| MrJoker30 a întrebat:

Din punct de vedere ORTODOX, ce se intampla cu un om rau dupa moarte? Ajunge in iad, sau moare si atat? Fara atei, ca nu imi pasa tongue

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu moare si atat, ci chiar merge in iad acel om rau, conform cu textul Evanghelic. Prototipul omului rau este bogatul nemilostiv despre care citim in capitolul 16 al Evangheliei dupa Luca, versetele 19-31. Omul rau este chipul slu t al diavolului, al celui "ce nu are mila", asa cum spunea parintele Rafail Noica.
Bogatul nemilostiv, dupa ce a murit si a fost inmormantat, este intr-un loc de chin, in vapaia iadului, si nu are nici macar un varf de deget de apa. Nici nume nu mai are, deoarece a fost sters din Cartea Vietii.
Pacatul lui nu a constat in bogatia lui, ci in lipsa lui de omenie, in nemilostivirea lui fata de saracul Lazar, caruia nici resturile de la masa nu se indura sa i le imparta.
Virtutea lui Lazar pentru care a cistigat Raiul si comuniunea cu Dumnezeu, nu a constat atat in saracia lui ci in faptul ca nu cârtea si nu hulea pe Dumnezeu pentru starea lui de saracie si de boala, o stare in care si cainii ii lingeau bubele.

31 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Conform Bibliei cel care păcătuiește, moare. Ezechiel 18:4. Dumnezeu nu este sadic să chinuie oamenii veșnic. Biblia arata ca este iubire. 1ioan4:8