| anonim_4396 a întrebat:

Din ciclul "poate dumnezeu sa... "

6 - Poate dumnezeu sa ignore liberul arbitru al unui om?
6 - Poate dumnezeu sa dea "restart" creatiei sale?
6 - Poate dumnezeu sa minta?

6 - Poate dumnezeu sa-i trimita pe toti crestinii in iad?
6 - Poate dumnezeu sa-l ierte neconditionat pe satana?
6 - Poate dumnezeu sa se faca vazut?

5 răspunsuri:
| dragos9234 a răspuns:

Daca dumnezeu exista si este omnipotent bineinteles ca ar putea.
Dar nu exista(stiu ca stii).

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca admiti ca este omnipotent, toate intrebarile tale capata raspunsuri afirmative. Daca nu-l consideri asa, raspunsul afirmativ sau nu, la fiecare intrebare, depinde de ce-l crezi capabil.

| RAY a răspuns:

Dumnezeu e femeie are ciclu?

| Inferno a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai da, dar automat se incalca o alta caracteristica a Lui Dumnezeu.
"Poate dumnezeu sa-i trimita pe toti crestinii in iad?"

Daca nu poate atunci numai este omnipotent, dar daca poate atunci nu mai este iubitor si drept.
Deci raspunsul nu este afirmativ cum chiar tu afirmi. Este un paradox.

| WhatheWow a răspuns:

Dar ar putea Dumnezeu sa renunte la conditia lui de dumnezeu?