| bogdan324 a întrebat:

Din ce vad in ziua de azi,fiecare pe cont propriu,pe scurt,te aliezi cu dracu' numa sa iei banu',in fine,vreau sa stiu un lucru,voi ce parere aveti despre popi?
Eu sincer sunt dezgustat,intra la tine in casa,cerandu-ti bani, la biserica VAND lumanari, si nu le pasa deloc de tine, in plus, cutia milei mi se pare doar o vrajeala ca sa obtina ei mai multi bani.Pe scurt, toata treaba asta este un business[adica o afacere], daca asta e credinta, imi dau seama in ce lume traim.Pentru asa zisii "popi" ca sa nu zic "pipi", dumnezeul lor este acela cu coarne, daca intelegeti.Sa nu ziceti ca sunt satanist sau ceva de genul, eu cred in EL, dar intr-un alt mod, in adevaratul sens al cuvantului, nu pupand 5000 de moaste si facand 10000 de rugaciuni, ca asa oricine poate sa se roage, dar dupa da in cap la altul. Oricum, exprimati-va opiniile!

14 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Dragule, tu te astepti ca un preot sa fie un indrumator spiritual, gresit, un preot este un functionar al statului, platit de stat, DECI preotul se comporta ca orice functionar, isi face sau nu treaba, mai face si cate un ciubuc daca poate (si poate bine) si fuge la caserie in ziua salariului. Daca un preot at trai DOAR din ceea ce dau mireni (enoriasi) s-ar schimba treaba dar atunci unii (foarte putini) ar avea salarii iar altii (marea majoritate) si-ar schimba slujba. Cu cat enoriasii cresc in numar, prin minciuna chiar, cu atat cresc CIUBUCURILE de botez, nunti si inmormantari. Nu au ei treaba cu Dumnezeu, ciubucul sa creasca ca salariul este asigurat.

| ROB3RT89 a răspuns:

Zicea cineva odata ca religia ar fi cea mai mare escrocherie a tuturor timpurilor.
E de ajuns sa crezi in Dumnezeu si eventual sa te rogi, nu e musai sa te duci biserica sau la sifntele moaste sa le pupi sa iei balele de la toti.
Lumea cere spitale nu biserici.
De ce crezi tu ca se fac mai multe biserici decat spitale? Aduc profit...

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru ROB3RT89):

Problema nu e ca aduc profit, e chiar bine ca aduc profit. Problema e ca nu impoziteaza nimeni acel profit... Gandeste-te cat ar insemna 16% din totalul castigurilor BOR + o gramada de TVA recuperat de catre stat la ce adaosuri comerciale practica ei. Mai faci 7 spitale/an numai din taxarea corecta a cultelor religioase, doar ca dintr-un motiv inca necunoscut mie nimeni nu-i intreaba de sanatate.

| ROB3RT89 a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Nici nu o sa-i intrebe!

| milan9 a răspuns:

Nu intra NIMENI la tin iun casa "cerandu-ti bani". DE unde ai scos asta?
"La biserica vand lumanari" Ok, bine, asa este, dar ai prefera oare sa vanda kalashnikov-uri? happy

| milan9 a răspuns:

Cu siguranta nu o sa-mi spui nimic referitor la faptul ca cele mai mari doua orfelinate din tara nu sunt ale statului ci ale Bisericii...
De ce? Pentru ca este si misiunea ei sa fie prezenta in spitale, in penitenciare, in azile, in scoli...

| milan9 a răspuns:

Numai in 2012 in eparhiile Patriarhiei Române se derulau 767 de proiecte şi programe sociale, din care 561 finanţate din fonduri proprii, 22 cu finanţare externă, 24 cu finanţare publică şi 160 cu finanţare mixtă.
În cadrul aşezămintelor social-filantropice şi prin intermediul programelor şi proiectelor sociale, au fost acordate 895.350 de servicii sociale unui număr de 211.495 de beneficiari unici.
Dintre acestea, 166.397 au fost servicii sociale pentru 105.717 copii din aşezămintele sociale ale Bisericii şi Statului, dar mai ales din familii sărace şi fără posibilităţi de întreţinere sau cu părinţii aflaţi la muncă în alte ţări,

40.987 - servicii sociale pentru 19.143 persoane cu dizabilităţi (deficienţe de vorbire, vedere şi auz, consumatori de droguri sau alte tipuri de dependenţe, persoane infectate cu HIV/SIDA),

640.694 - servicii sociale pentru 74.752 persoane vârstnice din aşezămintele de protecţie socială bisericeşti, din centrele sociale de tranzit şi adăposturi de noapte, bătrâni singuri, nedeplasabili, abandonaţi de familie şi cu grave probleme de sănătate,
47.272 - servicii sociale pentru 11.883 victime ale traficului de persoane, victime ale violenţei familiale, deţinuţi eliberaţi, victime ale calamităţilor naturale, şomeri.

REFERITOR LA SALARIUL LUI PREOT, ce spui de faptul ca plateste statului impozite salariale mai ari aproape decat procentul de 40% din salariul BRUT primit de la stat (doar atat primeste de acolo)?

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Eu n-am nimic impotriva faptului ca vand lumanari sau fac slujbe, pana la urma fiecare este liber sa faca ce-i place si din cate stiu au si clienti cacalau. Problema mea e ca nu emit bonuri fiscale, nu scriu facturi, nu tin contabilitate si nu platesc taxe la bugetul de stat. Asta nu numai ca nu e moral, dar este evaziune fiscala in forma d-aia nesimtita.

| AliGab a răspuns:

Nu stiu ce preoti cunoasteti voi, dar mi-e clar ca un crestin nu ia doar partea goala a paharului. Nu din pricina popilor de care spuneti si pe care ii blamati atat are loc descresterea demografica si atatea rautati, inchiderea scolilor, neadministrarea spitalelor cum se cuvine, etc. Crestin-ortodoxa fiind si vad si eu uscaturile din BOR, ce credeti ca nu mi se face si mie sila cand vad diverse situatii, insa ideea este urmatoarea: am eu vreun drept sa ii judec? Ma duc la biserica la preotul si omul care mi-e drag, pun in cutia milei ca vreau, primesc in casa preotul pentru ca vreau, ma rog asa cum cred si in fata icoanelor, iar acestea le fac pentru ca doresc eu nu pentru ca imi sunt impuse. Cotizatia de care spuneti se impart la culte. Ca biserica Ortodoxa este majoritara este una, dar daca ar fi penticostalismul majoritar, ati fi fost impotriva lor? Bun, spuneam de cotizatia la culte, aceea se duce la toate cultele, ceea ce inseamna ca, indiferent ca vreau sau nu eu cotizez si pentru alte culte cu care nu sunt de acord, dar asta nu ma face sa fiu asa de razvratita.
Un preot, mai presus de toate este om, iar el este rezultatul aceleiasi educatii ale sistemului. Cum aveti pretentii sa fie altfel decat noi toti? Mai intai haideti sa facem noi ceva si apoi sa avem pretentii la altii, indiferent ca sunt preoti sau oameni de rand. Mai intai invatati-va femeile sa isi creasca odraslele bine, sa le implementeze valori morale bine infipte in pamant si apoi vom avea si preoti pe masura.
Dupa cum scriam mai sus, vrei faci, nu vrei, nu faci. Nu vrei sa te duci la biserica sa vezi mutra preotului, nu te duci, nu vrei sa il primesti in casa, cred ca ai cheie la usa sa o incui etc., dar nu judeca ca asta este treaba lui Hristos. "cu masura cu care vei judeca cu aceea veti fi judecati".
Sigur ca asta nu inseamna ca eu nu judec. judec si eu drastic, insa cu greu am invatat sa ma temperez in a judeca preotii pe care in sinea mea ii vedeam niste lepadaturi de oameni si sa invat ca aceea au fost educati de niste parinti, iar daca parintii nu au promovat in casa valori cat el era copil, atunci adultul preot cum mai poate fi ceea ce noi pretindem a fi? Si pe langa asta, se enumera doar acele "lepadaduri", dar NIMENI, absolut NIMENI, nu spune de preotii cu har, care lucreaza, fac ceva pentru oameni. Nuuuuu, aceia nu exista, asa-i?

| NOname a răspuns (pentru AliGab):

Aşa-i.

| AliGab a răspuns (pentru NOname):

Ma gandeam eu ca sunt invizibili. Pai stirea "Popa cutare a facut binele cutare" nu este atat de piperata la fel ca "Patriarhul Daniel nu a venit...". Aha si uite o intamplare adevarat, o cunosc personal rolling on the floor. Va dau si date ca sa puteti verifica daca ajungeti prin Ploiesti: Preotul de la biserica Adormirea Maicii Domnului, fostul protoereu, care inainte a slujit in comuna Tomsani, acelasi judet, s-a dus la club intr-o noapte impreuna cu un alt preot din aceeasi comuna si i-a invitat pe tineri ca doua zi sa treaca si pe la Sf. Liturghie. In loc sa fie apreciata aceasta atitudine, cativa noncrestini au blamat-o: "Ce a cautat popa ma la club? A venit sa sfinteasca clubul...". Nu sunt din localitatea respectiva, dar s-a raspiandit vestea mai in tot judetul cand a avut loc acest eveniment (acum vreo 10 ani, poate chiar mai bine).

| NOname a răspuns (pentru AliGab):

Vorbeai de har în primul tău pomelnic, graţie divină acordată omului. Cum divinul nu a fost dovedit ştiinţific, evident, nici harul; deci despre ce preoţi cu har vorbeşti? Eu nu am văzut vreunul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca va convine sau nu, cinstirea moastelor sfintilor este o parte integranta a cultului crestin ortodox, si nu numai.
Si la evrei, pe vremea regelui David, moastele sfintilor erau cinstite chiar de Dumnezeu, fiindca spune Psalmul 33:
"Domnul pazeste toate oasele lor (ale dreptilor n.m.) si nici unul din ele nu se va zdrobi."
Evreii au dus oasele parintelui lor Iosif tocmai din Egipt, 40 de ani prin pustiu, si le-au ingropat in Canaan, la Sichem.
Arhanghelul Mihail s-a luptat cu diavolul pe moastele lui Moise.
Moastele proorocului Elisei au inviat un mort. - IV Regi 13:21
Deci, puterea lui Dumnezeul, harul Sau, lucreaza prin sfinti: prin sufletele lor, prin trupurile lor si chiar prin lucrurile lor apartinatoare.
Sorturile purtate de Ap. Pavel vindecau oameni bolnavi.
Pana si umbra Ap. Petru avea putere tamaduitoare. Poala hainei lui Iisus Hristos a vindecat o femeie cu hemoragie.
Cine dispretuieste moastele, sfintii si cultul lor, prin care Dumnezeu este laudat (Psalmul 150: "Laudati pe Domnul intru sfintii lui!"), dispretuieste si neaga puterea lui Dumnezeu.
Domnul Iisus Hristos, Mantuitorul lumii, nu ne va intreba la judecata de cutare si cutare preot, ci de pacatele noastre! Daca va smintinti intru preoti si din cauza lor nu veniti la credinta ortodoxa, rau faceti!
E problema voastra, a incertilor religios, sau ateilor si ce mai sunteti voi!
Eu unul nu ma lepad de Hristos si de Ortodoxie, oricata agitatie ar face "tinerii frumosi si liberi" de pe retelele sociale si din strada.
Ortodoxia e credinta stramosilor nostri. Stefan cel Mare nu a fost nici ateu, nici papistas, nici sectant, ci a fost Ortodox si a construit biserici si manastiri. Multe!
La fel Mihai Viteazu, Mircea cel Batran.
Constantin Brancoveanu a platit cu viata si el si copiii lui fiindca nu au vrut sa se lepede de Ortodoxie.
Ei sunt modelele noastre: stramosii nostri si domnitorii nostri, nu ateii si "tinerii frumosi si liberi" de pe Facebook.
Sa tineti minte, ca nu ne lepadam de Hristos, indiferent ce ne veti face!
Hristos este Ortodox!

| malvinacroft a răspuns:

Conform legii distributiei naturale a lui Gauss, e normal ca majoritatea preotilor sa fie slab pregatiti/prosti. Ca in orice alt domeniu. Conform aceleiasi legi, 5% sunt preoti excelenti, preoti in adevaratul sens al cuvantului. Daca te intereseaza, cauta-i pe aceia. Daca nu, ramai la criticat popi. Asa ai mai multe subiecte de discutie.