| anonim_4396 a întrebat:

Desi biblia nu sustine ideea unui suflet nemuritor si interzice jertfele aduse mortilor nu-i asa ca nu este gresit sa ii pomenim pe cei morti adica sa ne amintim de ei si sa ne rugam lui dumnezeu pentru ei ca sa fie pastrati de el in cartea vietii pentru a putea fi inviati sau readusi la viata in viitor? pe langa asta nu-i asa ca nu este gresit sa facem daruri la oameni in timp ce-i pomenim pe cei dragi morti fara sa slujim la altar aceste daruri care in acest mod ar reprezenta jertfe aduse mortilor?

21 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

Nu stiu ce biblie ai deschis tu, dar Biblia nefalsificata de secte vorbeste NUMAI despre SUFLETUL NEMURITOR:

"Şi Iisus i-a zis: Adevărat grăiesc ţie, astăzi vei fi cu Mine în rai." Luca 23, 43;

"Şi ca pulberea să se întoarcă în pământ cum a fost, iar sufletul să se întoarcă la Dumnezeu, Care l-a dat." Ecclesiast 12, 7

"Şi a murit săracul (Lazar) şi a fost dus de către îngeri în sânul lui Avraam." - Luca16, 22;

"Sunt strâns din două părţi: aş dori să mă mut şi să fiu cu Hristos, deoarece asta ar fi cu mult mai bine. Dar pentru voi este mai necesar să rămân în trup" (Filipeni 1, 23-24)., etc...

| reihiuke a răspuns (pentru milan9):

Ai zis 4 chestii unde nu se mentioneaza nimic despre suflet nemuritor, crezand ca sunt argumente pentru suflet nemuritor. Mai orbit de atat poti fi? e ca si cum imi spui ca e vorba de o reteta de ciorba si tu imi citezi una de salata. Sa presupunem ca un suflet traieste 1.000 de ani. Sau 5. Cu ce intra in contradictie ce ai zis tu?

| anonim_4396 explică (pentru milan9):

Draga milan9 exista si alta speranta mai credibila mai plauzibila mai conforma cu realitatea pentru decedat pe langa cea a "unui suflet nemuritor" adica invierea in carne si oase adica o a doua viata. Daca dupa a doua viata in viitorul paradis terestru faci rele si mori inseamna ca ai murit a doua oara fiind considerat un om cu adevarat rau. Apocalipsa 20, 21 vorbeste despre moartea a doua sau simbolicul lac de foc. Ceva imaterial nu are nevoie de material de mancare bautura. Bogatii de azi care traiesc in lux in "raiul terestru" in aceste zile in acest sistem sau au trait in acest sistem si care au facut fapte rele acestia trec direct in moartea a doua pentru ca ei gusta viata din plin il pot cunoaste pe dumnezeu care le da mult dar si cere mult de la ei. Apocalipsa 21:8. Legenda cu pasarea phoenix este inventata de diavol pentru ca el stie ca il asteapta lacul cu foc adica moartea a doua si pentru asta si-a format un crez ca sa nu fie consumat de deznadejde. Ceva nu poate reinvia din cenusa fara ceva extern care sa-l readuca la viata. Cristos n-ar fi revenit la viata daca nu l-ar fi inviat tatal adica dumnezeul atotputernic si nemuritor si care e izvorul vietii. Dumnezeu l-a trimis pe Cristos pe pamant l-a miniaturizat si l-a implantat in uterul fecioarei Maria ca sa se nasca precum un om perfect curat fara de pacat si care sa renunte la viata sa prin libera alegere pentru a "cumpara" cu ea viata de la dumnezeu tatal in folosul tuturor oamenilor care se caiesc si se intorc la dumnezeu. Daruri pot fi date cel mai usor unor oameni care l-au cunoscut pe decedat si le face placere sa discute despre faptele bune ale celui decedat. Dumnezeu nu are nevoie permanenta de aduceri aminte pentru un decedat. Dumnezeu are o carte a vietii sau o baza de date unde stocheaza sau memoreaza filmul vietii celor decedati precum si ADN-ul lor.

| milan9 a răspuns (pentru anonim_4396):

"Moartea a doua" NU înseamna "distrugere eternă". Nu acesta este sensul biblic...

Dacă apostolul a spus "moartea a doua", imediat te întrebi de ce mai este necesară "a doua"? Doar pentru ca sufletul să mai fie înviat pentru vreo câteva minute iar apoi să moară iar, ca o demonstraţie ritualică "a la Champs Elysee", şi gata? Nu putea fi "rezolvată" problema de la început?

"Moartea a doua" se referă la în schimb la "pierderea", COMPROMITEREA SUFLETULUI, nefericirea lui veşnică, pierderea mântuirii!

Pierderea sau starea de "moarte" a sufletului semnifică ÎNVINOVĂŢIREA, PEDEPSIREA sau COMPROMITEREA din cauza păcatelor sale! Folosirea unui cuvânt dur ("moarte") pentru a arăta "dezastrul", "pierderea", "compromiterea" sufletului, avea ROL STILISTIC!

| milan9 a răspuns (pentru reihiuke):

Versetele arata ca sufletul supravietuieste mortii trupului. Asta nu-ti spune nimic? thinking

| reihiuke a răspuns (pentru milan9):

Ba da. pentru ca are o energie mai fina. asta daca il creezi. dar moare si el dupa un timp. sau mai bine zis, are un sfarsit

| anonim_4396 explică (pentru milan9):

"COMPROMITEREA SUFLETULUI, nefericirea lui veşnică, pierderea mântuirii!" - NU! Nu vezi ca te balbai in explicatii? Invierea e credinta biblica. Invierea e pentru mult mai multi ani urmata eventual de moartea a 2-a.

| minrest a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca ai filmul vietii si ADN-ul nu poti reface persoana. Cu ADN-ul obtii doar o clona. Cand persoana moare, viata psihica care o face unica si constiinta ca e ea insasi dispar. Nu mai pot fi refacute. Poti face cel mult o copie care crede ca e persoana respectiva.

| VelaJohnny a răspuns:

„sa ne rugam lui dumnezeu pentru ei ca sa fie pastrati de el in cartea vietii" - mă, Dumnezeu e drept. Daca el a decis un lucru, inseamna ca e pe merit, si nu poti sa-i schimbi dreptatea cu rugaciuni. Sunt si eu la sentimentele tale aici, normal ca ne dorim invierea pentru cei dragi, dar nu tine deloc de noi cine va fi inviat si cine nu.

Legat de a doua intrebare, recunosc ca nu o inteleg pe deplin, dar cam suna a pomana. Nu ma pricep la traditii religioase „băbești" sa le numesc asa, nu stiu in ce consta nici macar pomana normala, am inteles ca e ca si cum ar manca si el cu persoanele care mananca la masa, dar as zice ca ceea ce zici tu e o versiune modificata a pomenei. Plus, avand in vedere ca isi are originea tot in practica aceea, n-as recomanda, dar tu decizi, si asa cum am zis, nu cunosc prea multe detalii despre chestiile astea, s-ar putea sa fiu gresit.

| anonim_4396 explică (pentru VelaJohnny):

Ii poate zice lui dumnezeu: "daca tu dumnezeule atotputernic consideri ca merita sa il scrii in cartea vietii te rog scrie-l."

A nu se confunda alimentele slujite cu tamaie pentru mort, condamnate de biblie, cu alimentele date in dar. Cand moare cineva drag pentru a putea deplange si vorbi in amintirea celui decedat ii dai la un strain sau oricui un dar ca sa il atragi sa-l determini sa-si faca putin timp sa stea de vorba ca sa-i spui durerea ce o ai in suflet si sa spui despre faptele bune ale decedatului cand era viu.

Cat despre ritualurile pomenile absurde si exagerate pentru morti, acelea sunt condamnate de dumnezeu care e un dumnezeu ce poate da viata. Dumnezeu poate sa faca inca o planeta locuibila sau chiar mai multe daca va fi necesar ca sa incapa toti cei inviati.

| VelaJohnny a răspuns:

Sunt surprins de concluziile trase asupra starii mortilor si despre sufletul muritor. Felicitari, ma incalzeste sa stiu ca tot mai multi oameni se elibereaza de convingeri gresite. Continua sa faci cercetari in Biblie!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

"Pe langa asta nu-i asa ca nu este gresit sa facem daruri la oameni in timp ce-i pomenim pe cei dragi morti..."
Nu, nu-i gresit.In Muntenia dadeau paturi, mese si fotolii, cand ii pomeneau.
-Hai, vecine, sa-ti dau si o saltea Relaxa cu arcuri, ca de Dormeo nu am bani.Sa se odihneasca Nae al meu macar pe lumea cealalta, ca mult a mai muncit, bietu' de el!

| T2LS a răspuns:

Nu poți să aduci jertfe unei fințe moarte. De asemenea, Biblia susține ideea unui suflet nemuritor, a unui rai și iad și a unei existențe continue și nesfârșite a vieții viitoare. Chiar despre asta vorbește noul testament. Pomenirea celor morți face doar ca preotul, mijlocitorul dintre oamenii bisericii și Dumnezeu, sau să-i spunem mai bine, lucrătorul lui Dumnezeu, să se roage împreună cu credincioșii, pentru liniștea și odihnea sufletului adormit. Nu îi aduci jertfe, ceea ce se împarte la pomenirea celor morți (colaci etc) este o tradiție care nu înseamnă că aduci jertfe morților.

| anonim_4396 explică (pentru T2LS):

"Nu poți să aduci jertfe unei fințe moarte" - cand sunt slujite alimentele popa sustine ca acele alimente ii folosesc sufletului mortului ca sa prinda putere ca sa treaca vamile pana sus la dumnezeu si ca sa poata lupta cu demonii care il trag jos in iad. Am auzit de la popa in biserica aceste cuvinte la o inmormantare.

"Biblia susține ideea unui suflet nemuritor, a unui rai și iad și a unei existențe continue și nesfârșite a vieții viitoare." - NU! pentru ca este o credinta incompatibila cu vointa si cu modul cum l-a creat dumnezeu pe om si cu scopul pentru care l-a creat pe om adica de a NU muri niciodata si de a locui vesnic pe un pamant paradisiac fara sa ajunga niciodata in cer la dumnezeu. "Sufletul nemuritor" este "suflarea de viata" sau energia vietii care anima orice fiinta sau organism viu sau structura organica vie cu ADN. Aceasta energie se intoarce la dumnezeu dupa moartea trupului. Aceasta energie este asemenea energiei electrice care alimenteaza un aparat electric. Iadul nu exista ca un loc de chin. Dumnezeu nu a prevazut si nu a creat un loc de chin nicaieri in univers. Iadul este mormantul sau locul unde sunt aruncate ramasitele trupurilor moarte sau trupurile moarte. Iadul poate deci reprezenta chiar si marea sau un rau sau orice loc de pe pamant sau de sub pamant. Lacul de foc este moartea a doua adica moartea totala fara speranta de inviere.

"preotul, mijlocitorul dintre oamenii bisericii și Dumnezeu" - NU! Cristos este singurul mijlocitor intre dumnezeu si oameni impreuna cu cei 144000 printre care Maria, apostolii inviati si alti sfinti care au murit in comuniune cu Cristos. Cu toate acestea Cristos este singurul mediator intre om si dumnezeu intrucat a zis ca atunci cand ne rugam sa adresam rugaciunea in numele lui Cristos sau prin intermediul lui Cristos si NU prin intermediul vreunui sfant sau popa sau alt om. Cristos este singurul mediator intre om si dumnezeu pentru ca doar valoarea jertfei lui ne apropie de dumnezeu.

"Pomenirea celor morți face doar ca preotul" - NU! pomenirea sau amintirea mortului o poate face orice om cand vorbeste despre o persoana decedata. Orice om se poate ruga la dumnezeu pentru un decedat pentru a-l scrie in cartea vietii spre a fi inviat sau readus la viata in viitor daca dumnezeu considera de cuviinta acest lucru.

"pentru liniștea și odihnea sufletului adormit" - trupul este oricum linistit nesimtind nimic. Sufletul nemuritor este de fapt energia inconstienta a vietii. Aceasta energie anima chiar si plantele care au si ele ADN cu deosebirea ca nu sunt constiente si nu au sistem nervos.

"ceea ce se împarte la pomenirea celor morți (colaci etc) este o tradiție care nu înseamnă că aduci jertfe morților." - impartirea de colaci sunt simple daruri care nu au nici o legatura cu mortii. E ca si cum ai face in acest fel: "Hai prietene sau vecine sa bem un vin sa mancam un colac si sa vorbim despre raposatul sau raposata."

| T2LS a răspuns (pentru anonim_4396):

1. Spune doar ca cei mai puțin deștepți să înțeleagă. În spatele pomenirii există o slujbă complexă, prietene.
2. Ideologie proastă. Țin să te informez că n-am menționat de scopul omului inițial.
3. Cei 144000 sunt oamenii aleși de Dumnezeu, aici nu intră sfinții. Din nou, ideologie proastă și gândire de atot-știutor. Apropo, numele Mantuitorului este Iisus Hristos, cu Cristos. Pe lângă asta, mijlocitorul este greșit probabil spus, de asta am corecat cu slujnicul lui Dumnezeu.
4. Te contrazici cu Biblia care spune că un om odată ajuns în iad nu se mai poate pocăi. Vezi punctul 1.
5. Nu sunt animate că nu se miscă cu conștiință proprie. Din nou și din nou, gândire de atot-știutor fără argumente solide.
6. Exact același lucru l-am spus și eu, Einstein.

| anonim_4396 explică (pentru T2LS):

Apostolii nu au mai fost preoti pe pamant. Ei n-au slujit la templul din Ierusalim, n-au tinut ritualuri mozaice ce includeau: faina, ulei, miei, vitei. Ultimul paste sau miel sacrificat dupa legea mozaica a fost mancat de Cristos cu ucenicii lui la cina inainte de a fi executat de evrei si romani. Templul din Ierusalim ajunsese o batjocura pentru dumnezeu, se faceau afaceri cu porumbei, miei, vitei si se faceau tranzactii cu bani. Cristos este numele corect pentru ca crestinii NU se numesc Hrestini. Odata cu distrugerea profetita de Cristos a templului din Ierusalim de catre romani S-A INCHEIAT cu serviciul preotesc pe pamant.

Dumnezeu nu angajeaza demoni ca sa chinuie suflete intr-un iad. E o batjocura contra lui dumnezeu credinta despre iad. Demonii ca si diavolul vor fi distrusi complet in lacul de foc la fel ca si moartea. Apocalipsa 20, 21.

| T2LS a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu, demonii sunt ținuți într-o închisoare de maximă securitate, probabil în Jilava, tot restul eternității lor, până când sunt distruși. Chiar biblia menționează demonii, sau pe scurt dracii, care chinuie oamenii și de asemenea tot Biblia menționează iadul de multe ori în noul testament. Nimeni nu a spus că apostolii au fost preoți, au fost ucenicii lui Hristos, este o diferență. De asemenea, Cuvântul "creștin" vine din limba latină populară, de la christianus, derivat de la Hristos, deoarece Iisus/Isus din Nazareth este considerat în religia creștină ca fiind Mesia și fiul lui Dumnezeu. Cuvântul "Hristos", în limba greacă Χριστός Christós, "cel uns", este traducerea din limba ebraică a cuvântului משיח Mașiah (arabă مَسيح Masīh). Inițial, cuvântul "creștin" a fost folosit ca o poreclă la adresa celor care urmau învățăturile lui Iisus în Imperiul Roman. (Te sfătuiesc să te informezi mai bine).
Și nu știu, probabil că dacă ai/vei avea copii, în cazul în care îți dau în cap îi vei lăsa să continue. Nu poți să ucizi, să violezi, să batjocorești fără să atragi asupra ta, ulterior, consecințe. De asemenea, este o batjocură la adresa lui Dumnezeu să minți oamenii cu învățături false. Dacă tot te numești credincios, poate mult spus, ar trebui să nu te mai contrazici singur cu Biblia.

| anonim_4396 explică (pentru T2LS):

"Nu, demonii sunt ținuți într-o închisoare de maximă securitate, probabil în Jilava, tot restul eternității lor, până când sunt distruși." - TU te contrazici in explicatii, eternitate inseamna ca demonii o sa mai traiasca mult si bine. In biblie nu zice de Jilava. Unde spune in noul testament ca serviciul preotesc pe pamant a fost reconstituit de Cristos pe pamant dupa moartea lui? Raspuns: NICAIERI!

"în cazul în care îți dau în cap îi vei lăsa să continue. Nu poți să ucizi, să violezi, să batjocorești fără să atragi asupra ta, ulterior, consecințe." - te intinzi prea mult cu afirmatiile astea. Am zis eu ca e bine sa ucizi? Cum am dat de inteles ca o sa las copiii mei sa-mi dea in cap stimate?

"este o batjocură la adresa lui Dumnezeu să minți oamenii cu învățături false. Dacă tot te numești credincios, poate mult spus, ar trebui să nu te mai contrazici singur cu Biblia." - TU habar nu ai ce scrie in biblie si vii la mine cu afirmatii din astea. Nici macar nu stii sa argumentezi cu ce am mintit. Unde vezi contradictii stimate in exprimarile mele? Am contrazis eu sau am negat pe Mesia? Apropo popii folosesc "porecla" crestini si NU hrestini stimabile!

Eu nu stau ca tine sa citesc la nivel de litere biblia ci la nivel de fraze si intelesuri de ansamblu. NU citesc biblia de la 5 cm ca tine. Eu vad biblia ca pe un tablou frumos si ca o opera de arta ce zugraveste clar si frumos scopurile sfinte si drepte ale lui dumnezeu cu oamenii.

Din modul tau de exprimare batjocoritor si dispretuitor arati ca NU esti crestin ci un batjocoritor care nu imiti pe Cristos. Nu sti sa vii cu argumente solide. Indrugi acolo niste termeni si gata, crezi ca ai spus mare lucru.

| T2LS a răspuns (pentru anonim_4396):

Nici măcar nu m-am legat de ideologia ta greșită despre preoția pe pământ, omule. laughing
Nu, n-ai spus că e bine să ucizi, ai spus că Dumnezeul ăsta al tău lasă toată răutatea să fie nepedepsită. Asta înseamnă ipocrizie.
Ca să-ți dovedesc că te contrazici cu biblia spunând că iadul nu există, și să și vezi pentru cine a fost făcut inițial, că după mă trezesc că îmi spui că e făcut pentru oameni:
1. „Apoi va zice celor dela stînga Lui:, Duceţi-vă dela Mine, blestemaţilor, în focul cel vecinic, care a fost pregătit diavolului şi îngerilor lui!" (Evanghelia după Matei 25: 41)
2. Şi diavolul, care-i înşela, a fost aruncat în iazul de foc şi de pucioasă, unde este fiara şi proorocul mincinos. Şi vor fi munciţi zi şi noapte în vecii vecilor." (Apocalipsa 20:10) (Putem observa că se menționează și omul care i-a slujit diavolului)
3. Iazul de foc este moartea a doua. Oricine n’a fost găsit scris în cartea vieţii, a fost aruncat în iazul de foc." (Apocalipsa 20:14-15)
4. O pildă cu un impac relativ mare în creștinitate: Pe cînd era el(bogatul ) în Locuinţa morţilor, în chinuri, şi-a ridicat ochii în sus, a văzut de departe pe Avraam, şi pe Lazăr în sînul lui, şi a strigat:, Părinte Avraame, fie-ţi milă de mine, şi trimite pe Lazăr să-şi moaie vîrful degetului în apă, şi să-mi răcorească limba; căci grozav sînt chinuit în văpaia aceasta.`

Pe lîngă toate acestea, între noi şi între voi este o prăpastie mare, aşa ca cei ce ar avea să treacă de aici la voi, sau de acolo la noi, să nu poată.`" (Luca 16:23-24,26)
Ar trebui să mai continui, "stimate"?
Pardon, "stimate", nu știu ce vorbesc. happy

| T2LS a răspuns (pentru anonim_4396):

Apropo, că am observat că ai dat edit la comentariul anterior: în primul rând, nu batjocoresc. În al doilea rând, îmi spun doar părerea. Știu să mă uit la mine și știu că am multe defecte și că sunt departe de Dumnezeu. Dar dacă el face atâtea pentru mine, măcar în mediul virtual sau pe unde pot să-i răspândesc învățătura CONFORM Bibliei! Nu trebuie tu să te uiți la mine, ci să te uiți la tine și pe tine să te judeci, să vezi cât de drept ești! Dacă spun ceva o spun conform locului de unde provine toată credința. Tu spui că vezi Biblia ca un ansamblu frumos "de primăvară care conține învățătura lui Dumnezeu" etc, DAR atunci nu vorbi altor oameni și NU răspândi minciuni, pentru că unii mai puțin documentați te vor crede și o vor lua pe seama ideologiilor tale greșite! Ce legătură are dacă preoții ne numesc CREȘTINI, și NU Hreștini?! Cuvântul "creștin" este DERIVAT (dacă ști ce înseamnă), după cum ți-am scris mai sus. Nu am nimic cu tine sau cu ORICINE altcineva, dar când spuneți prostii la care vin și alții mai puțin cercetați și cred, deja este nesimțire! Oamenii ăia vin și o iau pe calea pe care o îndrugi tu, care e una spre pierzare! Negi cu totul ceea ce Biblia, cartea Sfântă, SPUNE CLAR ȘI RĂSPICAT ÎN FOARTE MULTE VERSETE! Dacă nu scria negru pe alb tot ceea ce ai spus tu până acum, și nu doar aici, că nu e primul post de genul ăsta al tău, atunci tăceam din gură! Dar scrie negru pe alb totul și tu spui că nu e adevărat! Ce vrei să spun mai mult? Dacă te contrazici singur cu Biblia? Alt termen nu am găsit, dă-mi tu unul pe privat, că poate "contrazici" e prea mult spus pentru placul tău. Lasă că nu am eu argumente solide, nu e nicio problemă, dar măcar ȘTIU pe cine mărturisesc! Și cu asta basta, te las pe tine în pace cu "cunoștințele" tale, și dacă oricine altcineva care vrea să lase un comentariu aici și să-mi transmită ceva, o poate face printr-o discuție privată, nu mai răspund aici de fel! De asemenea, oricine vede această discuție și este creștin, îl rog de o sută de ori să vadă Biblia mai întâi de toate când ia o decizie, nu doar să se ia după capul oamenilor!

| anonim_4396 explică (pentru T2LS):

Biblia e unsa cu cuvinte dulci zemoase si bune. As manca biblia dar nu e decat hartie si carton. Insa continutul ei este unul euforic ca "un drog". Spune cum s-au fu'tut ingerii cu femeile pamantene, despre ingeri materializati in barbati adica de extraterestrii care in cosmos sunt invizibili de NASA isi trimite angajatii sa caute ca bezmeticii ceea ce nu se poate vedea. Spune de mama surogat fecioara Maria care a nascut pe extraterestrul Cristos nascut prin duh sfant. Vorbeste de morti care ies din pamant si umbla pe strazile din Ierusalim dupa ce Cristos si-a dat duhul pe Golgota dealul "craniului". Ce mai? E ca si cum vad un film SF sau fantastic real istoric si ce se desfasoara prin implinire profetii in prezent si lucruri care intrece orice scenariu de la Hollywood.