| DanionM a întrebat:

"Desacralizarea, demitizarea, sexualitatea, drogurile, violenţa, robotizarea şi alte "corigenţe" ale epocii conduc spre alienare."

De ce preferă omul să înlocuiască "setea de veşnicie" cu astfel de surogate alienante?

5 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Omul se adaptează mediului. " Tocmai pentru aceste motive, sugereaza Baudrillard, societatea de consum se va dizolva intr-o masa amorfa. Atunci cand vorbim despre axiologie in societatea de consum, ne referim la faptul ca formula valorii include in ecuatia sa constitutiva, paradoxal, un autoconsum inevitabil. "
Nu este acest lucru o trâmbiţată " evoluţie "?
De fapt o evoluţie a materialului în dauna a ceea ce ne defineşte ca oameni în raport cu animalele şi anume spiritul.

| RAY a răspuns:

De ce sexul e pacat?

| ArinaRya a răspuns:

Pentru ca omul s-a nascut in Imparatia lui Satan. Se stie de la Adam si Eva ca au respins Imparatia Cerurilor, insa este alegerea omului ce cale urmeaza, daca cauta calea cea dreapta sau daca ramane in lumea asta dominata de multe rautatihappy

| sitărescu a răspuns (pentru ArinaRya):

Omul s-a născut în Împărăția Lui Dumnezeu din Suflare Sfântă dar, a preschimbat de bună voie Împărăția pe blestem.

| Noah4823 a răspuns:

Omul mereu va avea un sentiment de rebelitate, mereu va vrea sa fie altfel.Inainte oameni erau civilizati, iar daca spuneai ca nu mai esti virgin/a la 15 ani nu erai laudat.Lumea va merge asa in continuare, Acum, cand lumea va fi in ''haos'' uni oameni se vor naste si se vor gandi, ''dar eu trebuie sa fiu diferit'' iar asa lumea va reveni la trecut. Asta se va intampla la nesfarsit.