Aha, haide. big grin
Tu pe stanga eu pe dreapta.
Nu cred ca or sa simta ceva. O.O
Tu ce crezi?

Răspuns utilizator avertizat
| Λndrei a răspuns:

Ma sincer am ramas uimit cum va haraiti ca niste caini pe un site in legatura cu simple intrebari religioase...
De ce sa cauti raspuns daca nu crezi in unul? Voi,toti astia care vreti sa bagati restul lumii in ceata cu rahaturile astea de intrebari ati deschis vreodata Biblia? Ati fost vreodata la biserica sa-l intrebati pe preot aceste lucruri? De ce sa intreb pe X si pe Y care stau toata ziua in fata unui monitor si freaca menta pe youtube si facebook niste lucruri care nu au nici o esenta pentru ei? Niste lucruri care ii fac sa spune aiureli pe care nici ei nu le cunosc dar care starnesc nervii altora mai prejos decat ei?
Tu,nu te saturi de cestiile astea? Nu va saturati voi toti de atatea intrebari proaste legate de subiectul asta care dupa cum stiti subiectul nu s-a incheiat niciodata cu un raspuns final de comun acord?
Eu sincer m-am saturat de aceste lucruri, raspunsurile la intrebarile astea le gasiti altundeva nu pe site-uri si pe mai stiu eu ce unde fiecare tampit isi da cu parerea, fara supararenu vreau sa jignesc pe nimeni dar mai sunt si destia.
Mergi si citeste carti realizate de oameni a caror minte a fost modelata exact pe tema propusa si nu cauta raspunsurile unde gasesti doar franturi de prostii.
Ai sa vezi ca nu o sa gasesti pe nimeni sa-ti dea un raspuns concret pentru ca nimeni nu stie mai bine decat o carte buna...

| DarknessAngel explică (pentru Λndrei):

Da andreicuriosu am fost. Am deschis biblia. Preotul crezi ca nu face bani spunandu-ti tie minciuni? Sa fim seriosi. Chiar nu ai inteles nimic din ce am vorbit noi aici?

| DarknessAngel explică (pentru Λndrei):

Si am rostit eu in intrebare "raspuns concret"...am spus clar ca vreau parerile lor. Nu am cerut nimanui sa imi dea un raspuns concret. Uita-te de 2 ori peste intrebare inainte sa dai un raspuns.

| Λndrei a răspuns (pentru DarknessAngel):

N-am inteles pentru ca stiu ce "gust" au discutile astea si toate indiferent de modul de a fi duc la aceiasi tampenie. Daca suntem inconjurati de idioti cu o cruce la piept atunci raspunsurile astea le gasesti in timp.Nu sta nimeni sa-ti dea explicatii pe site-uri cum sta treaba cu Dumnezeu si nici de cate ori merge El la baie...

| DarknessAngel explică (pentru Λndrei):

Eu am pus o intrebare mai sus. Nu ai un raspuns pentru ea, nu mai comenta. Si ba da uite ca sta lumea pe site-uri sa imi dea explicatii. Ti-e ciuda? De aia este un site unde pui intrebari...Ca sa primesti raspunsuri.

| Λndrei a răspuns (pentru DarknessAngel):

Da se pare ca neatentia mea m-a dus intr-o stare proasta.Dar tu ceri parerea unor straini!? Pai atunci daca-ti spun parerea mea conteaza? Sa vedem...
Nu sunt foarte credeincios si nu frecventez locul sfant asa cum ar trebui s-o fac dar cred ca acolo undeva exista cineva care are grija de noi si nu ma refer la o persoana care sta si ma vegheaza cu un binoclu 24 din 24 si 7 zile pe saptamana, NU!
Sincer uneori imi pierd increderea pentru ca vreau anumite lucruri care nu se intampla si...
Eu il stiu pe Dumnezeu ca o linistire, ca o metoda a mea de a fi linstit si a sti ca sunt pazit si ferit de rautati dar nu il stiu pe Dumnezeu ca pe cineva care este bun sau rau deci nu poate sa imi fie frica de el.Cum sa-l mai slavim si sa ne dedicam Lui daca este sa ne fie frica de El? Asta e parerea mea...

| DarknessAngel explică (pentru Λndrei):

Uite, imi place acest raspuns. Daca ai fi raspuns asa de la inceput am fi evitat acea mica cearta. happy Dar asta spune Biblia. Sa iti fie frica. Nu am scos acest enunt din capul meu. Intreaba pe oricine.

| MenInShadow a răspuns (pentru Λndrei):

Multe adevaruri spui, si de multe ori am incercat eu sa formulez textul asta ca sa nu par un idiot, pentru ca e 12 noaptea si eu sunt mort de oboseala.
Esti preot cumva? Stii foarte multe, si eu prea putine, si m-ai surprins cu ce ai zis mai sus. Mai sus de tot, primul coment pe care l-ai dat.
Oare de ce acesti oameni pot crede in Lucifer(draq) ca eu in afar de injuraturi nu stiu sa-i adresez altceva. Daca e atat de atot puternic, de ce fuge atunci cand aude numele Domnului, sau cand ne inchinam?
Dece dispare atunci cand spunem o rugaciune, si de ce ne poseda?
Dece are atatia care il venereaza, daca face atatea lucruri rele, si doar pentru ca o data au fost ajutati, li s-au implinit dorintele lor egoiste, de putere si de ale prostii, acum cred in el si nu in Dumnezeu?
Astea sunt niste intrebari ale unui copil putin mai mare, dar nu foarte, din creierul lui, care asteapta sa fie umplut cu mai multe informatii. Poti sa mai adaugi si tu cateva? pentru ca mi-a placut cum ai vb mai sus.
Dar maine, sau daca poti sa raspunzi acum e ok, faci cum, vrei, eu iti raspund maine, Noapte buna.

| DarknessAngel explică (pentru MenInShadow):

El nu fuge. Putem crede in El deoarece stim adevarul de care vad ca voi nu v-ati da seama. Si injurandu-L nu va veni niciodata la tine sa te ajute, sa te sprijine si sa te sustina.Nu va poseda si nu dispare pentru ca nu vine la voi.Nu a facut nici un lucru rau.Alesii au aruncat peste El minciuni timp de secole.

| Λndrei a răspuns (pentru MenInShadow):

Fiecare dintre noi cand ne nastem ajungem in difere locuri, bune sau rele.In timpul cresterii ajungem sa-L cunoastem pe Dumnezeu, extrem de putini ajungem sa-l cunoastem pentru prima data intr-o biserica sau intr-o carte asa cum este Biblia.Toti auzim de El de la diferite persoane...atunci cand suntem mici.Ei bine treaba asta nu se petrece intr-o secunda.ora sau zi ci in timp pentru ca nu o sa vina nimeni la tine sa-ti spuna ca exista Dumnezeu si sa-ti explice totul despre El si tu ziua urmatoare sa crezi tot ba chiar sa incepi sa faci tot astfel incat sa nu ai pacate,NU! Fiecare dintre noi l-am gasit pe Dumnezeu in timp dar exact asa cum am vrut noi sa-L gasim. Unii Il vedem ca pe o persoana care sta pe nori cu un binoclu de la fortele speciale din S.U.A. si face cu degetu dupa ce ne vede ca facem o boacana, altii il vedem ca pe o forma de existenta care ne inconjoara si care ne-a creat si ne iubeste dorind acelasi lucru, iar altii il vedem pe Dumnezeu ca cele mai mici particule din care este formata materia... Dumnezeu fiind totul.Fiecare ne-am conceput propria idee despre cine este El.
Afland cine este El am mai aflat si cine sunt "prietenii" Lui,iar lucrurile astea,(imi cer scuze ca o spun),ne-au bagat pe toti in ****! Toti il cunoastem si pe Lucifer ca fiind un demon,o aratare,o fiinta urata,pai atunci,ce este el? O fiinta? Are carne si oase? Da unde sta,unde mananca? Merge si el la mall si are iPhone? Sunt ingerii din cer pe facebook? Si de ce stau in cer? De ce nu s-au dus pe o alta planeta unde internetu' i gratis si nu trebuie sa-ti mananci viata printre idioti corputi ca in Romania?
Eu zic ca era mai bine pe vremea lui Zalmoxis,(pe vremea stramosilor nostri pletosi si ne dati cu deodorante contrafacute),ca nu existau toate lucrurile astea.
E bine totusi si sa credem in ceva ca asa isi mai vad idiotii de faptele lor si nu fac orice tampenie,crezand ca-i "bate" Dumnezeu.
Omule eu nu sunt preot si cand vorbesc ceva vorbesc cu scop nu sa ma bag in treaba, iti multumesc ca imi admiri felul de a gandii!
Ce sa mai adaug, chestia cu fugitu' si alea alea au aparut iarasi din zvonuri.Papa Ioan spunea ca este printre noi si a confirmat faptul ca la Vatican sunt primite mii de rapoarte de posesii demonice.Iti recomand filmul "The Rite" in regia lui Mikael Håfström,si sa stii ca are cateva picaturi de adevar, nu e foarte SF.
Si acum daca este sa intru de partea preacredinciosilor as spune ca este prea slab sa stea in fata lui Dumnezeu si pana la urma va muri, pe veci.

| grgdlk a răspuns (pentru DarknessAngel):

App depreotul care face bani spunand minciuni. versul asta li se potrivesc tuturor preotilor
Traieste din minciuni, banii sunt foarte buni
Aduna 10 fraieri si prefa-te ca le faci minuni

| DarknessAngel explică (pentru grgdlk):

laughing Foarte creativ.

| Narcis2007 a răspuns:

"razboiul" dintre atei si crestini nu se va termina vreodata...in biblie sunt scrise doar niste povesti, nimic concret deci e inutil sa incercam sa ne explicam

| Kitty20 a răspuns:

D-zeu este bun dar pentru asta si tu trebuie sal rogi sa-ti ierte pcatele.ar trebui sa mai cauti si pentru asta poti citit biblia ca sa afli mai multe

| alle94 a răspuns:

Din punctul meu de vedere,biserica nu este altceva decat o alta putere in stat(precum mass-media,politica). Neputand sa isi explice de unde provin unii oameni si depasindui total logica stiintei, accepta sa creada in biserica."Crede si nu cerceta"="Taci prostule si inghite". Desi nu cred in biserica, nu am incercat niciodata si nici nu voi incerca sa conving pe cineva ca este ca mine.Fiecare cu gandirea lui, cu parerile lui.happy

| DarknessAngel explică (pentru alle94):

Putini oameni ca tine. happy Dupa cum vezi altii se exprima intr-un alt mod...ce duce la o cearta laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sal, deci acum esti ateu? pe dumnezeu nimeni nu il poate dovedi stintific, credinta nu are nevoie de dovezi si doar sa crezi atat, ras 2 frica de dumnezeu a fost impusa de preoti ca sa tina turma de creduli in frica daca esti impotriva religiei esti impotriva lui dumnezeu desi vei arde in iad daca cauti si cercetezi, nu observi ca un crestin vrea sa te convinga prin frica lui dumnezeu vei arde in iad, isi va merge rau culmea de parca ar fi satanism nu crestinism

| DarknessAngel explică (pentru anonim_4396):

Nu sunt ateu raymusic, sunt satanista. Ateii nu cred in nimic. Satanisti cred in Lucifer/Satan si crestinii in Dumnezeul lor imaginar laughing (nu imi cer scuze, cei care se simt, se simt)

| grgdlk a răspuns (pentru DarknessAngel):

Ne spui si noua cati ani ai te rog?

| anonim_4396 a răspuns (pentru DarknessAngel):

Tu crezi in diavol?

| DarknessAngel explică (pentru anonim_4396):

Diavol este un termen folosit de crestini pentru a-L jigni cu totul pe Lucifer. El nu este diavol, fiara, bestie cum Il descriu toti! Este frumos, puternic si pe interior si pe exterior. Nu are aripi cauciucate si rosii, nici coarne sau coada. Toate astea sunt minciuni aruncate pe El timp de secole!

| DarknessAngel explică (pentru grgdlk):

Nu trebuie sa fiu adult ca sa fiu matura. Maturitatea vine prin ratiune, prin gandire, prin comportament. Si daca tot vrei sa stii cati ani am fa-o printr-un mesaj. Sa sti ca se poate. happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru DarknessAngel):

Vreo dovada ca exista ai? e pacat de viata ta ca crezi in de asta serios, ce fel de pers esti?

| DarknessAngel explică (pentru anonim_4396):

Sunt o persoana care si-a deschis ochii si nu sta inchisa intr-o carte si intr-o cladire care o considerati ca si de aur. Sunt multe dovezi ca exista. Dar iti mai pun o intrebare speciala doar pentru tine : Daca urasti pe cineva cu toata fiinta ta, Il jignesti, arunci peste El minciuni si replici jignitoare acela va veni vreodata la tine? Iti va mai vorbi vreodata? Te va ajuta?

| anonim_4396 a răspuns (pentru DarknessAngel):

Si eu mi-am deschis ochii spre cunoastere si am devenit ateu, ai citit teoria evolutiei?

| anonim_4396 a răspuns (pentru DarknessAngel):

Eu nu urasc ceva care nu exista imi poti demonstra tu real ca exista diavolu stintific? isi spun inca nu ai cunoscut nimic daca ai cunoaste nu ai crede in basme

| DarknessAngel explică (pentru anonim_4396):

Da am citit-o.

| DarknessAngel explică (pentru anonim_4396):

Nu sunt basme. Nu crezi este treaba ta. Si nu imi pierd timpul sa iti explic pentru ca tu oricum vei ramane ateu. Mai are rost? Si am multa cunoastere si nu incepe cu jignirile ca eu nu te-am jignit.

| anonim_4396 a răspuns (pentru DarknessAngel):

Ce ai inteles din ea?

| anonim_4396 a răspuns (pentru DarknessAngel):

Nu am vrut sa te jignesc dar termenul asta de satanista e un termen de groaza nu stiu cum sa ma exprim

| DarknessAngel explică (pentru anonim_4396):

T-i se pare. Ti-am spus ca satanistii rebeli au distrus imaginea adevaratilor satanisti. Mai informeaza-te si singur.

| DarknessAngel explică (pentru anonim_4396):

Daca te referi la Biblie cred ca acel raspuns lung care vad ca va e lene sa il cititi a lui Lycanthroph va va raspunde tuturor la toate intrebarile.

| Coconutz a răspuns (pentru DarknessAngel):

Un grup mic de atei si satanisti pe acest site sunt... nu stiu cum sa zic, miezul siteului.
Fara voi portia zilnica de ras si de dezamagire in societate nu ar fi completa.
Tu desigur te afli pacolo. Ai reusit un mare salt in topul meu.
Irelevant cum o fi sa analizam micile tale raspunsuri.
Crezi in Satan?
Prin satanismul tau spiritual crezi ca satan este o zeitate care merita sa fie venerata.
Interesant cu ipocrizia ta permita ca Lucifer/Satan/Diavolul/Babau sa existe dar Dumnezeu nu.
Nu cred in nici unul din acesti zei.
Dar, existenta unui zeu nu poate fi dovedita niciodata. Cel putin nu in dovezi clare si palpabile.
Nu stiu ce ochi ai deschis tu. Esti genul de persoana care accepta doar informatia care ii satisface nevoie.
Si nu nu am citit bibilia si nici biblia satanica sau ce poezii cititi voi acolo.
Una la mana crestinismul e mai vechi decat voi cu mii de ani buni.
Satanismul a fost creat undeva prin 1960 - 1980. Satanismul oficial ma refer.
Ca in erele mediavele tot ce tine de satanism in momentul actual, atunci erau considerate vrajitorii si magie neagra.
Va certati aiurea pe 2 teme care nu isi au rostul.
Cat despre intrebarea ta. Imi dau seama ca ai ochii larg deschisi daca singurul crestin capabil de a explica existenta unui Dumnezeu este un profesor de religie care nu e platit indeajuns sa va suporte pe voi generatia cu par pe ochi.
Adevaratul adevar despre fiecare religie trebuie cautat.

E greu de observat ca totul este interconectat.
E greu de observat ca totul nu este ce pare a fi.
E greu de observat ca totul poate fi mai simplu cand vrei.
Dar daca nu observi mai bine taci.
Nu zic ca eu sunt marele intelept. Dar cand ma uit la voi, parca parca imi cresc sperantele.

| anonim_4396 a răspuns (pentru DarknessAngel):

De ce nu te numesti atee eu asta nu inteleg?

| DarknessAngel explică (pentru anonim_4396):

Pentru ca eu cred in Satan.

| Rapplex a răspuns (pentru DarknessAngel):

Imi poti explica logica ta? Contesti acum religia, dar afirmi ca ai credinta in Lucifer.Pai de unde ai aflat tu de Lucifer? Nu prea se leaga ceea ce spui tu, in fine.

| Aylin302 a răspuns (pentru DarknessAngel):

Draga mea.si eu sunt de varsta ta! Dar sa crezi ca Lucifer vine si te ajuta daca crezi in el e absurd! Sunt curioasa ai vorbit cu cineva specializat despre asta? Toata lumea crede ca esti nebuna.happy Dar eu nu cred asta! doar ca ai gresit atunci cand ai zis ca te ajuta Luciferwinking e cea mai mare prostie asta! ( P.S: Daca crezi in Lucifer inseamna ca tu crezi in ceva nu? Ei bine ai putea sa crezi la fel de bine in Dumnezu de care toata lumea stie! crede in el ca e bun! Lucifer este un inger care s-a indepartat de Dumnezeu, daca nu crezi in el e inofensiv dar tu deja! e prea mult! Ce fel de gandire ai tu.tu crezi ca daca Satana este puternic este si bun! GRESIT ...scuze daca am gresit dar asta este parerea mea!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt perfect de acord cu tine DarknessAngel.
Sa imi scuzati comentariul lung.
Dar in spatele bibliei se ascunde o poveste oribila.
Totul din Biblie a fost FURAT din religiile ce au precedat-o! Si ca sa va dovedesc...
In primul rand... scopurile ei erau:
- Forţarea neamurilor de a ceda toate cunoştintele şi puterile oculte astfel încât toată puterea psihică să fie în mâinile câtorva aleşi Iudei care sa exercite control total.
- Îndoctrinarea maselor neamurilor cu un pacifism şi o mentalitate de servitute ca sclav
- Încurajarea neamurilor de a renunţa la toţi banii şi bunurile pământeşti, ca apoi acestea sa fie strecurate în mâinile domnitorilor Iudei şi a lacheilor acestora care fac parte dintre neamuri, cum ar fi Billy Graham.
- Canalizarea energiei psihice ale neamurilor precum şi rugaciuniile acestora pentru „ a doua venire a lui Cristos" care în realitate este evreul Mesia.
- Deconectarea neamurilor de la proprii lor Dumnezei Tribali şi Demi-Gods, a căror identitate a fost alterată şi înlocuită cu fictivele caractere evreieşti. Adevăratul nostru Creator a fost denigrat, răutăcios şi atroce insultat, hulit şi promovat ca duşman al omenirii.
Acuma!
Creaţia: „In mod structurat, Geneza 1-11 prezintă printr-o perspectivă fascinantă felul în care Biblia a evoluat de la o colecţie de mituri şi legende politeiste, luate de la diferite culturi, în cel mai coerenta versiune monoteistica a istoriei Israelite." - „101 Myths of the Bible" [101 mituri ale Bibliei] de Gary Greengurg A© 2000, pagina 3. Pe scurt, fiecare caracter al Bibliei a fost furat din religiile Neamurilor Păgâne şi înlocuite cu caractere Iudaice:

Monoteismul evreiesc a fost furat de la Egipteanul Akhenaton
Creaţia Evreiască a fost furată de la Creaţia Egipteană.
Utilizarea cuvântului pentru a crea, de către evreiescul Yahweh, a fost furat de la egipteni (evreiescul Yaweh ia locul lui Path)
„Sa fie lumina" a fost furat din epica creaţiei Thebane
„Cerul din mijlocul apelor" a fost furat din Creaţia Egipteană

Adam şi Eva sunt copi ale Egiptenilor Geb şi Nut.
Povenienta Evei din Coasta lui Adam a fos furat din Epopeea lui Enki şi Ninhursag: „My brother what hurts thee? „My rib hurts me" ANET, 41. Ninti who's name means „Lady of the Rib" cured Enkia's rib. 6
Pedeapsa lui Adam şi a Evei, precum şi pierderea imortalităţii au fost furate din povestea Mesopotamiana a lui Adapa. (evreiescul Yaweh ia locul sumerianului Enki)
Evreieştii Cain, Abel şi Set sunt copi ale lui Set, Osiris şi Horus.
Conflictul dintre Cain şi Abel a fost furat din povestea lui Set şi Osiris, şi, după cum povestea merge maideparte, este bazată mai târziu pe povestea sumerienilor Dumzi şi Enkimdu. 9

Samson cel evreiesc a fost furat din povetirea cu Heracles
Pregetul Evreu „de 40 de ani în desert" susţinută în cartea iudaca a Exodului şi, ulterior, pribegia de „40 de zile şi 40 de nopti" prin locuri pustii a lui nazarineanlui evreu, au fost furate din: „Lupta dintre Set şi Horus in deşert, care a ţinut patruzeci de zile, şi care era comemorat în cele patruzeci de zile ale Marelui Post Egiptean. În acest timp Set, care reprezenta puterea secetei şi sterilităţii, a făcut război lui Horus în apă şi în cerealele îngropate ale Nirvanei ... aceste patruzeci de zile au fost extinse la patruzeci de ani, şi mărturisite apoi de evrei"
Iosua a fost luat din mitologiile egiptene despre Shu şi Nun
Debora este o copie a zeiţei egiptene Neith
Noe este o copie a sumerianului Ziusudra. Yaweh, dumnezeul fictiv al evreilor, prezent în povestea lui Noe, este un înlocuitor al Dumnezeului sumerian Enlil, aka Beelzebub.
Fiul lui Noe, evreul Ham, este luat din povestea lui Belus
Nimrod evreul ia locul faraonului egiptean Sosetris
Avraam este copia regelui hindus Hariscandra al Sankhayana-Sutras
Isaac este omologul fiului regelui Hariscandra, Rohita. Yaweh, fictivul dumnezeu evreu din această poveste, ţine locul dumnezeului hindus Varuna

Caracterul iudeu Daniel, a fost furat din povestea egipteană cu Neferti
Iona cel cu balenele este furat din caracterul hindus „Saktideva" găsit în Somadeva Bhatta

Cele „douasprezece triburi ale lui Israel" precum şi cei doisprezece discipoli ai lui Cristos îşi au baza în cele douăsprezece semne zodiacale

Evreul Lot şi soţia lui sunt furaţi din grecii Orpheus şi Eurydice. Evreiescul Yaweh ţine locul dumnezeului grecesc Hades

Evreii Iacov şi Esau înlocuiesc pe Horus şi Set
Rebeca este furată din zeiţa egipteană Isis
Iosif împreună cu cei doisprezece fraţi ai săi sunt furaţi din egipteanul Psammetichus
Povestea evreiască a lui Iosif şi satia lui Potifar, furaţi din egipteana Anubis şi Bată
„Cele zece plagi" împotriva Egiptului au fost alterate şi exagerate în mod grosolan; au fost furate din Ipuwer Papyrus

Cele zece porunci au fost furate din Codul lui Hammurabi. Yaweh, dumnezeul Iudeu ţine locul Dumnezeului sumerian al Soarelui, Shamash aka Azazel
Povestea în care evreul David ucide pe filisteanul Goliat, este furată din scena în care Thor aruncă ciocanul spre Hrungnir izbingu-l pe acesta în frunte
Iov a fost preluat din păţania Ugariticului Keret, iar Yaweh ţine locl Dumnezeului „El"
Evreul Iov a fost preluat dintr-o poveste scrisă în limba Ugaritica (scriere cuneiformă), scrisă în jurul anului 1400 i.E.n de către „scribul Ilimilku". Această epopee îi are că protagonişti pe „Keret" şi pe Dumnezeul „El". NU pe Iov şi Iehova. Boala şi tragedia familiei lui Keret sunt comparabile cu povestea lui Iov. În povestea originală, „Satan" chiar nici odată nu a intrat în imagine. Aici, evreiescul Yehova ţine locul lui El
CONTINUARE!
Paralele:

Proverbe 20:20 - "Dacă cineva blestemă pe tatăl său şi pe mama sa, i se va stinge lumina în mijlocul întunericului" a fost FURAT din Ahiqar 9:137 - "Oricine nu aduce mandrie numelui tatalui si a mamei sale, soarele nu poate straluci peste el"

Proverbe 13:24 - "Cine cruţă nuiaua, urăşte pe fiul său, dar cine-l iubeşte, îl pedepseşte îndată" a fost FURAT din Ahiqar 6:81 - "Cine nu foloseste nuiaua cu fiul sau, acesta nu vafi in stare sa isi scape fiul de la nelegiuire"

Proverbe 25:15 - "Prin răbdare se înduplecă un voievod, şi o limbă dulce poate zdrobi oase." a fost FURAT din Ahiqar 7:105 - "Duioasa este vorba unui rege, dar e mai clara si mai puternica decat un cutit cu doua taisuri"

* Invataturile lui Amen-em-opet
Amen-em-opet, fiu al lui Ca-nakht, invatat al egiptului anilor 1200-1000 i.en. Textele se gasesc in British Museum, papirusul 10474, iar o parte din tabla scrisa in Turin, Italia. Se spune ca papyrusul isi are originile in Thebes, speculandu-se ca fiind din secolele X - VI i.en.

Paralele:
Proverbe 17-18 - "Ia aminte si asculta cuvinte de intelepti; apleaca-ti inima la ceea ce invat, pentru ca este mai placut sa le pastrezi in inima, sa le ai pregatite pe buzele tale." a fost FURAT din Amen-em-opet 3:10 - "Pune-ti urechile sa asculte ceea ce spun, pune-ti inima sa inteleaga; lasa invataturile mele sa se odihneasca in pantecele tau, pentru ca ele pot fi o cheie pentru inima lor"

Proverbe 22:22 - "Nu despuia pe sărac, pentru că este sărac, şi nu asupri pe nenorocitul care stă la poartă!" a fost FURAT din Amen-em-opet 2:1 - "Fereste-te de jefuiri asuprite, indreptate spre oamenii cu handicap"

Proverbe 25:21-22 - " Dacă este flămând vrăjmaşul tău, dă-i pâine să mănânce, dacă-i este sete, dă-i apă să bea. Căci, făcând aşa, aduni cărbuni aprinşi pe capul lui, şi Domnul îţi va răsplăti." a fost FURAT din Amen-em-opet 5:8 "Lasa-l in mainile Domnului; Umplei pantecele cu paine din painea ta, astfel incat sa fie saturat si sa ii poata fi rusine"

Proverbe 23:10-11 - "Nu muta hotarul văduvei şi nu intra în ogorul orfanilor, căci răzbunătorul lor este puternic: El le va apăra pricina împotriva ta." a fost FURAT din Amen-em-otep 7:12-15 - "Nu muta borna de hotar a ogorului unei vaduve, nici nu muta funia masuratorii. Nu lacomi dupa un colt de teren, nici nu abuza de limitele unei vaduve"

Proverbe 15:16 respectiv 16:6 - "Mai bine puţin, cu frică de Domnul, decât o mare bogăţie, cu tulburare!" si "Mai bine puţin, cu dreptate, decât mari venituri, cu strâmbătate." au fost FURATE din Amen-em-opet 8:19 - "Mai buna este o masura pe care ti-o da Dumnezeu, decat cinci mii luate ilegal"
[Aceasta de asemenea aduce cu hranirea "celor cinci mii" de catre Nazarinean]

Proverbe 15:17 si 17:1 - "Mai bine un prânz de verdeţuri şi dragoste, decât un bou îngrăşat şi ură." respectiv "Mai bine o bucată de pâine uscată, cu pace, decât o casă plină de cărnuri, cu ceartă! " au fost FURATE din Amen-em-opet 9:9 - "Mai buna este painea mancata cu fericire, decat bogatii cu tristete."

Proverbe 22:24-25 - "Nu te împrieteni cu omul mânios şi nu te însoţi cu omul iute la mânie, ca nu cumva să te deprinzi cu cărările lui şi să-ţi ajungă o cursă pentru suflet." a fost FURATA din Amen-em-opet 13:8 - "Nu-ti amasteca caldura ta cu violenta, nici nu iti rani propria inima"

Proverbe 23:8 - "Bucata pe care ai mâncat-o, o vei vărsa, şi cuvintele plăcute pe care le vei spune, sunt pierdute." a fost FURAT din Amen-em-opet 14:13 - "Ti-e Gura plina de o bucata prea mare de paine incat iti versi inghititura."

Proverbe 27:1 - "Nu te fali cu ziua de maine, caci nu stii ce poate aduce o zi." a fost FURAT din Amen-em-opet 19:11 - "Nu iti petrece noaptea gandindu-te cu teama la ziua de maine. Sti in zori cum o sa fie ziua respectiva? Omul nu stie cum este ziua de maine"

Proverbe 19:21 si 16:9 - "Omul face multe planuri in inima lui, dar hotararea Domnului, aceea se implineste." respectiv "Inima omului se gandeste pe ce cale sa mearga, dar Domnul ii indreapta pasii." a fost FURAT din Amen-em-opet 19:15 "Una este ceea ce omul spune, alta este ceea ce Dumnezeu face"

Proverbe 22:20 - "N-am asternut eu oare in scris pentru tine sfaturi si cugetari?" a fost FURAT din Amen-em-opet 27:5 - "Vezi aceste treisprezece capitole asternute? ele sunt mai importante decat toate cartile."
CINE MAI VREA?
Mai multe texte din cartea biblica a PSALMILOR au fost furate din:
*Imnurile lui Aton - Imnurile lui Aton pot fi gasite Mormantul Ochiului (datat din 1365-1349 i.en)
*Povestile lui Ba'al si Anat - Sunt inscrise pe sase table de lut, in limba Ugaritica, scrise cuneiform. Datate din cca 1400 i.en.
*Plangerile dupa Ur

Multe din scrierile cartii lui Iosua au fost furate din:
*Scrisorile El Amarna
*Stela lui Morneptah

Mai multe scrieri furate, in cartea biblica a Judecatorilor:
*Povestea lui Aqhat
*Jurnalul lui Wen-Amon
*Almanahul Gezer

Cartile biblice a lui Samuel si a Regilor contin de asemenea mult material furat din:
*Profetiile Mari
*Stela lui Mesha
*Inscriptiile Karatepe
*Letopisetele lui Shalmaneser III
*Obeliskul negru al lui Shalmaneser III
*Letopisetele lui Tiglath-Pileser III
*Letopisetele lui Saragon II
*Inscriptia Siloam
*Inscriptiile Yavne-Yam
*Scrisorile Lachlish
*Arad Ostraca
*Letopisetele lui Sanherib
*Letopisetele lui Nebucadnetar II

Mai multe materiale din cartea biblica Ezra si Neemia au fost furate din:
*Cilindrul lui Cirus
SI CA SA DAU LOVITURA DE GRATIE...
,,. Şi a grait cuvantul Domnului inaintea jertfelnicului si a zis: "Jertfelnice, jertfelnice, asa zice Domnul: Iata ca i se va naste casei lui David un fiu, numele lui, Iosia, si va jertfi pe tine pe preotii inaltimilor care tamaiaza acum inaintea ta si va arde pe tine oase de oameni!"

3. Si a aratat in acea zi si un semn zicand: "Iata semnul dupa care se va cunoaste ca Domnul a grait aceasta: Jertfelnicul acesta se va despica, si cenusa care este pe el se va imprastia!"

4. Cand regele Ieroboam a auzit cuvantul omului lui Dumnezeu pe care l-a grait în gura mare în fala jertfelnicului de la Betel, si si-a intins mana lui de la jertfelnic, zicand: "Puneti mana pe el!", i-a inlemnit mana care o intinsese asupra lui si nu putea sa o intoarca inapoi.

5. Si jertfelnicul s-a despicat si cenusa de pe jertfelnic s-a imprastiat, dupa semnul care l-a dat omul lui Dumnezeu prin cuvantul Domnului"

IV regi 23:20,21

,,20. Si a junghiat pe jertfelnice pe toti preotii inaltimilor care erau acolo; a ars oase omenesti pe jertfelnice si apoi s-a intors in Ierusalim.

21. Dupa aceea a poruncit regele la tot poporul si a zis: "Savarsiti Pastile Domnului Dumnezeului vostru, dupa cum este scris in aceasta carte a legii!"

numerii 31:25-29

,,25. Iarasi a grait Domnul cu Moise si a zis:

26. "Socoteste prada de razboi, de la om pana la dobitoc, impreuna cu Eleazar preotul si cu capeteniile semintiilor obstii;

27. Apoi imparte prada în doua, intre ostenii care au fost la batalie si intre toata obstea.

28. De la ostenii care au fost la razboi, ia dare pentru Domnul, cate un suflet la cinci sute, din oameni, din vite, din asini si din oi.

29. Acestea sa le iei din partea lor si sa le dai preotului Eleazar ca dar inaltat Domnului. "

levitic 27:28,29

,,28. Toate cele afierosite, pe care omul cu juramant le da Domnului din ale sale, – fie om, fie dobitoc, fie tarina din mosia sa, – nici nu se rascumpara, nici nu se vand. Tot ce este afierosit cu juramant este sfintenie mare a Domnului.

29. Orice om afierosit cu juramant nu se rascumpara, ci trebuie sa se dea mortii."
IN FINAL...
Poruncile din biblia satanista scrisa de Anton LaVey suna asa:
Regulile Sataniste sunt preluate si traduse din Biblia Satanista scrisa de Anton Szandor LaVey, fondatorul Bisericii Sataniste ( C.o.S. – Church of Satan ).
1. Nu-ti da opiniile sau sfatul decat daca esti rugat.
2. Nu-ti povesti necazurile altora decat daca esti sigur ca acestia vor sa le auda.
3. Cand te afli in lacasul altuia arata-i respect, altfel nu te duce acolo.
4. Daca un invitat in lacasul tau te enerveaza, trateaza-l cu cruzime si fara mila.
5. Nu face avansuri sexuale decat daca ai primit semnalul de imperechere.
6. Nu lua ceea ce nu-ti apartine decat daca este o povara pentru cealalta persoana si aceasta cere sa fie eliberat de povara.
7. Recunoaste puterea magiei daca ai folosit-o cu succes pentru ati indeplini dorintele. Daca negi puterea magiei dupa ce ai chemat-o cu succes, vei pierde tot ce ai obtinut.
8. Nu te plange de nimic din ceea ce nu esti implicat direct.
9. Nu face rau copiilor mici.
10. Nu ucide animale neumane decat daca esti atacat sau pentru mancarea ta.
11. Cand mergi pe teritoriu deschis, nu deranja pe nimeni. Daca cineva te deranjeaza, roaga-l sa se opreasca. Daca nu se opreste, DISTRUGE-L.
Desigur nu este o coincidenta ca in Biblia Satanista sunt 11 reguli iar in cea Crestina sunt 10.
Daca observati 1 + 1 = 2, ceea ce inseamna iesirea din sclavie, libertatea si/sau a fi mai presus decat Zeii.
1 + 0 = 1, ceea ce inseamna intrarea in sclavie, supunerea…
Iar Satanismul Modern are urmatoarele idei:
- individul este singurul responsabil pentru viata sa de aceea el trebuie sa isi gaseasca o cale in viata, prin urmare este influentat de libertarianism (doctrina ce sustine libertatea individului sub toate aspectele: fizice, morale etc.)
- in Satanismul Modern, Satan nu este un Zeu… ci doar un simbol care este la randul lui modelat de satanistul insusi.
O idee a Satanismului Modern este: "Eu sunt propriul meu Zeu!"
Ceea ce am scris mai sus a fost o mica idee despre Satanismul Modern…
Acuma:
Mai exista de asemenea si Satanismul Traditional, Satanismul Spiritual si Satanismul Rebel.
Satanismul Traditional se preocupa cu schimbarea evolutiei umane si a societatii dezgustatoare in care traim. Desigur ei mai sunt numiti si "Veneratori ai Diavolului", dar nu ucid… repet NU UCID animale si oameni asa cum se crede ca o fac si nici un gen nu ucide in afara de cei Rebeli dar voi vorbii despre asta mai incolo. De asemenea ei considera ca Satanismul isi are originile in Egiptul Antic si desigur sunt de acord cu aceasta idee.
Satanistii Rebeli sunt doar niste copii care nu au ce face!
Iar Satanistii Moderni au vrut doar sa para interesanti si nu au vrut sa se numeasca simplu, Atei.
Satanistii Moderni sunt niste Atei personalizati.
Cat despre muzica ce a-ti mai auzit-o.
Muzica aceea nu are legatura cu Satanismul. Am intalnit Satanisti care ascultau Rap.
Acele genuri de muzica au fost inventate ca unii oamenii sa isi poata exprima ideile si opiniile si gandurile pe foaie sau poate din placerea de a canta acel gen de muzica.
Am aflat despre trupe care cantau Metal si la interviuri ziceau strict ca ei nu cred in Satana si/sau in orice alt Zeu si canta muzica asta din placere.
Opinia mea personala este ca Satanismul este o secta extrem de interesanta si de frumoasa, pe langa alte secte… Satanismul iti ofera posibilitatea sa te afirmi pe plan social, iti da curaj, iti da libertate si cunostinte foarte multe.
Multumesc pentru timpul acordat.
Sper ca ceea ce v-am aratat sa va incante.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Lung raspunsul dar explicit multumim ca ai scris atata, tot nu inteleg de ce satanisti aia nu se numesc ateii daca nu cred in zeitati si inca ceva de ce trebuie sa urmam niste porunci aia nu-i sclavie? ateismul este libertatea totala cea ce fiecare om ar fi bine sa aiba libertate nu sa urmeze reguli impuse de ceva, desigur ca nu vreau sa spun sa fac prosti pentru asta ai invatat la scoala, parintii educatia primita ma refer libertatea de a gandi de fi septic, libertatea de a nu urma dogme, religii de ce sa respect niste porunci ca alea 11? nu am creier sa gandesc chiar asa limitati mintal sunt uni de au nevoie de porunci? o inclinatie spre rau ai find satanist nu fi ipocrit chiar ca simbol tot satana ramane rau

| DarknessAngel explică (pentru anonim_4396):

Un ateu nu crede in nimic. Nu trebuie sa urmeze nimic. Cum ai spus tu aveti libertate totala. Daca mai ai intrebari in care nu jignesti nici o religie ID-ul meu e :nadia_cool_35. Este valabil si pentru cei care au intrebari sunt rabdatoare si pot sa explic si sa va raspund la toate intrebarile sau sa apreciez sau.sa nu apreciez parerile si opiniile voastre. happy Nu vreau cearta. Vorbim ca oamenii civilizati. De asemenea ii puteti pune intrebari si lui Lycanthroph, ID : kid.soul1994.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aaa, am uitat sa specific!
Ocultismul este de fapt stiinta si alchimie.
Se stie ca cu ajutorul alchimiei poti transforma apa in vin si pietrele in aur.
Uitati aici:
http://fiveblueapples.wordpress.com/......e-energie/
Si desigur sa nu uitam ca:
egiptean - 3000 BC. - HORUS - nascut la 25 decembrie dintr-o fecioara, o stea din est anunta nasterea lui, adorat de 3 regi, invatator la 12 ani, botezat la 30, avand 12 discipoli, savarsea miracole, cunoscut ca mielul lui Dumnezeu, Lumina, a fost crucificat, mort pentru 3 zile si apoi a inviat
grec - 1200 BC - ATTIS - nascut la 25 decembrie, crucificat, mort pentru 3 zile, apoi a inviat
grec - 500 BC - DIONYSUS - nascut din fecioara, nacut la 25 dec, savarsea miracole, i se spunea regele regilor, alfa si omega, a fost "rastignit"
indian - 900 BC - KRISHNA - s-a nascut din fecioara, o stea din est anunta, savarsea miracole, a inviat
persan - 1200 BC - MITHRA - s-a nascut din fecioara la 25 dec, avea 12 discipoli, savarsea miracole, mort pentru 3 zile ca apoi sa reinvie
Toate astea sunt scrie si din pacate, ascunse.

Răspuns utilizator avertizat
| Alikke a răspuns (pentru lolosaurus):

Alchimia a fascinat mintile a mii de generatii de-a lungul istoriei, onorata, blamata sau temuta ea este azi aproape o necunoscuta pentru omul de rand sau in cel mai bun caz este asociata cu incercarea himerica de a transforma plumbul in aur. In realitate alchimia este mai mult decat o practica empirica a evului mediu, iata in cele ce urmeaza o parte din secretele si obiectivele alchimiei si modul in care a influentat si continua sa influenteze istoria umanitatii.

Alchimia a fost atat o filosofie cat si o cercetare stiintifica empirica, un manunchi de cunostinte acumulate de-a lungul mileniilor gratie oamenilor de stiinta din trecut care cautau, prin experimente, sa deslusasca tainele universului. Alchimia era locul de intalnire al stiintei cu ocultismul, al legilor fizice cu magia si al filosofiei cu materia.

Alchimia avea trei scopuri principale: transmutatia metalelor (transformarea metalelor comune in metale nobile); crearea unui homunculus (adica a unui om creat in laborator, artificial) si gasirea pietrei filosofice.

Practica alchimiei dateaza inca din antichitate, inceputurile putand fi plasate in antice Mesopotamie, Egiptul faraonilor, Persia, Grecia Antica, si cunoaste apogeul in Evul Mediu. Cunostintele se transmiteau din generatie in generatie prin manuscrise, de la Aristotel si clasicii greci pana la Isaac Newton, trecand prin mainile invatatilor arabi ca Avicena sau Geber.

Răspuns utilizator avertizat
| Alikke a răspuns (pentru lolosaurus):

Imi pare rau sa te dezamagesc... dar fiecare lucru, fiecare fenomen (considerat paranormal de mintile necunoscatoare) este in stransa legatura cu stiinta si alchimia.
Sa luam un exemplu simplu... spiritul (adica sufletul) este energie si tot ce te inconjoara este energie si asta se observa cu ajutorul masinariilor.
In plus nu am vorbit de povesti precum sarpele vorbitor.
Pentru cei ce nu au intors ocultismul pe toate partile si au ramas incuiati doar pentru ca se considera a fi malefic... este absolut evident ca nu se cunoaste.
Exact ca Tanti Floarea de la poalele muntelui care nu stie diferenta dintre alchimie, chimie, stiinta si ocultism.
Totul in ocultism are explicatie stiintifica deoarece ocultismul lucreaza cu energia.
Si totul este energie in afara de lumea materiala.
Te invit sa citesti (daca nu ai o singura carte sub perna):
http://www.spiritualrs.net/Conferinte/GA136/GA136_CFpubl.html
Sper ca nu te-am ofensat cu nimica.

Răspuns utilizator avertizat
| Alikke a răspuns (pentru lolosaurus):

Aaa, am inteles.
Esti genul de om care spune:
"Daca eu am vazut nimeni nu a vazut! Daca eu nu cred, toti trebuie sa nu creada pentru ca daca eu nu am vazut, absolut nimeni nu a vazut! Tot ce spun eu este real pentru ca daca eu nu am vazut absolut nici un om nu a vazut. Si daca vecinul nu a vazut si nici eu atunci nimeni nu a vazut."
Urasc mentalitatea asta, fara suparare.
Ca sa spui ca nu exista energie sau ca spiritul nu este energie trebuie sa te pui cu milioane de oameni care cred ca sufletul este energie si cu cei ce chiar au vazut asta.
Si dupa cum am spus, totul este energie in afara de lumea materiala.
Totul este acoperit cu un strat de "fum".
Si ca sa iti arat stiintific.
Uite-te la videoclipul asta:
http://www.youtube.com/watch?v=mTILSSbeQnM
Apa a reactionat la acele cuvinte si nu pentru ca a avut mentalitate ci pentru ca pana si cuvintele si gandurile noastre sunt energie.
Sper sa intelegi ceva din videoclipul ala. Si repet... a fost experiment. Si are legatura de asemenea si cu stiinta.
Ma bucur ca esti ateu dar te rog eu mult... nu fi genul de om care spune ca daca tu nu ai vazut nimeni nu a vazut pentru ca sa iti spun un secret: nu este asa!
Si sa stii ca exista multe lucruri pe care omul nu le poate intelege si daca tu nu le poti intelege nu inseamna ca nu exista. Ci ca esti mai putin receptiv la ele.

Răspuns utilizator avertizat
| DarknessAngel explică (pentru lolosaurus):

Uite lolosaurus, nu toate lucrurile, mai ales cele nepalpabile, pot fi dovedite. Asa ca nu mai cersi dovezi. Nimeni nu te obliga sa crezi ceva daca nu vrei. Daca tie aceste lucruri t-i se par stupide atunci este problema ta. Multi oameni au intrebari in mintea lor la care omenirea nu va avea un raspuns concret.

| Coconutz a răspuns (pentru lolosaurus):

Imi place cum un mic user de pe TPU contesta munca a multor fizicieni renumiti in dezbaterea spiritului si a constiintei.
De fiecare data cand observi o actiune schimbi ceva in ea.
Un atom poate fi masurat numai cand te uiti la el (http://en.wikipedia.org/wiki/Measurement_problem")
Cine se uita la el? Pai noi oamenii? Interesant cum noi am fost alesi cu acest statut de observator.
Citeste Enigma Cuantica. Sau si aia e pseudostiinta?
Dar pana la urma ai dreptate.Cu siguranta tu stii mai multe decat 2 profesori cu doctorate in fizica.

Răspuns utilizator avertizat
| Alikke a răspuns (pentru lolosaurus):

Dap. Esti tipul ala de om si tocmai ai dovedit-o prin faptul ca ai raspuns atat de suparat.
Apuca-te de yoga ca poate te mai linistesti frate.
Stii ce sa faci sa vezi daca ai suflet? Impusca-te!
Dar inainte de asta trebuie sa iti spun ca:
Fiinta umana este constituita din 1.Eu, 2.Corp astral, 3.Corp eteric (corp al fortelor formatoare), si 4.Corp fizic.
Eul este structura in care oamenii incep sa traiasca si sa actioneze spiritual-sufleteste, devoltata prin evolutia terestra, si de catre Spiritele formei care ii dirijeaza calea evolutiva. Eul reprezinta ceea ce leaga fiinta umana de lumea inconjuratoare, totul patrunzand in constienta prin Eu, iar cand acesta nu este in legatura cu lumea exterioara, chiar prin intermediul celorlalte corpuri, atunci omul are tot atat de putina constienta ca in perioada de somn.
Stai chill si nu te mai chinuii sa imi dovedesti ca ce spui tu este real pentru ca chiar nu imi pasa parerea ta.
1 la mana si 2 la mana.
Ce dovada vrei sa iti aduca oamenii aia?
Vreun spirit de mana sa ti-l arate?
Iti aduc povesti si dovezi si schimbari.
Iti aduc experimente si lucruri care le-au trait si i-au schimbat RADICAL.
Imi pare rau ca nu ai cum sa intelegi lucrurile astea pentru ca esti absolut nul, zero, paralel cu ele.
Si nu te mai chinuii sa imi spui ca tu esti o maimuta evoluata care cand va murii va devenii ingrasamant pentru plante pentru ca teoria asta este de copil de 5 ani care nu poate si nu stie sa vada dincolo de barierele mintii umane. Daca tu te consideri un animal care traieste si moare apoi devine ingrasamant pentru plante e treaba ta. Eu am o gandire mult mai superioara decat atata.
Fara suparare, fara ofensa. Du-te si cauta-ti de lucru ca sa pot asculta muzica in voie. O zi buna sa ai.

Răspuns utilizator avertizat
| Coconutz a răspuns (pentru lolosaurus):

Daca ar fi sa iti masor doctoratele chiar ar trebui sa cobor la scara cuantica.
Ma rog chiar nu ma intereseaza sa fiu sincer laughing.
Cine stie poate esti vreun profesor de fizica la vreo facultate renumita.
Sau poate ca nu si vorbesti sa te afli in treaba.
Ma rog. Nu am nimic de dovedit.O zi placuta.

Răspuns utilizator avertizat
| Alikke a răspuns (pentru lolosaurus):

Nu am zis ca realitatea nu exista si ai face bine sa iti gasesti alt subiect de discutie ca nu prea te integrezi pe aici. Ce zici? Fa un bine si du-te in alta parte. Considera-te tu o maimuta evoluata dintr-una primitiva ca eu ma consider destul de umana si superioara pentru ideea asta. Lasa, devii tu ingrasamant pentru lalele ca mie mie bine ca energie superioara obiectelor lumesti. Esti un incuiat doar pentru simplul fapt ca nu poti accepta si ideea celuilalt iar faptul ca tu consideri ca tot ce spui tu este rational, real si adevarat arata cat de mare este egoul tau si cat de plin de tu esti. Nu cred ca cineva te suporta la cat o tii pe a ta si la cat te scremi sa arati ca tot ce spui tu si numai ce spui tu este real. Ei bine afla ca nu esti atotstiutor. Multumesc pentru doza de ras oferita... dar acum este timpul sa mergem la nani. big grin
Vise placute si noroc in incercarea ta de a deveni un ingrasamant cat mai fertil. big grin
A fost buna. rolling on the floor
P.s.: Nu te stresa sa imi mai raspunzi ca am de vorbit cu oameni fara plini de personalitate. Iar tu ma incurci.
Sper ca nu te-am ofensat.

| Coconutz a răspuns (pentru lolosaurus):

Calea irationala?
Poti defini rationnalmentul?
Poti spune ca un lucru este rational din toate punctele de vedere?
"agreeable to reason; reasonable; sensible: a rational plan for economic development. "
Deci depinde mult si de motiv. Acum te intreb. Daca tu crezi in formarea universului din Big Bang si evolutia animalelor, cine iti ofera tie statul de a spune ca un motiv este bun sau un motiv este rau. Sau ca un lucru este rational?
Toti suntem diferiti si fiecare dispunem de propiile legi morale. Faptul ca tu te crezi superior si arati cu degetul spre lume si le spus "Continua tu pe cale irationala daca atata se poate." este cat se poate de gresit.
Deci poti sa spui de n ori cat de irational sunt. Pe mine nu ma afecteaza cuvintele care nu au in spate un argument solid. Nu ma dau mare ca eu stiinta si ca tu nu. Nici de cum.Dar eu imi dau toata silinta sa nu judec persoanele si sa nu ma dau superior.
Ceva la care tu cu siguranta nu ai nici un doctorat.

Răspuns utilizator avertizat
| Coconutz a răspuns (pentru lolosaurus):

Hahaha exact laughing.

| Alikke a răspuns (pentru lolosaurus):

Ba frate.
Cu mine se poate discuta dar cu tine se poate?
Nu am zis ca evolutia nu exista.
Ba exista.
Si nici nu am zis ca big-bangul nu a existat.
Ba a existat.
Faza este ca nu prea cred ca noi oamenii am evoluat din maimute, poate tu ai evoluat, dar restul nu.
Ca exista mii de animale care au existat inaintea noastra si nici una, dar nici una nu are mentalitatea noastra ceea ce inseamna ca noi suntem creatie si nicidecum evolutie.
Fara indoiala o sa imi spui ca ele sunt mutatii sau ca noi suntem mutatii.
Nu are logica, printre atatea animale noi sa fim unici.
Dar logica ta pentru mine cel putin lasa de dorit.
Tu imi spui mie ca un videoclip si un sait care ti le dau nu are logica si nu dovedeste nimica?
Tu ai venit cu mii de site-uri in fata mea si nu imi dovedeste nimica!
Si a doua la mana.
Cei ce au fost in acea lume nu iti pot aduce dovezi palpabile si stii de ce?
Pentru ca nimeni nu poate prinde o energie vie cu constiinta.
Pentru tine totul e pseudostiinta si ce zici tu este adevarat.
Nu, nu ai zis ca esti atotstiutor dar dai dovada de asta.
Lasa ca sute de oamenii care au simtit si vazut, sa bata campii si lasa ca esti tu destul de rational pentru toata lumea.
Ca sa iti dovedesti singur ca ele exista trebuie ca in anii si anii de practica: meditatii etc.
Atunci o sa iti poti dovedii singur.
Dar cum tu esti lenes si accepti ideea maimutei evoluate, nu o sa faci asta niciodata.
+ ca, fii tu rational pentru toti. Lasa ca intreci tu studiile a mii de oameni cu facultati.
Acuma du-te si fa nani si mananca o banana si lasa-ma pe mine, omule in pace.
Si numai aduce dovezi la cei ce au simtit si vazut, la cei deschisi la minte cat de cat.
Experimenteaza si tu si atunci cand nu o sa iti iasa sa vii sa ne povestesti. Da?
Pana atunci du-te si papa o banana si lasa omenirea in pace.

Răspuns utilizator avertizat
| DarknessAngel explică (pentru lolosaurus):

Mai termina cu replicile astea asa "inteligente". Esti orb? Nu vezi ca nu a spus ca nu a existat? Tu ai inteles ca ea a spus ca nu a existat. Mai uita-te mai peste propozitii. Eu nu am vazut sa fi scris undeva Lycanthroph : NU a existat Big-Bang sau Nu exista evolutie. Cumpara-ti niste lentile de contact sau niste ochelari.

Răspuns utilizator avertizat
| grgdlk a răspuns:

Eu cred despre fraza asta 'credeti si nu cautati' ca e facuta pentru prosti sa mergem inainte ca boii fara sa ne intereseze altceva, si inca o intrebare am eu pentru cei car raspund aici
se spune ca dumnezeu e atotputernic, atot stiutor, si bun cu toti oamenii
atotstiutor inseamna ca el stia daca eu o sa fiu un pacatos si daca am sa ajung in rai sau iad inainte sa ma fii nascut eu mama tata bunici strabunici sau toata lumea de pe tot pamantul,
daca stia deja chestia asta ca eu o sa ajung in iad sa spunem, de ce m a mai creat? pentru a ma duce in iad la chin?
acum o sa spuneti ca ne a dat liber arbitrul sa alegem noi calea dreapta sau calea buna
dar asa cum am spus mai sus el stia deja ce cale o sa aleg eu sau tu rea sau buna si stia deja ca o sa ajung in iad sau rai
in cazul asta de ce m a mai creat? pentru a ajunge in iad sa ma chinui?
nu cred ca stie careva raspunsul la intrebarea asta dar o sa ma amuz cand o sa vad cum toti incepeti sa ziceti ca nu trebuie sa intrebi ci doar sa crezi

| DarknessAngel explică (pentru grgdlk):

Iti dau foarte mare dreptate. El a chinuit mii de oameni. Animalele,copiii,toti oamenii au fost omorati, supusi la chinuri pe care nici nu t-i le poti imagina. Si de ce? Pentru ca nu au vrut sa creada o minciuna?! E groaznic sa vezi cum animalele si copiii sunt loviti,bicuiti, omorati, decapitati, doar pentru ca nu vroiau sa creada in Iehova (Dumnezeu).

| vadeniuc93 a răspuns:

"Crestinismul este una din cele mai mari si mai vechi minciuni cu are au fost manipulate mii de generatii si de minti nestiutoare" am auzit si eu laughing...Dar tot cret in Dumnezeu straight face si fiecare cu religia lui.

| Aylin302 a răspuns:

Heiwinking...ti-au raspuns multi oameni la aceasta intrebarehappy.Eu am 14 ani! La varsta mea vreau sa-ti spun ca eu cred IN DUMNEZEU? Sti de ce? Pentru-ca imi place atunci cand am o problema sa stiu cui ma confesez, cui sa cer iertare si parca ma simt mai bine, cand beau apa sfintita parca sunt " curata" si nimeni nu se poate atinge de mine! Atunci cand sunt intr-o biserica ma simt foarte relaxata si simt ca acolo este casa mea, unde nimeni nu imi poate reprosa nimic! E frumos atunci cand sufar sa am pe cineva acolo sus ( chiar daca e doar imaginatia mea POATE desi nu cred! ) Nu trebuie sa ai frica de Dumnezeu trebuie sa ai frica de propiul tau suflet! Sufletul tau e oglinda ta! Atunci cand gresesti si ti se spune " Sa vezi ca te pedepseste etc.etc." nu este adevarat Dumnezeu iarta iar sufletul tau daca este curat atunci esti un OM! Sper ca te-am ajutat cu mintea mea de copiltongue

| Aylin302 a răspuns:

UITE un site care te va ajuta de rog citeste tot!
http://www.everystudent.ro/a/exista.html

| Sergiu_3138 a răspuns:

O parere referitor la "Porfesoara ne-a pus sa credem si sa nu cautam" ar fi: Daca cauti un simplu lucuri, crearea omului. O sa gasesti destule dovezi stintifice ca omul se trage din maimuta si nu a fost creat de o persoana asa numita Dumnezeu.
Daca citesti Biblia zice ca omul a fost creat de Dumnezeu nimic mai mult, nici o dovada stintifica.
Asta daca o iei pe partea stintifica, daca o iei pe cea religioasa e treaba ta. Eu unu sunt de partea stiintei. A da era sa uit, nu vreau funda! Salut big grin

| DarknessAngel explică (pentru Sergiu_3138):

Nu sunt deloc de partea religiei. happy M-i se pare o adevarata minciuna tot crestinismul acesta. Sunt satanista spirituala. happy (si acum hai, toti incuiatii sariti pe mine, nu aveti decat)

| R0CA19 a răspuns (pentru DarknessAngel):

Sincer sunt de acord cu tine happy!

| Prophet a răspuns:

Dumnezeu nu face bine, nu face rau. Diavolul nu face bine, nu face rau. Este o lupta intre ei doi prin noi (teoretica), ca practica Diavolul a pierdut de la inceput. Citind pe aici,, nu vreau sa condamn pe nimeni, fiecare are opinia sa. dar citind pe fel si fel de situri, ziare etc. observ ca f multa lumea este de partea diavolului. in momentul care ai spus EU NU CRED IN DUMNEZEU- inseamna ca tu l-ai eliminat din inima ta. Aerul exista? nu este palpabil, nu este vizibil, oare gandul ce inseamna? cum poate fi definit gandul? daca Dumnezeu nu exista si nu crezi.nu ai nimic de pierdut
daca Dumnezeu nu exista si crezi in El tot nu ai pie

rdut nimic
daca Dumnezeu exista si crezi in El.ai castigat totul...
daca Dumnezeu exista si nu crezi in el.ai pierdut totul!