| Inferno a întrebat:

Intrebarile simple sunt si cele mai pertinente si se pare ca cele mai devastatoare.

Ma intrebam, cum ar fi un profesor care ar da un test grila fara a lasa copiii sa invete pentru acesta, dupa care ar trece notele.
Ar fi el drept? Ar fi el nedrept?
Eu opinez ca ar fi nedrept.

Insa exact asta face si divinitatea crestina.
Este un test grila alcatuit dintr-o singura intrebare: "Care este religia corecta?"
SI exista peste 10000 de raspunsuri, pentru ca exista peste 10000 de religii, la care se mai adauga o varianta in plus si anume: "Toate religiile sunt gresite."
Iar acest test divin,este un test pentru care nu putem invata, deoarece tine de transcendental, de lucruri ce fie nu exista fie ne sunt inaccesibile, este un test pentru care nu putem invata,un test in care trebuie sa ne bazam doar pe intuitie adica pe nimic.

Iar daca nu trecem acest test si raspundem gresit suferim consecintele.

Este asta dreptate?

SIgur, poate dintre toate aceste religii crestinismul este cea adevarata, admitem acest lucru cel putin de dragul rationamentului, si daca e adevarata ce? SImplul fapt ca este adevarata nu ne face capabili sa realizam acest lucru oricum, e nevoie de mai mult, de niste dovezi. Adevarul nu e suficient, trebuie sa ai si dovezi care sa-l sustina.

Doar pentru ca din aceste 10000 de variante una e adevarata, asta nu inseamna ca suntem capabili sa o si identificam. Doar pentru ca la testele grila, printre variantele propuse se afla si una adevarata, asta nu inseamna ca un elev care nu a invatat o va gasi. In definitiv adevarul e adesea imprevizibil.

1.De ce este necredinta sau optiunea altei religii un motiv pentru ca respectivul sa fie pedepsit de divinitate?

Pana la urma nu avem de unde sa stim daca adevarata divinitate este cea crestina sau cel putin daca exista o divinitate. "De ce Dumnezeu si nu Zeus?" este o intrebare pe care am mai postat-o... iar acum o reiau intr-o alta forma:
De ce Dumnezeul crestin si nu "nimic" sau "orice alta divinitate?

2. De unde ar trebui sa stiu eu,in calitate de om, ca exista divinitatea crestina? Pot sti de undeva acest lucru? Din Biblie? Dar de unde stiu ca Biblia este adevarata? Din semne? Dar de unde stiu ca semnele nu sunt doar o iluzie? Din vise? Din zvonuri, din simpla dorinta, din necesitate, din prostie? De ce? De unde? Pot stii de undeva ca divinitatea crestina exista? Pot stii de undeva ca alte divinitati exista?
Trebuie sa cred? Insa pot crede in Zeus, in Horus, in mine, in orice doresc, pot crede in prea multe lucruri, de ce sa cred in Dumnezeu?

3. Iar daca nu exista niciun motiv pentru a crede in Dumnezeu in mod special, daca ma gasesc in fata unui test grila in care toate raspunsurile par tot atat de probabile si tot atat de improbabile, atunci de ce, de ce sunt amenintat ca daca bifez varianta gresita voi suferi consecintele? Este asta dreptate?

Unde e dreptatea?

15 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Dreptatea lipseşte cu desăvârşire (împreună cu logica).

| sabin89 a răspuns:

La testul grila, tot bifezi un raspuns, nu dai foaia goala. Bifând un raspuns, ai o șansă să-l nimerești pe ăl bun, în timp ce, nebifând nimic, șansa e zero. Asa ca, nu mai sta pe gânduri. Alege o religie, oricare ar fi ea, ca poate o nimeresti pe cea bună. raised eyebrows

| Inferno explică (pentru sabin89):

La testul asta grila exista si varianta: "Niciuna din variantele de mai sus nu este corecta."

| S8N a răspuns (pentru Inferno):

Pai "Niciuna din variantele de mai sus nu este corecta" nu poate insemna neaparat ca exista o sansa sa fie adevarata.Joaca Triviador de exemplu.La cateva intrebari o sa vezi ca unul dintre raspunsuri este:Niciuna din variantele de mai sus nu este corecta".La unele intrebari e adevarat, la altele fals.Deci nu te baza ca exista o sansa de 1% sa fie acela raspunsul corect, pentru ca exista si o sansa de 99% sa nu fie.Eu zic sa alegi crestinismul, si nu explica cu comentarii de genul "Si cum explici ca crestinismul este real?".Pai uite cum faci.Alegi religia de care este proful tau.(Extongueroful tau este Budist.)Pai atunci pui religia lui Buda.Si asa iei 10. Orice prof stie ca religia lui este cea adevarata, desi exista sanse de 99% sa fie falsa.

| oprescudorin11 a răspuns:

Religiile au fost facute pe intinderi mari de teren. De aici provin interpretari si dispute aiurea. Copiii, imaculati inca, pot intelege mai bine caci nu au gramada de prostii bagate, care le viruseaza sufletul. Religiile sunt identice in tema lor care tinde spre moralitate. Daca se folosesc cuvinte si interpretari neavenite, asta nu e vina religiilor.In fapt este una singura, dar sa nu spui asta intr-o piata populata caci nu garantez ca vei mai trai mult!

| anonim_4396 a răspuns (pentru oprescudorin11):

"Religiile sunt identice in tema lor care tinde spre moralitate"... in marea lor majoritate, religiile au fost create in perioaDE DE razboi, crime, violenta, etc. Da, majoritatea au acest punct comun DAR moralitatea oferita de religii DIFERA.

TOATE religiile se contrazic intre ele. Ca au 2 sau 3 chestii comune e irelevant. Nici macar acele lucruri comune nu sunt chiar "comune".

Zeul crestin spre exemplu o ardea (si inca o arde) cu "sclavia e ok". Alte religii au spus cu mult timp inainte ca asa ceva nu e bine. Poti sa-mi prezinti pasajul din biblie prin care isus zice ca sclavia "ie naspa"?

Daca vrei iti pot da multe exemple de fapte pe care le consideri imorale dar atunci cand iti arat ca sunt comise si permise personal de zeul tau bagi capul in pamant si te prefaci ca nu stii despre ce e vorba.

| Inferno explică (pentru oprescudorin11):

Eu nu aveam nevoie de filosofia religiilor.

Intrebarile sunt:
Exista o religie corecta?
Daca cineva, X, alege o alta religie decat cea corecta va fi pedepsit, de ce?
Este drept din partea divinitatii sa-l pedepseasca, de ce?

| KhludCiprian a răspuns:

Ar fi bine sa fie doar 10.000 optiuni!

Inainte de toate formuleaza crestinatatea prescurtat:
1. primii doi oameni au mancat din pomul oprit dupa ce au fost pacaliti de un sarpe
2. Dumnezeu n-a putut suporta asta si a pedepsit toata omenirea
3. peste 4.000 de ani Dumnezeu a trimis pe El insusi intrupat ca om ca sa moara pentru a ierta cei ce au mancat din pomul oprit si toata omenirea ce El o vede corupta. Pentru a ierta, Dumnezeu a facut un sacrificiu uman.
4. Indiferent de cum traiesti, minimul ca sa fii salvat e sa accepti jertfa lui, daca nu, vei fi ars vesnic! Si sa celebrezi/comemorezi aceasta moarte ca cel mai senzational lucru intamplat pe pamant!

Daca te gandesti, cam orice alta din cele 10.000 optiuni pare ca are mai mult sens! Dar ce e uimitor nu e numai asta, dar trebuie sa alegi crestinatatea, si nu numai o biserica ce s-a modificat (BO fiind un exemplu foarte usor de referentiat, trebuie' doar citit cineva precum Origen si un teolog modern si sa vezi ploaie de diferente in gandire!) intelegerea despre Isus, despre intelegerea lui Dumnezeu (de exemplu intelegerea trinitatii)

Deci nu trebuie sa alegi "bine", dar trebuie sa alegi teoretic "bine" in momentul cand ai foarte multe dovezi sa nu crezi acest "bine".

Mai mult, unii crestini zic ca nu e doar suficient sa crezi doar in Isus, dar sa crezi ca Biblia e fara greseala, ca traditiile sau ca biserica n-are nimic pagan, sau orice alte variatii ce adauga la nonsens!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vad ca testul tau e mai simplificat. Doar crestinismul este impartit in cam 42000 de ramuri care se contrazic intre ele.

"dar de unde stiu ca Biblia este adevarata?"... din biblie.

Acum poate o sa intrebi "si de unde stiu ca e corecta informatia". Raspunsul e simplu : pentru ca scrie in biblie.

Poate o sa intrebi acelasi lucru iar. Ei bine, raspunsul e si mai simplu : pentru ca biblia e cuvantul zeului respectiv si el nu minte pentru ca... scrie in biblie.

Logic nu?

| angus35 a răspuns:

Tu vrei sa indrepti dreptatea lui Dumnezeu?"Eu sunt calea, adevarul si viata.Nimeni nu vine la Tatal decat prin mine". Versetul asta nu e suficient de clar pentru tine? Biblia nu foloseste un limbaj omenesc? Dumnezeu nu vorbeste astfel incat sa fie inteles de oameni? E nedrept ca tu nu vrei sa accepti adevarul si sa te intorci de la calea ta cea rea? Tu spui ca esti prea bun ca sa mergi in iad si daca Dumnezeu te trimite acolo face o greseala teribila.

| Inferno explică (pentru angus35):

Eu nu doresc sa indrept nimic, vreau doar sa inteleg.
Daca intrebi de ce 2+2=4 asta nu inseamna ca vrei sa indrepti matematica, ci doar ca vrei sa intelegi.

"Versetul asta nu e suficient de clar pentru tine?"
Ba da Angus,imi este clar si-l inteleg, inteleg ce spune. Ce nu inteleg eu este de unde pot stii eu ca ceea ce scrie acolo este si adevarat?
Inteleg ca in Biblie scrie ca Dumnezeu exista si e singura cale, asta e clar, nu inteleg de unde pot stii ca Biblia e adevarata?

Daca o afirmatie e clara asta nu inseamna ca e si adevarata. Afirmatia din Biblie este univoca, insa asta nu inseamna ca e si adevarata. Spre exemplu "Porcii zboara." este o afirmatie clara pe care o poate intelege ori si cine, dar cu toate acestea este falsa.

1.Asa ca spune-mi angus, de unde pot stii eu ca acel verset este adevarat si nu e unul mincinos?

In definitiv exista si alte carti in care scrie ca Shiva este calea, si aceste afirmatii sunt clare.
2. Prin urmare de ce nu as alege afirmatia "Shiva este calea" in locul afirmatiei "Dumnezeu este cale", abele afirmatii sunt tot atat de clare,iar daca claritatea ar fi singurul reper atunci am putea alege foarte frumos prima afirmatie.

"Biblia nu foloseste un limbaj omenesc?"

Ba da angus,foloseste un limbaj omenesc si poate fi inteleasa, dar de unde stim ca este si un limbaj al adevarului,daca-mi permiti sa ma exprim in acest fel, de unde stim ca este si adevarata?
Si Hitler vorbea intr-un limbaj omenesc,asta nu inseamna ca ce spunea el era si adevarat, nu tot ce e intr-un limbaj omenesc este corect si adevarat. Spre exemplu afirmatia "Porcul zboara>" este intr-un limbaj omenesc, nu? Dar asta nu e concludent, nu putem deduce de aici ca este si o afirmatie adevarata.

"Dumnezeu nu vorbeste astfel incat sa fie inteles de oameni?"

Ba da dragul meu,vorbeste pentru a fi inteles de oameni,ai dreptate. Dar de unde stiu eu ca cel ce-mi vorbeste atat de frumos si ma face sa inteleg ce spune este in adevar Dumnezeu si nu un impostor? Asta e intrebarea Angus, de unde stiu ca cel care vorbeste este cine pretinde a fi si nu un impostor?

"E nedrept ca tu nu vrei sa accepti adevarul si sa te intorci de la calea ta cea rea? "

Daca nu as dori sa accept adevarul ar fi corect ceea ce spui,insa eu imi vreau sa-l accept, nu-l accept pentru ca nu stiu care este,nu pentru ca nu as dori acest lucru.
Tu esti nedrept angus,esti nedrept pentru ca ma acuzi pe mine fara motiv.
E ca si cand ai acuza un copil care nu stie raspunsul la un test grila ca nu vrea sa stie raspunsul, dar te asigur ca le doreste sa cunoasca raspunsul si adevarul,insa nu stie care varianta e corecta, asta e tot.

" Tu spui ca esti prea bun ca sa mergi in iad si daca Dumnezeu te trimite acolo face o greseala teribila."
Nu spun asta, spun ca daca Dumnezeu m-ar pedepsi (nu stiu in ce mod, poate iadul, poate altul) pentru ca am ales o alta varianta de raspuns la intrebarea: "Care este adevarul?", dupa logica mea omeneasca, pe care o sustin cu argumente si exemple pertinente si elocvente, ar fi nedrept.

| angus35 a răspuns (pentru Inferno):

De ce nu pui Biblia la incercare sa vezi daca e adevarata? Ai putea sa faci asta si cu orice carte sfanta vrei tu. Daca stai cu mainile in san nu se va intampla nimic.
Cine cauta gaseste.

| Inferno explică (pentru angus35):

Nu stiu ce inseaman sa pun Biblia la incercare, imi poti explica tu?

Speram insa la mai mult decat la un "Descurcate singur."

| delisas a răspuns:

Dreptatea lipseşte cu desăvârşire (împreună cu logica).
scuze ca am copiat raspunsul NOname, dar asa cred si eu