| Scamb a întrebat:

Din moment ce majoritatea speciei umane crede în prezent în faptul că există viaţă după moarte, deşi toate dovezile arată cu degetul spre faptul că omul mort e mort de-a binelea. Situaţia acestei credinţe iraţionale este ceva mai ciudată deoarece oamenii, chiar dacă afirmă credinţa în viaţă după moarte, adeseori se comportă ca şi cînd nici ei nu cred ce spun. De exemplu la o înmormântare creştinească ai fi crezut că ar trebui să sară toţi în sus de bucurie pentru norocul proaspătului decedat de-a păşi în viaţa eternă însă când te uiţi la ei bocesc de crapă şi pietrele cimitirului. Aceeaşi situaţie şi cu războaiele religioase sau cele purtate de oameni religioşi. Dacă tot cred în viaţă eternă atunci de ce se mai omoară? Mie mi s-ar părea inutil.

16 răspunsuri:
| Scamb explică (pentru EmaS):

Creierul este un "glumet" cand ramane fara oxigen.

| EmaS a răspuns (pentru Scamb):

Dar numai atunci?!

| Scamb explică (pentru EmaS):

Nu bine inteles ca nu, creierul mai glumeste si cand organismul tau ia contact cu anumite substante halucinogene.

| EmaS a răspuns (pentru Scamb):

Nu este cazul.

| Angel0 a răspuns:

Stiinta mai are inca multe de descoperit.
Ai rabdare.

| zăGhost a răspuns:

De ce plange lumea la inmormantari, desi se crede in viata de dupa moarte?
Nu crezi ca oamenii aia plang pentru ca respectivul nu le va mai fi alaturi o buna perioada? Si cred ca e cam greu sa te obisnuiesti cu lipsa cuiva care a stat cu tine o viata.
Just sayin'...

| Scamb explică (pentru zăGhost):

Termina naibii cu ipocrizia. 50 de ani ti se pare mult? dar 1000? Ce conteaza daca tu esti unu dintre cei care crede in viata eterna, pana la urma iti vei petrece eternitatea inecat in miere alaturi de persoana moarta. Cand sti ca persoana respectiva acum este intr-un "loc mai bun" ar trebui sa te bucuri pentru ea, asta in caz ca nu privesti acea persoana ca pe un obiect pe care l-ai pierdut.

| zăGhost a răspuns (pentru Scamb):

Nu am zis ca n-ar trebui sa te bucuri pentru el, ti-am spus doar motivul pentru care plang oamenii.
Da, poti sa-l numesti egoism, ca pana la urma cei ramasi in viata se gandesc mai mult la ce va intampla din acel moment cu ei, nu cu cel decedat.
Mie nu mi se par nicicum 50 de ani, 1000 sau alta cifra, am incercat doar sa generalizez, pentru ca cred c-am ajuns sa inteleg ambele parti.
Oricum, nicio atitudine nu e de condamnat, pentru ca la urma urmei, fiecare face cum simte.

| RAY a răspuns:

Din moment ce majoritatea speciei umane crede în prezent în faptul că banii nu aduc fericirea dar petrec toata viata muncind ne putem da seama cat de ipocriti putem fi, ne mintim mereu, ca viata de dupa si multe lururi, o data mort esti mort traieste viata lasa-i pe alti sa traiasca in minciuna tu sa vezi adevarul asa cum e el crud

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut. Multe dintre religiile ce se pretind a fi creştine şi care ar trebui să-şi bazeze învăţăturile pe Biblie, în realitate nu fac aceasta. Ai dreptate când spui că majoritatea creştinilor cred că sufletul supravieţuieşte morţii şi continuă să trăiască pe altă lume. Dar asta nu este o învăţătură biblică aşa cum se pretinde a fi. Iată ce spune Biblia cu privire la starea morţilor:
Eclesiastul 9:5, 10: Cei vii, in adevar, macar stiu ca vor muri; dar cei morti nu stiu nimic si nu mai au nicio rasplata, fiindca pana si pomenirea li se uita. Tot ce gaseste mana ta sa faca, fa cu toata puterea ta! Caci, in Locuinta mortilor in care mergi, nu mai este nici lucrare, nici chibzuiala, nici stiinta, nici intelepciune!
Psalmul 146:3, 4: Nu va incredeti in cei mari, in fiii oamenilor, in care nu este ajutor. Suflarea lor trece, se intorc in pamant, si in aceeasi zi le pier si planurile lor.
Cât despre suflet Biblia arată clar că acesta este omul cât trăieşte, nu o parte din om. Iar în Ezechiel 18:4 se spune: Sufletul care pacatuieste, acela va muri.
Deci, idei şi învăţături ilogice apar în mare parte atunci nu se bazează pe Biblie. O zi bună.

| BogdanelululTheGodfather a răspuns:

Te-ai gandit vreodata sa gandesti?

| RaduMD a răspuns:

Eu nu am auzit de studii ştiinţifice a căror concluzie să fie că nu există viaţă după moarte. Dimpotrivă, am întâlnit numeroase dovezi că ea există. Un search după cuvintele cheie "Life After Life" vă va ajuta să găsiţi studii a numeroşi medici care "arată cu degetul" că omul mort nu e mort de-a binelea.

La o înmormântare creştinească nu este niciun motiv de sărit în sus de bucurie. După moarte, sunt posibile două destinaţii finale: una (mai probabilă) spre iad, alta (mai puţin probabilă) spre rai. Cu excepţia sfinţilor şi a lui Iuda Iscarioteanul, noi nu putem şti, într-un caz anume, dacă decedatul va merge spre rai sau spre iad. Ceea ce ştim este că nu îl vom mai vedea un număr de ani sau de zeci de ani, până când noi înşine vom muri. Este ca şi când ai conduce la aeroport o rudă care emigrează şi pe care ştii în mod sigur că nu ai s-o revezi multă vreme.

| Scamb explică (pentru RaduMD):

Eu nu am zis de nici o concluzie si am spus de dovezi.

| GizazCraist a răspuns:

Oamenii au cautat mereu nemurirea si din moment ce nu au gadit-o ei neaga faptul ca moartea este o distrugatoare a vietii afirmand ca mai este ceva dupa moarte, chiard daca stiu ca nu este adevarat
Din cate vad eu animalele nu au inmormantari pentru ca ele nu cred in Dumnezeu si ca atare considera supravietuirea ca fiind singurul lor scop, ceea ce ar trebui sa facem si noi

| vasilicalambru a răspuns:

Oamenii se poarta ca si cum spera ca exista viata dincolo de moarte, intr-adevar, daca se purtau ca si cum exista dovezi incontestabile ca ar exista, nu mai bocea nimeni la inmormantari. Omul se minte cu viata de apoi ca sa nu ii fie frica de moarte decat atunci cand e iminenta.