| AvalohAlyn a întrebat:

Dincolo de credinta oarba.Un articol interesant cu argumente foarte bune despre credinta in Dumnezeu si in Iisus Hristos Fiul lui Dumnezeu.
Ce parere aveti de cele spuse de Paul E.Little?
Viaţa lui Iisus Hristos. A fost Fiul lui Dumnezeu? O scurtă analiză a vieţii lui Iisus Hristos şi vom vedea de ce credinţa în El nu este nicidecum credinţă oarbă…
Credinta crestina nu e o credinta oarba...

http://www.everystudent.ro/dincolo/?gclid=CLeG2I2et8QCFY SWtAodEh0ADg

Cum comentati?

7 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

In romanele respective scrie ca Harry Potter avea putere asupra fortelor naturii. Rezulta de aici ca Harry Potter e Dumnezeu? Sau in loc de Harry Potter sa luam o persoana reala, Apollonious din Tyana, vezi http://en.wikipedia.org/wiki/Apollonius_of_Tyana#Comparisons_with_Jesus

| Dandanache a răspuns:

Am mai discutat despre Paul E. Little.

http://www.tpu.ro/......-credinta/

| Holiday a răspuns:

Schizofrenia nu e boala timpurilor moderne, a existat dintotdeauna, iar Isus asta, clar suferea de asa ceva, lucru de care pana la urma s-au folosit altii.

| Lucică1998 a răspuns (pentru Holiday):

Ești sigur ca ai citit bine ce scria in articolul ăla pentru ca eu nu am vazut sa scrie ca boala nu exista pe vremea aia, ci ca Isus nu a prezentat niciun simptom al ei.

| Holiday a răspuns (pentru Lucică1998):

"SCHIZOFRENÍE, schizofrenii, s. f. Boală mintală cronică caracterizată prin slăbirea și destrămarea progresivă a funcțiilor psihice și prin pierderea contactului cu realitatea. – Din fr. schizophrénie.

Cand vii si afirmi ca esti fiul, sau chiar acelasi, cu un personaj imaginar dintr-o poveste, ai tot ce-ti trebuie pentru a fi catalogat drept schizofrenic.
Ia incearca sa te dai drept Ileana Cosanzeana, sau fiul ei, sa vezi ce se intampla...

| sublime89 a răspuns:

Sa crezi in ceva doar pentru ca cineva ti-a spus asta, nu poate fi altceva decat credinta oarba.

| Lucică1998 a răspuns:

Cred ca e un articol foarte bun si ca o sa le dea bătăi de cap celor care vor încerca sa-i aducă contraargumente.