| DanionM a întrebat:

,,Desacralizarea, secularizarea, sexualitatea, drogurile, violenţa, robotizarea şi alte "corigenţe" ale epocii conduc spre alienare." (-Vasile Ghica-)

Aceasta să fie oare direcţia dezvoltării,, inteligenţei" umane?

2 răspunsuri:
| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Din pacate oamenii nu mai cauta normalitatea ci extremismul sau mai bine zis placerile maxime ale patimilor

| RaduMD a răspuns:

Intelepciunea oamenilor e carpa lepadata. Un lucru e absolut sigur: fara Dumnezeu, oamenii vor face pipi pe inteligenta lor.
Care e directia dezvoltarii inteligentei umane? Aici, trecem de la teologie la filosofie, de aceea lucrurile sunt mai putin sigure. Sunt trei mari teorii posibile, excelent analizate de Blaga intr-una din "trilogiile" lui: 1) lumea evolueaza (Blaga numeste asta "modelul lumea - izvor". 2) Lumea involueaza (lumea cascada) si 3) Lumea cunoaste un mers sinuos, cu evolutii si involutii (lumea-fluviu).