| anonim_4396 a întrebat:

Dumnezeu nu poate sau nu vrea sa ierte neconditionat?

20 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Dumnezeu este sfant si drept.In sfintenia si dreptatea Lui pedepseste pacatul.Dar in marea Lui dragoste, tot El a platit pretul pentru pacatele noastre.Cine doreste sa vina la El fara bani si fara plata.

| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

Fara bani si fara plata e pleonasm straight face

| 6DuckMeJesus a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu chiar... crestinii astia infocati se aseamana cu cainii: par inteligenti dar nu stiu sa se exprime!

Acolo ema se refera la 'plata' de ordin spiritual, sacrificiu de sine, cainta, rugaciune... chestiile alea de-ti provoaca greata.

| anonim_4396 explică (pentru 6DuckMeJesus):

laughing
Mda,da totusi, n-au facut romana la scoala?straight face Sau n-au facut deloc scoala?rolling on the floor

| 6DuckMeJesus a răspuns (pentru anonim_4396):

Scoala? Mai, la scoala la ei profesorul de religie lua toate orele...in cel mai rau caz, biologia incepe :' prea sfantul nostru domn Iisus Hristos a binevoit sa ne ofere sansa de a cunoaste abilitatile sale de a construi gonadele...astfel in ora aceasta lasata de d-zeu va voi vorbi despre perfectiunea si iubirea lui d-zeu si a sfantului duh pe care ne-o poarta.

| anonim_4396 explică (pentru 6DuckMeJesus):

Deci ei habar n-au cei aia romana sau mate, sau geografie? Hah.Ce inculti.

| 6DuckMeJesus a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce vorbesti. Ei stiu romana, stiu mate, stiu geografie, stiu istorie...

In fond, tot crestinul stie sa numere pana la 12(apostoli), stie sa zica de orase sfinte, stie ca iisus a fost batut in cuie, stie sa conjuge si verbul reflexiv a (se) ruga

eu ma rog(ca l-am cunoscut pe prea sfantul)
tu te rogi (ca daca nu iti dau in cap)
el se roaga(altfel il linsez)
noi ne rugam(ca asa vrea crucea mea)
voi va rugati(ca daca nu bag cruciatii pe voi)
ei se roaga(ha ha, vezi c-au avut efect cruciadele?)

| anonim_4396 explică (pentru 6DuckMeJesus):

laughing))))))

| 1Mihai1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu nu cred că-i pleonasm în întrebarea aia.

| 1Mihai1 a răspuns (pentru 1Mihai1):

În răspuns, pardon!

| rocco09 a răspuns (pentru anonim_4396):

Asa e textul in original (in greaca veche) care a fost tradus mai apoi in toate limbile cuvant cu cuvant! A incerca sa iti dai cu parerea despre asemenea exprimari ca si cum te-ai pune sa i-l corectezi gramatical pe Herodot! Dar nah daca ai fi deschis odata Biblia ti-ai fi dat seama despre ce e vorba ....asa iti dai doar cu parerea

| anonim_4396 explică (pentru rocco09):

Ia aminte de la spusele lui FuckMeJesuswinking

| rocco09 a răspuns (pentru anonim_4396):

E prea multa ignoranta in ele si nu am timp si nici chef sa o combat, mai ales ca nu are rost! o sa prefere ignoranta in continuare ca...e mai comod

| 6DuckMeJesus a răspuns:

Popa nu vrea ca d-zeu sa ierte neconditionat...

| martzian a răspuns:

Ambele afirmatii sunt false.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si ne iarta noua gresalele noastre, PRECUM SI NOI IERTAM, GRESITILOR NOSTRI.

| 1Mihai1 a răspuns:

Dumnezeu îi iartă pe cei ce sunt vrednici de iertare.

| rocco09 a răspuns:

Si poate si vrea! Pe acei care cred in Iisus!

| Djasters a răspuns (pentru rocco09):

Ce inseamna a crede in Iisus? Doar sa declari verbal acest lucru? Sau sa crezi in El la nivel mental-intelectual? Si Diavolul crede in Dumnezeu la nivel mental-intelectual (ba chiar mai mult decat oamenii, deoarece acesta a fost cel mai luminos inger). Eu cred cu tarie ca nu este de ajuns sa declari mental ca ai credinta in Iisus. Majoritate il recunosc pe Hristos ca fiind Regele Regilor din frica sa nu fie pedepsiti vesnic.Sau o fac pentru ca asa au fost programati.Pentru mine CREDINTA ADEVARATA inseamna sa ai incredere TOTALA in TOT si TOATE. Sa ACCEPTI TOTUL,deoarece TOTUL se intampla pentru ca Dumnezeu ingaduie. Sa ACCEPTi la nivel de constienta-traire, ci nu mental. Iubirea este de un singur fel; NECONDITIONATA. Si daca Dumnezeu este IUBIRE, atunci acesta iarta neconditionat. SUferinta nu vine de la Dumnezeu, ci din liberul arbitru al omului, de a alege o cale sau alta. SUferinta nu este cea a sufletului, ci a egouluiu-sinele fals care se identifica cu suferinta.

| Allrc24Orthodox a răspuns:

Unde ar mai fi dreptatea?