| dogee92 a întrebat:

Domnul Isus a platit un pret pt pacatele noastre ( insasi viata sa )!.
Intrebare : cui a platit El pretul?
Rog sa raspunda doar cei care stiu. Multumesc anticipat :*

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Intreabarea este una teologica.
Multi au raspuns de ce a platit, ori pentru cine... Dar intrebarea este -cui?
Raspunsul este acesta: Legii lui Dumnezeu. Legea cere moartea celui care o incalca. In natura noastra pacatoasa noi nu putem sa pazim legea oricat de mult ne-am stradui noi sa fim de buni si implinitori ai ei. De aceea Domnul Hristos a murit in locul nostru.

| Holiday a răspuns (pentru anonimg):

"De aceea Domnul Hristos a murit in locul nostru.'

He, he, ce zeu tampit, trebuia sa omoare pe cineva, nu conteaza pe cine...

Dar cum zeul nu exista...cine e nebun de legat sa creada asa ceva?

14 răspunsuri:
| OOOLEOOO a răspuns:

A platit pentru toti oameni.

Care este omul modern?
Omul modern :

gras, pute a transpiratie, bolnav cronic, depresiv, stresat, munceste 8 ore pentru altcineva cu un salariu minim, deseurile lui distrug planeta si are copii predispusi la acelasi destin (asta daca nu se vor trezi).

Cat de mandru ar fi Iisus sa vada astfel de vieti irosite avand in vedere ca el a platit cu pretul vietii pentru ele?

| danay72 a răspuns:

Era vorba de suveranitatea lui Dumnezeu pe care Satan a calcat-o in picioare.Prin moartea sa toti au vazut ca era posibila viata vesnica prin moartea sa.Important e cum reactionam noi la ea.

Răspuns utilizator avertizat
| milan9 a răspuns:

Toate problemele şi neînţelegerile legate de unitatea Sf. Treimi (trei ipostasuri care au aceeaşi FIRE sau NATURĂ divină) vin doar din neînţelegerea Jertfei şi a ASUMĂRII "ROLULUI" pe care Fiul lui Dumnezeu l-a avut în lume!

Acest "ROL" asumat de bună voie SCHIMBĂ toate raportările Fiului către Tatăl, este asumarea unei "inferiorităţi" (care ţinea de firea umană asumată temporar ŞI NU DE CEA DIVINĂ! )

Dumnezeu Fiul este de aceeasi NATURA cu Tatăl, nicidecum inferior Tatălui.
În "ROLUL" ASUMAT DE BUNĂVOIE prin întrupare (în acelaşi timp rămânând şi Dumnezeu), El S-a jertfit şi S-a smerit, în faţa tuturor, a oamenilor, dar şi în raport cu Tatăl, pentru a duce până la capăt "rolul" asumării întregii umanităţi asupra Lui.

| Holiday a răspuns:

Una in marile gogorite crestine.Presupunand ca Isus a existat in forma umana, ca om, desi nu exista surse clare, dar hai sa presupunem, nu e nici o diferenta intre el si orice fanatic religios care comite niste fapte ce il duc la moarte, fie sinucidere, fie pedepsirea de societatea in care traieste. Cu alte cuvinte probabil ca "auzea voci" care ii spuneau tot felul de tampenii...deci putem deduce ca suferea de o boala psihica.
Mergand mai departe si facand abstractie de realitate, putem fabula cum ca el e trimisul lui Dumnezeu, de fapt chiar Dumnezeu cum zic majoritatea crestinilor pe aici...atunci e o moarte falsa, o minciuna ordinara, el fiind dumnezeu stia ca nu moare si ca totul e doar pentru a prosti fraierii...
Dar repet, varianta doua e doar una de dragul discutiei, Isus nu e nici Dumnezeu, nici trimisul lui... daca a existat ca om e doar un nebun de fanteziile caruia s-au folosit ulterior altii.

| sublime89 a răspuns:

"Domnul Isus a platit un pret pentru pacatele noastre". Care "domn", care "pret" si care "pacate"? Eu nu stiu sa existe asa ceva, si nici comunitatea stiintifica nu stie sa existe asa ceva. Atunci intrebarea e, de unde stii tu?

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Da. Lui Dumnezeu. Adam a pierdut viata perfecta si privilegiul de-a umbla cu Dumnezeu, iar descendentii lui au mostenit pacatul si moartea. Prin viata sa perfecta Isus a egalat balanta lui Adam, luand locul lui pentru omenirea ascultatoare, si a devenit astfel rascumparatorul nostru tata etern. Corpul sau perfect si ascultarea si supunerea lui fata de Dumnezeu, a demonstrat ca omul perfect poate ramane fidel lui Dumnezeu chiar si in fata mortii, lucru pe care Adam nu l-a facut, el a ignorat autoritatea si suveranitatea lui Dumnezeu, alipindu-se de Satan. A pierdut privilegiul vietii vesnice, dar Isus a primit viata vesnica si are autoritate sa dea viata orcarui om va asculta de El si va ramane fidel. Ioan 3:16; Ioan 17:3 Psalmul 37:10, 11.

| MasterYoda a răspuns:

Lui Mircea Basescu

| sanboss a răspuns:

Isus a palatit CU pretul morti, ca noi sa fim iertati

| HowdidIgethere a răspuns:

Mai bine era de ce a platit.
Cel ce incalca o lege plateste; El poate spune pentru cel ce ii cere ajutorul "am platit Eu pentru el".

Cel ce incalca o lege nu ii plateste judecatorului sau celui pagubit; intai plateste pentru incalcarea de lege.

| casian_6565 a răspuns:

''Rascumparatuneai pe noi din blestemul Legii cu Scump Sangele Tau.Pe cruce fiind rastignit si cu sulita impus nemurire ai izvorat oamenilor, Mantuitorul Nostru Slava Tie!" (Randuiala Proscomidiei) Noi platim pentru toate lui Dumnezeu.Caci lui gresim cel mai mult.

| dogee92 explică:

Intrebarea era cui a platit pretul?!
Am ales un raspuns pe care l.am crezut logic! Salutare tuturor happy

| Crestin1 a răspuns:

Domnul Isus a platit pretul pentru toti oameni, toti cei care cred si respecta invataturile Sale.
El a platit pretul pentru mine si pentru tine.