| anonim_4396 a întrebat:

Doamne ajuta. Cunoasteti vreun calugar (ortodox) mai induhovnicit cu care as putea vorbi? De oriunde. Multumesc anticipat.

26 răspunsuri:
| mentholinks a răspuns:

Nu. Du-te la biserica la care cotizezi si intreaba acolo.

| xerxes1 a răspuns:

Pentru 100 de lei gasesti la orice manastire unul sa te asculte 5 minute sa-ti ia banii si sa uite tot in urmatoarele doua minute.

| sasaomulsubtire a răspuns (pentru xerxes1):

Asta pentru ca voi i-ati invat asa! Si nu asta cautati? Sa va descarcati,sa platiti si sa plecati linistiti, crezand ca gata, puteti sa o luati de la capat cu ce faceti? deschide-ti ochii bine, ca Dumnezeu ne-a dat puterea sa facem diferenta dintre bine rau, asa ne-am nascut-cu aceasta calitate!

| tannoysound a răspuns (pentru sasaomulsubtire):

Care Dumnezeu bre?
Cel la care se inchina crestinii?
Ala nu este Dumnezeu si n-a fost niciodata.

| Steregoi a răspuns:

Citeste biblia, lasa duhovnicii. Spovedeste-te lui Dumnezeu.

| sasaomulsubtire a răspuns (pentru Steregoi):

Pai ce? Dumnezeu a gresit cand ne-a dat mana asta de ajutor-duhovnicii? Pai daca dumneata ai putea sa vorbesti direct cu Dumnezeu tot ai avea nevoie sa te spovedesti. Pacate faci la fiecare pas!

| Steregoi a răspuns (pentru sasaomulsubtire):

Fii tu duhovnic pentru tine insuti si sa nu mai faci pacate grave. Ce faci tu e sigur. Unii pretind ca sunt duhovnici dar pot fi niste ipocriti si pacatosi mari. La duhovnic se apeleaza in caz de pacate grave.

| sasaomulsubtire a răspuns (pentru Steregoi):

Cu prima parte sunt de acord! Si crezi dumneta ca daca ei sunt pacatosi nu te mai iarta Dumnezeu? Cauta unul care sa te ajute sau care crezi ca te-ar ajuta si nu mai merge la aia pacatosi mari*. Nu te obliga nimeni. Liberul arbitru, ai uitat? Si ar fi tare bine daca ai lua aminte la tine prima data! Ai vrea cumva sa se spovedeasca el primul la tin e, sa vezi daca e bun pentru tine? N-ai sa vezi asta! mai cauts! Dumnezeu lucreaza si prin aia pacatosi mari*. Dar poti sa-i ocolesti. ai de unde alege. Dar esti cam hater in privinta duhovnicilor si nu cred ca ia treaba cu subiectul si nici nu cred ca dosresti unul. Spovedeste la tine si o sa ai o viata linista, confortabila... Dar nu uita!- Imparatia lui Dumnezeu se ia prin sarguinta, nu asa, din fotoliu, spovedindu-ne alter-ego-ului.

| Steregoi a răspuns (pentru sasaomulsubtire):

Pacatosi mari sau care fac pacate grave in ascuns. La astfel de oameni te spovedesti degeaba. Nu e usor sa gasesti duhovnici. Trebuie sa le studiezi modul de viata la fiecare in parte si daca respecta tot ce scrie in biblie care e cuvantul lui Dumnezeu. Mult mai bine si mai sigur si sanatos este sa nu faci pacate grave si sa nu ai nevoie de duhovnici.

| sasaomulsubtire a răspuns (pentru Steregoi):

Imposibil! Ai fi Sfant! Pacatele mici sunt premergatoare celor matri, cu siguranta. Trebuie sa le studiezi modul de viata? Pe asta o sa o tin minte! Buna metoda a mai gasit *Cornel. Deci, prin urmare, pana il gasesti pe acel duhovnic de care vorbesti si pana ce ii judeci pe toti in parte, ce vei face dumneata? Cand nu iei aminte la tine, ci la iei? Stii cum se numeste asta intermeni mai eleganti? - DIVERSIUNE. Gresesti! Mergi la u Parinte si spune-i ce mi-ai zis mie. In afara spovedaniei si vezi ce zice. Nu-ti recomand pentru ca stiu sigur ca stii cl putin unul! Pentru mine e subiect incheita. Domnul sa ne lumineze intunericul! La toti.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dacă nu găsești răspuns la oameni, caută în Biblie. Acolo cu siguranța că vei găsi ceea ce cauți.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Iehovistii sunt satanisti.

| EcceHomo a răspuns:

Doamne ajută să ne strângem mai mulți, poate plătim şi mai puțin.happy

| sasaomulsubtire a răspuns (pentru EcceHomo):

Dar cine a zis ca trebuie sa platiti? El nu va vinde nimic la spovedanie! E datoria lui sa va asculte si sa va dezlege de pacatele marturisite! Si o va face prin putere ce i-a fost data de la Dumnezeu-nu a cumparat-o nici el. Dar voi ii invatati asa! Si asta vreti! Sa platiti, sa va descarcati si sa scapati.

| EcceHomo a răspuns:

Soră medicală? Îmi place!smug

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns:

Nu.

| pumpkinky a răspuns:

Si pe mine ma intereseaza, multumesc

| sasaomulsubtire a răspuns:

Voi va umpleti de bani, ei se duc in rai si voi in iad. Pentru totdeauna! Foarte echitabil!

| xerxes1 a răspuns (pentru sasaomulsubtire):

Nu exista niciun Iad.
Iadul a fost inventat de crestini. Evreii inca rad de crestini pentru felul eronat in care au inteles scripturile furate de la ei.

| sasaomulsubtire a răspuns (pentru xerxes1):

Deci ce exista atunci? Purgatoriu? Paranghelie? Toti facem ce ne taie capul,nu ne pocaim si ajungem toti unde-i frumos si bine? Violatori, criminali, ertici, vanzatori de neam, hulitori ai Duhului Sfant(cel mai important)? Lumineaza-ma ca nu inteleg.

| xerxes1 a răspuns (pentru sasaomulsubtire):

Este ceva mai complicat.O sa afli cand o sa fii pregatit.
Pana atunci este ok Iadul si Raiul cu sau fara Purgatoriu.
La aia mici nu ai vazut ca le zici ca vine barza chiar daca stii ca nu este adevarat.

| sasaomulsubtire a răspuns (pentru xerxes1):

Eu am aflat de mult! Nu intelegeam afirmatia ta. Vroiam un argument din partea ta.Nu replici din "Bad Boys".

| xerxes1 a răspuns (pentru sasaomulsubtire):

Ai aflat pe naiba.
Esti prea mic pentru argumentele mele.

" Si e adevarata pentru ca a fost insuflata de Duhul Sfant sfintilor care au scris-o. Deci e creatia Lui Dumnezeu in totalitate."

Spor la citit minciuni biblice pentru copii.

| sasaomulsubtire a răspuns (pentru xerxes1):

Iar vorbesti nefondat si jignitor, cu un iz de razvratire. Nu argumentezi. Arunci jigniri si te crezi atoatestiutor cu un mare aer de siguranta bazata pe nimic. Sincer, imi rau pentru tine. Dar are El pentru fiecare o solutie. Nu mai putem discuta; in curand o sa trecem la chestii urate pentru ca adevarul doare! Doar minciuna si mai tare. Nu-i locul si nici nu-i nevoie. Ramai sanatos.

| xerxes1 a răspuns (pentru sasaomulsubtire):

Din moment ce crezi in basme biblice este clar ca nu avem ce discuta, ce este asa de greu de inteles?
Ce argumente vrei sa-ti aduc?
Zeul biblic a fost un criminal.
Vrei argumente, sunt cate vrei in Biblie.
Iisus a fost un simplu razboinic, care s-a pus cu cine nu trebuia.
Credeti ca oile fara sa ganditi.

Răspuns utilizator avertizat