| Inferno a întrebat:

Dintre un crestin si un alt adept al unei alte religii de ce crestinul are mai mare dreptate decat celalalt?
Asa zisele dovezi crestine ce arata existenta Lui Dumnezeu pot fi puse si pe seama lui Alah sau altei divinitati.
Ambii au credinta suprema in divinitatea espectiva.

11 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Orice convingere avem ( crestină, musulmană, hindusă, atee) credem ca avem mai mare dreptate decât ceilalți, sau mai exact că doar a noastră e cea adevărată și celelalalte sunt false, toate sunt la fel de exclusiviste. E evident că cineva se înșeală.

| RAY a răspuns:

Desigur inferno ca asa e ai dreptate, faza e ca ori recunosti ca exista toti zeii lasand o posibilitate pentru zeul potrivit sau esti ateu alta varainta nu vad, din moment ca nu sunt dovezi eu merg spre ateism, pentru ca ai un zeu esti cam ignorant fata de alti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In sfarsit o deductie asa zis logica.bravo mai ciorosbuliga.

| rocco09 a răspuns:

Tu de ce crezi ca pozitia ta e cea mai buna?

| Inferno explică (pentru rocco09):

Simplu,pentru ca nu am o pozitie.

| rocco09 a răspuns (pentru Inferno):

Dintr-e noi doi esti cel mai obiectiv! Personal cred ca a pune in balanta doua conceptii indiferent de domeniu trebuie stapanite ambele foarte bine si necesita foarte mult timp observarea tuturor partilor care le contin conceptiile respective! A pune in balanta cateva zeci sau sute, cred solicita atat capacitatile pe care nu le am si nici nu dispun de timpul necesar, nu am decat o viata! Cred totusi ca viata m-a dus in directia care sunt si o consider buna, sau mai degraba fericita! Daca as fi avut parte de un miracol care sa imi confirme mai mult ceea ce cred ti-as fi spus de ce consider parerea mea cea mai buna!

| Inferno explică (pentru rocco09):

Stiu de ce consideri partea ta cea mai buna,am trecut si eu prin asta, apoi am incercat sa gandesc ca un ateu si am reusit, dupa care am marit miza si mi-am impus o mentalitate de panteis sa vad cum este. Am incercat si deismul dar este prea sec pentru mine.
Nu mi-e greu sa cred in Dumnezeu, daca vreau pot sa cred chiar acum daca nu pot sa nu cred, am incercat sa am o mentalitate putin mai flexibila. Multi ma considera ateu doar pentru ca spun anumite lucruri asa cum sunt si din pacate este in contradictie cu ce cred ei. Nu ma refer la evolutionism, nici nu am spus ca evolutionismul este adevarat, pentru ca nu stiu si ar fi eronat sa afirm asa ceva. Nici nu am afirmat, maca o singura data, ca Dumnezeu nu exista sau ca arexista asa ca nu stiu de unde au dedus anumiti oameni ca sunt ateu.

| rocco09 a răspuns (pentru Inferno):

Am vrut sa scriu mai mult de ce sunt crestin, dar cred ca asta raspunde mai bine! Poti sa citesti introducerea, sau cuprinsul si doar daca gasesti ceva captivant sa reflectezi, nu pentru a deveni crestin ci pentru a intelege de ce unii sunt crestini! E autorul cronicilor din narnia CS Lewis.
http://www.theophilos.3x.ro/......index.html

| Mișika a răspuns:

Eu cred ca, crestinismul (Ortodoxia) pune la indoiala credintele Iudaice prin felul lor de-a fi. Nu este destul doar sa crezi parerea mea ci sa stii concret in ce crezi Islamul si in special religiile Iudaice nu interpreteaza bine conceptia despre Sf. Treime chiar deloc desi referirile la aceasta chestiune in Vechiul Testament sunt peste tot. Doctrina face diferenta intre religii si oameni, crestinii ultimelor zile s-au diversificat din religia Ortodoxa care este inaintea celei Catolice istoria si corecta interpretare a Bibliei face diferenta intre adeptii unor religii diferite, iar logica si celelalte discipline sunt luate in calcul pentru o corecta interpretare de la locul faptei. Daca clarifici situatia cu cine are dreptate, acesta este raspunsul meu. Existenta mai multor zei nu este chiar atat insemnata cea mai mare parte se concentreaza pe zeul crestin/iudaic cum vrei sa-l numesti iar
diversitatea religiilor provine din interpretarea gresita a acestei divinitati si a mesajelor acesteia.

| nsalion a răspuns:

De ce nu se spune nicaieri sa-ti asculti inima poate asa vezi adevarul si cum ortodoxia sta pe baza religiei iubiri care crezi ca e adevarata?
De fiecare data cand cauti adevarul cauta in inima i-a ce spune?

| dracu14 a răspuns (pentru nsalion):

Religia iubirii? ortodoxii sunt cele mai rasiste persoane pe care le cunosc, ortoxii nu suporta nimic ce e diferit de ei, abia se suporta intre ei...