| anonim_4396 a întrebat:

Din ce observatii ati concluzionat unii ca acest univers este produsul unui zeu designer / creator?

Cand afirmati ca universul are un zeu creator si sustineti cu tarie ca stiti asta si ca stiti si cine este el, va bazati pe niste dovezi valide sau doar pe credinta? Daca va bazati doar pe credinta, oare nu e gresit sa ziceti "eu stiu sigur ca acest zeu exista"? La fel si in cazul universului, daca va bazati doar pe credinta, nu e gresit sa ziceti "stiu sigur ca universul are un zeu creator"?

13 răspunsuri:
| sublime89 a răspuns:

Nu poti avea religie daca nu spui "stiu sigur ca zeul meu exista". Iar asta fara dovezi, bineinteles, pentru ca altfel n-ar mai fi credinta. Nu poate fi decat oarba, prin definitie. Iar astfel de oameni sunt un adevarat pericol nu doar prin faptul ca-i prostesc pe nehotarati sau pe cei mai putin cunoscatori, dar sunt chiar o amenintare directa la civilizatia umana. Suntem martori in perioada asta la atatea si atatea organizatii extremiste religioase. Toti teroristii religiosi sunt astfel de oameni, convinsi ca detin adevarul absolut. Iar asta ii face sa fie siguri pe ei atunci cand se duc sa-i omoare pe "necredinciosi". "Cea mai mare problema a omenirii e ca oamenii inteligenti sunt plini de indoieli, pe cand cei prosti sunt plini de incredere".

| LePotato a răspuns:

Martzian are raspunsul si nu e bazat pe experiente personale si alte celelaughing

| MskDesign a răspuns:

Concluziile le-au tras din anumite carti credincioase precum Coranul, Biblia sau altele.Realitatea este alta in privinta nasterii universului, aceea ca umanitatea inca nu are un raspuns ce poate demonstra acest fapt.

| Dorugar a răspuns:

Evident ca se bazeaza pe credinta lor cand sustin asta, dar ei au ajuns intr-un asemenea stadiu de aberatie incat au impresia ca credinta = stiinta. Si uite asa baba Veta proasta si analfabeta satului se crede mai desteapta ca orice savant astrofizician de pe lumea asta. Stadiul acesta de "inteligenta" se poate obtine numai prin religie, fapt care ne explica din ce cauza romanii cred ca sunt mai destepti decat alte natii mult mai avansate din toate punctele de vedere

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nici o observaţie, pur şi simplu toţi au profitat de vârsta mea fragedă ca să mă convingă că basmele sunt reale, dar neah... Cu timpul mi-am dat seama că sunt doar poveşti şi nimic mai mult.
Cred că ăsta e unul din principalele motive.
Nu mulţi se bazează pe credinţa lor, ci pe credinţa altora, moştenită de-a lungul timpului.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bate vantul pe aici cand vine vorba de religiosi.ori sunt la biserica pentru ca e duminica

| LePotato a răspuns (pentru anonim_4396):

La ora asta la biserica?laughing

| anonim_4396 explică (pentru LePotato):

La mintea lor nu am pretentii

| LePotato a răspuns (pentru anonim_4396):

laughing

| AndreiM77 a răspuns:

Dumnezeu exista si sunt multe dovezi, el a lasat 2 carti, una scrisa si alta nescrisa, cea scrisa este Biblia pe care daca vrei o citesti sau nu si cea nescrisa este creatia sa pe care fara sa vrei o vezi in fiecare zi.

| anonim_4396 explică (pentru AndreiM77):

" si sunt multe dovezi". pai asa putem zice si de mos craciun ca exista, nu ai observat ca an de an apar cadouri sub brad? mai conteaza ca le pun parintii

| AndreiM77 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dovezi sunt chiar multe atat in univers, pe pamant, noi insine...

| anonim_4396 explică (pentru AndreiM77):

Fata de religie de ani oamenii de stiinta incearca sa spuna ca am evoluat din maimuta dar lipseste o "veriga". "dovada" religioasa care e? ce ne-a facut dzeu din pamant si pe eva din coasta noastrA? sa fim seriosi

Întrebări recente