| Alex a întrebat:

Din punct de vedere al budismului, ce sa intampla dupa moarte?

Răspuns Câştigător
| JeSa a răspuns:

Crede in reincarnare (renasterea intr-un corp diferit dupa moarte si in aceeasi stare spirituala pe care persoana a dobandit-o in ultima viata). Asa e si la indienii antici, adica la hindusi.

1 răspuns:
| JeSa a răspuns:

BogdanSl,
Prin perfectionarea sufletului in fiecare noua viata, persoana ajunge in cele din urma, nirvana, o stare de perfectiune spirituala totala care face ca reincarnarea sa nu mai fie necesara.