| Maomau a întrebat:

Din moment ce la actul de fecundare a Fecioarei Maria nu a participat decat Duhul Sfant, nu si Tatal si Fiul...din ce cauza Isus nu este considerat Fiul Duhului si este fiul lui Dumnezeu, desi doua treimi nu au participat la aceasta "sfanta" fecundare deci Isus nu avea cum sa primeasca atributele celor doua treimi din trei cat reprezinta intreaga "Dumnezeire"?
In acest context, se poate spune ca Isus este fiul lui Dumnezeu?
Nu vi se pare ca este mult mai corect sa fie denumit Fiul Duhului?

8 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Fecioara Maria a fost cea mai neprihanita si credincioasa dintre fecioare, de aceea Dumnezeu a ales trupul ei curat pentru a se naste Mantuitorul lumii. Exista profetii mesianice care s-au implinit. 1 Samanta a unei femei. 2. Samanta a lui Avraam. 3. Tribul lui Iuda. 4. Fiul lui David 5. Este Dumnezeu. 6. Nascut in Betleem. 7. Moare in 33 d.Hristos. 8. Invie din morti. Daca doresti iti dau si trimiterile. Dupa cum un copil poarta atributele tatalui, asa este si cu Isus Hristos.Este Dumnezeu are caracterul si atributele Tatalui.

| relian a răspuns:

Dupa ei e ceva de genul ca Isus a fost clonat, asta asa mai pe inteles.Adica ca oamenii sa creada nu la clonat pe Isus stiu si eu la el in rai sau unde sta ci la pus intr-o femeie.Asa cum au facut cei cu oaia aia Dolly.Altfel el ar fi trebuit sa aive si ceva de la Maria cel putin jumate, caz in care a fost fecundata asa cum intrebi.Cu alte cuvinte maria n-a dat nimic decit a fost folosita pe post de gazda si nimic mai mult.In loc sa pui colna sa creasca in laborator si sa ai grija de ea o implantezi in corpul unei femei si gata ai impuscat 2 iepuri deodata, adica ai scapat si de grija si faci si oamenii sa creada ce vrei tu.Deci ISUS este fiul lui Dzeu daca e, iar cuvintele sint doar cuvinte.Restu sint povesti cu neprihanire si asa mai departe.Pai ce avea Maria si naveau si alte femei? Sa fim seriosi.

| milan9 a răspuns:

Dumnezeu este Unul singur, dar este în acelaşi timp o Unitate (Fiinţa, Natura divină) formată din trei ipostasuri, "manifestări" sau Persoane divine.

Toate cele ipostasuri (sunt amplu detaliate în Noul Testament)!

| Maomau explică (pentru milan9):

Tinand cont de faptul ca Noul Testament este un text scris de oameni primitivi din antichitate, nu cred ca i se poate atribui cu temei o valoare divina!

| milan9 a răspuns:

Natura sau Fiinţa divină este aceeaşi şi ea reprezintă "numitorul comun", legătura Unicităţii divine din Sfânta Treime. Unitatea dintre cele trei Persoane divine este una totală, fiinţială, constând într-o singură Natură divină...
Învăţătura despre Sfinta Treime este, între toate tainele din învăţătura creştină, cea mai profundă şi mai ascunsă curiozităţii profane, mai mult decât oricare alta.

Pentru o palidă exemplificare am putea să ne imaginăm trei lumânări distincte aprinse, care stau foarte apropiate una de cealaltă. La un moment dat apropiindu-se la maxim, ele se comportă ca şi o singură lumânare mai mare, în cadrul căreia este imposibil să stabileşti sub aspect energetic, caloric, sau al radiaţiei de lumină, unde este delimitarea celor trei flăcări iniţiale corespunzătoare celor trei lumânări.

Flacăra unică formată reprezintă pentru cele trei lumânări "un punct" de unitate perfectă. Cu mult mai dificilă ne este însă, reprezentarea lucrurilor sub aspectul naturii spirituale. Dacă în spaţiul „fizic", este posibilă o astfel de unitate a trei „aspecte" (flăcările lumânărilor), cu atât mai mult este posibil (deşi depăşeşte posibilităţile noastre de cunoaştere) în spaţiul spiritual al misterului divin.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Nu ştiu cât de interesat eşti în a primi un răspuns biblic la această întrebare.
Dar oricum: "Problema" care o prezinţi se datorează premizei greşite de la care a-i pornit în această analiză: că Dumnezeu este o trinitate.
Doctrina Trinităţii nu are temei biblic (cine nu e de acord să demonstreze de ce?).
Biblia arată clar că Dumnezeu este o singură persoană (Deuteronomul 6:4 : Asculta, Israele, Domnul Dumnezeul nostru este singurul Domn).
Isus este fiul întâi născut a lui Dumnezeu, fiind prima persoană creată de el ( Ioan 20:31 : Iar acestea s-au scris, ca sa credeti ca Iisus este Hristosul, Fiul lui Dumnezeu, si, crezand, sa aveti viata in numele Lui. Coloseni 1:15 : Acesta este chipul lui Dumnezeu celui nevazut, mai intai nascut decat toata faptura)
Duhul sfânt este puterea lui Dumnezeu sau forţa lui activă ce o foloseşte pentru a-şi îndeplini scopul. (Geneza 1:2 : Si pamantul era netocmit si gol. Intuneric era deasupra adancului si Duhul lui Dumnezeu Se purta pe deasupra apelor.)
Dacă ne uităm din această perspectivă la ceea ce ai întrebat tu, cred că răspunsul este cât se poate de simplu:
În Luca 1:35 se spune: Si raspunzand, ingerul i-a zis: Duhul Sfant Se va pogori peste tine si puterea Celui Preainalt te va umbri; pentru aceea si Sfantul care Se va naste din tine, Fiul lui Dumnezeu se va chema. (Remarcă că chiar în acest verset duhul sfânt şi puterea lui Dumnezeu sunt folosite ca sinonime)
Dumnezeu şi-a folosit puterea, adică duhul sfânt, pentru a transfera viaţa fiului său din domeniul spiritual în burta Mariei. Astfel el avea să fie numit Fiul lui Dumnezeu, doarece asta era în realitate.

| fometita a răspuns:

Nu cred ca poate cineva sa dea un raspuns limpede la aceaasta intrebare.
Pot doar sa spun parearea mea.
Sfanta Treime este una, fiecare treime lucreaza ca intraega treime, desi este denumita separat (ca identificare).
Unii considera ca o anumita reprezentare spirituala a Domnului Iisus Hristos, si a Duhului Sfant, ar fi precum sunt mainile omului.
Mainile tale, ca e stanga ca e dreapta, lucreaza conform comenzilor date de ratiunea ta.
Si acum te intreb cum poti sa separi mainile tale de ratiunea ta si totusi sa ramai om intreg.

| Maomau explică (pentru fometita):

Deci sa intelegem ca tu prin exeplul dat spui ca Duhul este un madular al lui Dumnezeu tot asa cum mana este si ea un madular al omului!?
Nu cred ca sunt multumit de raspuns pentru ca omul este un intreg si nu o Treime asa cum este Dumnezeu!