| Kandia15 a întrebat:

Dovezi ca Dumnezeu exista:
1. De ce toate partile corpului cresc in perfecta armonie? De ce suntem atat de perfect construiti.
2. De ce distanta dintre Pamant si Soare e atat de perfecta, incat soarele nu ne prajeste ca pe niste chiftelute?
3. Biblia e carte profetica.Stii cate s-au intamplat din ce scrie in Biblie. De exemplu: „Un neam se va scula impotriva altui neam si o imparatie impotriva altei imaparatii; si, pe alocurea vor fi cutremure pe pamant, foamete si ciumi" (Matei 24:7), "Fiindca vor veni multi in Numele Meu si vor zice 'Eu sunt Hristosul!' Si vor insela pe multi"(Matei 24:5) ( ai aici un video care sa iti demonstreze si asta https://www.youtube.com/watch?v=tpDufCOAdZE si multe altele), "Atunci multi vor cadea, se vor vinde unii pe altii si se vor uri unii pe altii. Se vor scula multi prooroci mincinosi si vor insela pe multi"(Matei 24:10-11), " Caci oamenii vor fi iubitori de sine,iubitori de bani,laudarosi,trufasi,hulitori,neascultatori de parinti,numultamitori,fara evlavie,fara dragoste fireasca,neinduplecati,clevetitori,neinfranati,neimblanz iti,neiubitori de bine,vanzatori,obraznici, ingamfati, iubitori mai mult de placeri decat de Dumnezeu"(2 Timotei 3:2-4).
4. Experientele celor aflati in moarte clinica. Si sa nu zici ca mint, caci nu numai crestinii au avut experiente de genul asta. Si ateii
(https://www.youtube.com/watch?v=jvIbqf7MuE0, https://www.youtube.com/watch?v=8HZ3bKPF478, https://www.youtube.com/watch?v=59mRZ1Vj8ZU, https://www.youtube.com/watch?v=kLimoqZUWgw si multe altele daca va uitati pe Youtube). Dar si musulmani sau budisti, etc spun ca L-au vazut pe Iisus ( https://www.youtube.com/......tps?/watch https://youtu.be/fvYvlwodUpA, etc)
Daca experientele celor aflati in moarte clinica ar fi fost interpretabile, atunci am fi gasit marturii ale oamenilor care ziceau ca l-au vazut pe Buddha sau pe mai stiu eu cine. Dar gasim numai marturii in care oamenii au spus ca L-au vazut pe Iisus.
5. Sunt multe pasaje din Biblie care au fost verificate de stiinta: Pamantul e rotund (Isaia 40:22) (inainte stim cu totii ca oameni credeau ca Pamantul e plat), Pamantul pluteste liber in spatiu (Iov 26:7), Aerul are greutate (Iov 28:25),etc
6. Daca Dumnezeu ar vrea,ar putea sa se arate tuturor ca sa creada toti,nu? Dar daca ar face asta, nu ar mai fi nevoie de credinta.El nu ne poate obliga sa credem in El sau sa Il iubim, caci nu ne-a creat roboti.Si in plus, cui i-ar placea sa stie ca odraslele lor ii iubesc din obligatie?
7. Fiecare efect trebuie sa aiba si o cauza. Universul asta si tot ce e in el reprezinta o cauza.Trebuie sa fie ceva carea cauzat totul. Iar stiinta spune ca nimic nu se face din nimic.Dar ei sustin teoria Big Bang-ului care presupune faptul ca universul s-a creat singur dintr-o explozie.Dar daca nimic nu s-a creat din nimic, atunci cum e posibil?
8. Ateii spun ca Dumnezeu nu exista deoarece nu e stiintific si nu exista dovezi. Adevaratul motiv este ca odata ce au admis ca exista Dumnezeu, stiu ca trebuie sa respecte ceea ce e scris in Biblie. Daca Dumnezeu exista,suntem responsabili de actiunile noastre, dar daca vrem sa pretindem ca nu exista, atunci putem trai dupa propriile noastre reguli fara sa ne ingrijoram ca Dumnezeu ne va judeca.
9. Pariul lui Pascal, apropo. De ce alegeti unii dintre voi sa nu credeti? Serios acum! De ce e asa greu de crezut? Chiar nu vreti sa va simtiti protejati si iubiti de Dumnezeu? Chiar nu aveti ce pierde daca credeti.Nu aveti absolut nimic de pierdut :)
10. Ati incercat vreodata sa Ii cereti sa va arate Adevarul?
Daca aveti de gand sa raspundeti la misto sau sa aduceti jigniri, lasati-o balta! Daca va purtati civilizat sunteti bineveniti sa raspundeti :)

32 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

1. Sinii si testiculele, ca sa dau doua exemple, sunt inegali. La fel si fata, daca masori, un procent foarte mic are nasul/ochii/gura asezate simetric.
2. Pentru ca ozon, printre altele. Si crema de plaja.
3. "Un om va omori un alt om cu salbaticie, si multi se vor cutremura." Uite, si eu sunt profet.
4. Subconstientu' lucreaza. Ti se baga chestii in cap involuntar, iar creierul le face replay in stari de vis sau cum e moartea clinica.
5. Aceleasi fapte apar si in "scrieri sfinte" ce preced biblia.
6. Hai sictir. Fiica-mea ma vede. Daca imi zice ca vrea ceva, ii explic de ce nu se poate, sau ii indeplinesc dorinta.
7. Dublu sictir. Cauza-efect e principiul pe care ne duce acum capul sa il intelegem. Mai discutam peste vreo cateva sute de ani.
8. Poti sa admiti existenta unei divinitati si sa te pisi pe *** ala de scriere pentru manipularea maselor, apoi sa ii dai foc. Poti fi credincios si sa scuipi pe religie.
9. Pariul lui Pascal e pentru cretini.
10. Adevarul ne inconjoara si e infiorator. E mare lucru sa il accepti asa cum e si sa nu te astepti la o lume mai buna dupa ce crapi, fara a te sinucide.

Nu am adus jigniri. Am raspuns adecvat la nivelul penibilitatii unor intrebari.

| doctorandus a răspuns:

Biologul și teologul catolic Francisco J. Ayala a poreclit designul inteligent drept „design incompetent" afirmând că este o blasfemie să punem în seama lui Dumnezeu designul defectuos al multor organisme (printre care si omul). Un inginer care ar fi proiectat falcile umane ar fi fost concediat in ziua urmatoare.

| Dandanache a răspuns:

Rescriu raspunsul, putin indulcit, deoarece prima data a fost considerat injurios si, la solicitarea ta, a fost sters de admini.

"In mod civilizat, ca de la un crestin la crestin, cu speranta sincera sa nu te supar: intrebarea ta e un sir nesfarsit de absurditati. Ma retrag umil acum, salutand politicos, la revedere."

| RAY a răspuns:

1,sunt cazuri in care nu cresc in perfecta armonie desi atunci unde e dumnezeu?
2, distanta intre pamant si soare nu este perfecta, viata s-a adaptat vieti pe pamant astfel ca distanta nu e perfecta si venus e la o distanta buna si marte si luna chiar, ca viata o aparut in conditi grele si apoi a evoluat e meritul vieti, noi suntem adaptai aici bine dar daca ar veni alta specie non terestra ar putea disparea asta ca cand europeni au dus boli in america de sud /nord
3, ceea ce scrie acolo apare si in mitologi mai vechi aia nu-i o profetie, daca spun ca va ninge in iarna asta nu-i o dovada ca ala ca zapada exista, de ce nu a existat profetia mari crize mondiale? sau cutremurul din Italia?

4, acei pacienti au luat medicamente care provoaca halucinati acest lucru e dovedit stiintific, de fapt oricine poate avea astfel de halucinati indiferent ce religie are, fiecare vede in cine credea iar buddha nu-i zeu apropo

5, chestile astea le stiau si greci si apropo metaforic scrie acolo cele afirmate de tine nu scrie exact cum ai interpretat tu

unde scrie ceva de pamant rotund?

El şade deasupra cercului pământului şi locuitorii lui sunt ca nişte lăcuste înaintea Lui; El întinde* cerurile ca o mahramă subţire şi le lăţeşte ca un cort, ca să locuiască în el.

eu nu cred ca iov se refera la gravitatie apropo pamantul nu sta pe aer

El întinde* miazănoaptea asupra golului şi spânzură Pământul pe nimic.

5 Când a rânduit greutatea vântului şi când a hotărât măsura apelor,

greautatea vantului poate avea alte forme metaforice plus ca vb de limba ebraica da-mi verstul original vei vedea ca scrie altceva

6, daca zeus ar vrea, toate personajele fictive nu vor sa se arate e ciudat nu?

7, daca totul are o cauza cum de nu a existat prima cauza? ma refer la existenta lui dumnezeu aparitia lui, ce anume a cauzat aparitia lui dumnezeu? si nu doar cum a creat 300 de miliarde de galaxi din nimic? apare din nimic si creaza totul din nimic, apropo ce a cauzat big bang nu stim recunoastem asta, nu afirmam ceva fara dovezi, voi afirmati ca stiti dar zero dovezi cam aiurea

8, si voi crestini spuneti ca zeus nu exista tot pentru ca nu exista dovezi, daca te-ai fi nascut in india ai fi adus argumente pro zeul tau si daca le vedeau pe astea poate radeai de ele amuzant

9, si daca nu crezi in zeus pierzi totul? cand se aplica la alt zeu nu e ok doar voua, am de pierdut ratiunea si mas minti sa cred in astfel de basme, as pierde singura viata care o am pentru o minciuna si daca doar asta cere un zeu e jalnic si preoti de la templu au crezut in dumnezeu dar degeaba crezi daca credinta nu e, nu e de ajuns sa crezi trebuie sasi iubesti si aproapele ceea ce crestini nu fac asa ceva, eu nu am cunoscut un singur crestin in viata mea decat cu numele

10, nici macar iisus nu a stiut ce e adevarul

suntserios
| suntserios a răspuns:

1. nu suntem deloc perfecti, suntem functionali in mediul inconjurator in care traim si care ne a facut sa ne adaptam la el.

2. poate de aia exista viata pe Pamant, pentru ca e mediul propice. Poate de aia fiintele de pe pamant suporta temperaturile care exista si nu altele pentru ca ne am adaptat. Poate pe Mercur exista organisme care suporta temperatura de acolo.

Oare ce e mai plauzibil. Ca s-a dezvoltat viata pe Pamant pentru ca e un mediu propice organismelor vii asa cum le stim noi, sau ca un batranel cu barba a mutat planeta mai departe de soare sa ne fie noua bine?

3. Si eu pot face predictii ca vor exista cutremure, inundatii si razboaie... nimic deosebit.

4. Mintea functioneaza ciudat in stare de inconstienta, nicio legatura cu mituri religioase.

5. Si sunt multe chestii penibile in biblie... transformari de mancare, invieri din morti samd... pe care nici tu nu le crezi.

6. un copil parasit la nastere nu isi iubeste parintii fara sa ii fi vazut vreodata.

7.ai dreptate aici, teoria big bang ului are multe parti neclare si neelucidate insa o explozie a materiei e o explicatie mult mai plauzibila decat modele de omuleti creati din pamant si coaste de barbat NU?

8. noi suntem obligati sa traim dupa legile unei societati si dupa niste legi etice impuse de o societate nu de un personaj imaginar.

9. trebuie sa ma documentez, nu-s tiu despre ce e vorba.

10. Cui? peretilor? aceluiasi batranel care locuieste pe un nor pufos? Cui? Zii cui si eu ma duc sa il intreb.

| Kandia15 explică (pentru suntserios):

Lui Iisus. Nu pierzi ABSOLUT nimic. Si inca ceva: eu cred tot ce scrie in Biblie, nu cred in tot ce zic oamenii si nici traditiile ( asta daca urmeaza sa te legi de religie)

| suntserios a răspuns (pentru Kandia15):

Si... ti se pare logic sa respecti crezul "Crede si nu cerceta?".

Inteleg acum zeci, sute, mii de ani cand oamenii nu aveau o educatie si nu aveau acces la informatie, si nu era dezvoltata cercetarea stiintifica ei cautau explicatii oriunde. Dar in era asta sa crezi fara sa ai minima curiozitate sa cercetezi niste chestii scrise de cine stie cine, cine stie cand e penibil.

PS. Unde il gasesc pe Iisus sa il intreb? unde trebuie sa merg sa il intreb. Si ce sa il intreb?

Si nu imi zi sa el ma aude si bla bla bla bla... ca eu nu incept sa intreb peretii sau copacii prin parc

| Divy a răspuns (pentru suntserios):

Nici nu există conceptul "crede și nu cerceta", în biblie scrie clar:
"Cereţi şi vi se va da; căutaţi şi veţi afla; bateţi şi vi se va deschide" (Matei 7:7, Luca 11:9)
Pentru a doua întrebare ai răspunsul în prima, adică cercetază.

Tu: "Eu începi să începi să întrebi pereți sau copacii prin parc" serios tu mănânci cu fundul, vorbești cu telefonul pe dos, citești cartea închisă e ca și cum cineva vrea să-ți vorbească și formează alt număr.

| Holiday a răspuns:

Ce te-ai chinuit tu sa insirui aici e doar apologetica crestina de clasa intai. Toate "argumentele" astea enuntate de tine au mai fost discutate inclusiv aici si evident ca toate si oricare dintre ele nu demonstreaza absolut nimic in legatura cu spiridusul tau.
Unele sunt de-a dreptul absurde, altele au cu totul alte explicatii, iar altele se pot potrivi la fel de bine si Zanei Maseluta.
In concluzie, e uimitor cum cu astfel de "argumente" pot fi convinsi unii oameni de niste lucruri fara absolut nici o baza reala.

| RAY a răspuns (pentru Holiday):

Omul crede in astfel de aberati pentru ca le da o speranta

| Mayhem666 a răspuns:

Wow, dar mult ai mai scris.
La punctul 8 ai spus : "Ateii spun ca Dumnezeu nu exista". Tin sa te contrazic, ateii nu spun ca Dumnezeu nu exista, ateii spun ca ei nu cred in Dumnezeu.
In rest nu am ce sa comentez, daca tu crezi, e alegerea ta, daca eu nu cred, e alegerea mea. Nu te pot forta sa nu crezi, cum nici tu nu ma poti forta sa cred.
Apropo, prin acest comentariu nu am adus nici o jignire, si nici nu am incercat sa ma cert, mi-am spus punctul de vedere, daca vrei sa accepti ce am spus, atunci bine, daca nu accepti, eu nu ma supar. Tu alegi!

| Kandia15 explică (pentru Mayhem666):

Tu esti primul ateu pe care l-am vazut sa aiba respect si apreciez enrom asta happy Da, asa e. E o chestie ce tine de credinta.Iar fiecare e liber sa creada sau sa nu creada. Ma bucur ca mai exista si atei ca tine ( care nu jignesc si fac pe desteptii)

| Kandia15 explică (pentru Kandia15):

Aibe* enorm *. Scuze

| Mayhem666 a răspuns (pentru Kandia15):

Eu nu sunt genul care sa jigneasca, asta nu depinde de credinta, depinde de bunul simt si de cei 7 ani de acasa. Mai exista si uscaturi care injura si jignesc persoanele, fara sa le cunoasca, dar eu nu sunt asa, eu incerc sa tin o discutie, cu calm, nu ma infurii si injur, sau fac misto.
Apropo, multumesc pentru compliment, mi-ai facut ziua mai buna happy

| Kandia15 explică (pentru Mayhem666):

Prin " e o chestie ce tine de credinta" ma refeream la faptul ca fiecare alege daca crede sau nu. Caci da, cei 7 ani de acasa sigur lipsesc la cei care jignesc

| Mayhem666 a răspuns (pentru Kandia15):

Ai dreptate.

| CuriousStuff a răspuns:

1. Corpul uman e rezultatul a milioane de ani de evolutie, e extrem de complicat dar faptul ca e complicat nu il poti atribuii lui Dumnezeu.
2. Noi am reusit sa evoluam aici datorita acestui fapt, daca marte indeplinea conditiile acum eram pe marte.
3. Biblia e o carte pe care toti o interpreteaza in ce mod vor, asa ca orice ai zice legat de ce ai citit acolo ar fi adevarat, pentru ca e interpretarea ta si nu am cum sa te contrazic.
Si asa mai departe.
Sunt sute, mii de zeitati si dumnezei. Daca eu ma insel, sansele ca si tu sa te inseli sunt aproape la fel de mari. Eu nu cred in 1000 de zei, tu nu crezi in 999 si crezi in 1. Daca nu e ala in care crezi tu? Ce te faci?

Nu mai incercati, va rog, sa convingeti ateii sa creada, sau altii care cred dar au alta religie sa creada in a voastra. Si nici ateii sa nu incerce sa convinga pe nimeni. Fiecare are dreptul sa creada in ce vrea. Incetati odata pentru totdeauna asemenea discutii, nimeni nu o sa zica niciodata "A, da, ai dreptate si eu ma inselam cu privire la Dumnezeu... De acum o sa cred/ De acum nu o sa mai cred." Consumati energie degeaba, faceti ceva mai bun de atat. happy
Toate cele bune.

| Clorox a răspuns:

A fi ateu nu inseamna sa nu crezi in dumnezeu, eu sunt constient de existenta lui, doar ca nu ma inchin lui!winking

| Kandia15 explică (pentru Clorox):

ATÉU, -ÉE, atei, -ee, s. m. şi f.
Adept al ateismului; persoană care neagă existenţa lui Dumnezeu şi a oricărei divinităţi. – Din fr. athée, lat. atheus. [DEX '09]

| Holiday a răspuns (pentru Clorox):

Tu nu esti ateu.

| Clorox a răspuns (pentru Holiday):

Stiu happy

| RAY a răspuns (pentru Clorox):

Dar la ce zeitate te inchini?

| Clorox a răspuns (pentru RAY):

Chiar te intereseaza? Eu nu sunt aici ca sa ma dau mare ca ma inchin cuiva, sunt chestii personale care cred ca nu-i pasa nimanui happy

| RAY a răspuns (pentru Clorox):

Sunt curios

| Clorox a răspuns (pentru RAY):

Lucifer! Am motivele mele si nu am nevoie de cuvinte 'o sa arzi in iad' sau nu mai stiu eu ce laughing
Ma simt bine, asta conteaza happy
Daca ai intrebari sunt disponibil mereu happy

| RAY a răspuns (pentru Clorox):

Eu sunt ateu man fi fara griji

| TrăieşteClipa a răspuns:

Yhwh cel din Biblie a existat. Dumnezeiesc avea doar sufletul ca orice fiinta din univers.Nu era etern, era muritor. Timpul este relativ.
Nu avea puteri, dispunea doar de tehnologie mai avansata.
Sumerienii au explicat mai pe larg intamplarile. Evreii au plagiat doar ce le-a convenit.

Si sunt convins ca elohimul YHWH chiar daca nu avea toate tiglele pe casa, va raspunde pentru faptele sale.

| UnBroken2016 a răspuns:

Avand in vedere ca restul au raspuns la toate in afara de 9 ma bag eu putin.
Pai problema sta asa, pierd timp si sanatate mentala. De ce sa cred in Dumnezeu? De ce sa fac ce zice popa? Mai ales cand el baga mana in cutia milei si dupe se duce la prostituate intr-un "mertan" de nu stiu cate zeci de mii de euro. De ce sa pierd timp sa ma rog sau sa merg la biserica duminica " cand pot face orice alt ceva. Am cunoscut acum ani un egiptean care avea o saptamana ( parca ) in care nu avea voie sa manance sau nu avea voie seara sa doarma. Avand un somn tampit stateam noaptea la taclale cu el si nevasta lui. Musulmanii nu au voie porc si alti cu prostiile lor. Cica nu ai nimic de pierdut. A zis bine Kodrutz la nr 9.

Pur si simplu unii oameni nu sunt religiosi. Chestia asta cu "ateu" e relativ noua. "Necredinciosi" au fost de cand lumea dar nu isi spuneau atei. Unii oamenu au caracter mai puternic, nu au nevoie sa creada ca este cineva in cer care "ii apara" chiar daca sunt sanse mari sa fie calcati de o masina pe trece, "Dumnezeu ii apara" chiar si atunci. Eu nu cred ca as fi fost credincios nici daca exista Dumnezeu si prostii de genul. De ce m-as ruga unui ucigas in serie sau unui miserupist? Ai toata puterea imaginabila si inimaginabila dar lasi atata durere sa existe in lume. E patetic.

| drutzix a răspuns:

1. Pentru ca daca nu ne functiona corpul nu am fi existat.
"Perfect contruiti" - Nu chiar. Sunt foarte multe exemple care arata ca am evoluat si nu am fost creati.
Nervul laringeu recurent de exemplu. In loc sa mearga direct de la creier la laringe acesta face un ocol prin spatele aortei, lucru complet inutil.
Motivul pentru care face asta este explicat de evolutie dar daca mergem pe ipoteza ca am fost creati nu are nici o logica. La noi (oamenii) nervul asta face 1m in plus dar la girafa acesta are 4m in plus.
Pe langa asta avem chestii in corp care nu au nici un folos.
Apendicele, coccisul, maseaua de minte si plica semilunaris imi vin acum in minte.
De ce ne-ar crea un designer perfect cu atatea parti nefolositoare?
As putea sa scriu pagini despre acest subiect dar ca sa nu stau 10 ani sa raspunt trecem la urmatoarea, in plus am mai raspuns la intrebarea asta de 10 ori pe acest site.

2. Sansa, cauti motiv acolo unde nu e.
S-a intamplat ca Pamantul sa fie la distanta potrivita asta nu inseamna ca exista un motiv in spatele intamplarii.
E ca si cum ai castiga la loto si ai incepe sa cauti motivul pentru care ai castigat.

3. "Profetii" d-astea pot face si eu, uite:
"In viitor va avea loc un razboi".
"O ciuma se va abate asupra omenirii".
"Maine vei bea apa"
Cutremure si razboaie se intampla de cand lumea.
La fel si cu religiile mere apar conducatori de culte.
Cu cat lumea se schimba cu atat ramane la fel. Mereu au existat oameni lacomi, ingamfati etc.

4. Nu am zis niciodata ca ei mint.
Un creier cand e pe moarte elibereaza foarte multi hormoni pentru a se simti mai bine. Endorfine si dopamina. Mai mult un creier pe moarte este privat de oxigen iar hipoxia cauzeaza halucinatii.
Deci cum nu cred in sfaturi spirituale de la un drogat (care si-a marit artificial nivelul de endorfina si dopamina) nu o sa iau nici de la cineva care a fost in moarte clinica (timp in care nivelul de endorfina si dopamina este extrem de elevat).
Si oricum ori nu esti informata despre chestia asta. Uite ce am gasit dupa un search pe google.
Uite un catolic care a vazut o zeitate din hinduism sau buddism (avea 4 maini deci sigur nu era Isus)
https://www.reddit.com/......xperience/

Singurele lucruri asemanatoare la experientele astea sunt un tunel, lumina si alte persoane sau fiinte.
Foarte putini oameni il vad pe Isus.

5. Pamantul e sferic nu rotund. O farfurie e rotunda si plata.
Majoritatea inteleptilor stiau ca pamantul e sferic.

6. Daca s-ar arata tot nu am fi obligati sa il slavim.
Dupa religia voastra Satana stie ca D-zeu exista (l-a vazut de multe ori) dar tot nu il slujeste.
Deci premiza ca daca Dumnezeu s-ar arata atunci am fi obligati sa il slujim cade din prima.
Daca YHWH s-ar arata si ar spune ca tot ce scrie in Biblie despre el e adevarat atunci nu l-as slavi pentru ca nu e demn de iubire.

7. Daca orice trebuie sa fie cauzat atunci care este cauza care l-a creat pe Dumnezeu?
Daca raspunzi ca Dumnezeu nu are cauza atunci faci Special Pleading - o greseala in argumentare.
Oricum faci o greseala logica numita Strawman pentru ca stiinta nu spune ca nimic nu se face din nimic.
De fapt s-a dovedit existenta particulelor virtuale - particule care apar din nimic si dispar foarte repede.
Spune-mi te rog de ce Universul are nevoie 100% de o cauza dar zeul tau nu?

8. Alt Strawman - Ateii nu cred in zei, nu afirma ca acestia nu exista 100%.
Nu cred pentru ca nu exista dovezi. Credinciosii trebuie sa dovedeasca existenta zeului iar eu consider ca nu au adus dovezi bune.
A doua parte a afirmatiei mi se pare jignitoare dar o sa ma abtin de la mistouri.

9. Pierd timp si bani.
Pariul lui Pascal este o greseala logica pentru ca presupune multe lucruri.
Presupune ca exista doar un singur zeu - Fix ala la care te rogi tu.
Presupune ca zeul ala e atat de prost incat nu isi da seama ca tu te rogi doar pe interes.
Presupune ca nu ai nimic de pierdut daca te rogi si nu exista.
Serios acum!
De ce nu te rogi la zeii hindusi? Nu ai nimic de pierdut daca nu exista.

10. Poate nu iti vine sa crezi dar procesul prin care am devenit ateu a durat ceva timp. Nu m-am trezit odata si am zis "Gata, de azi sunt ateu pentru ca asa e moda".
A fost o perioada cand ma indoiam si am cerut dovezi, semne etc.
A trecut ceva vreme de atunci.

Crezi ce vrei, chiar nu imi pasa ce credinta au oamenii, e o chestie personala.
Dar ma deranjeaza enorm cand vad oamenii cu tot felul de "dovezi" gresite si le prezinta ca adevaruri.
Credinta nu e rationala sau bazata pe dovezi altfel nu s-ar mai numi credinta asa ca nu incerca sa o bazezi pe asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1. Perfect? Poate bine. Având în vedere cât timp estimativ am avut la dispoziție, se putea și mai bine.

2. Dar de ce în altă parte nu e așa? Aici așa s-a nimerit, șansa e infirmă, dar universul e mare dacă nu infinit.

3. Dacă scriu eu o carte să te rogi la Lord Gaben și pun o profeție că oamenii vor avansa în tehnologie, peste 1000 de ani, cineva așa ca tine va crede în cartea mea deoarece profeția s-a adeverit?

4.Dar sincer, puterile supranaturale ale lui Isus demonstrează existența lui Dumnezeu? Isus putea face parte dintr-o civilizație extraterestră superioară nouă. Nu râde, un președinte american a recunoscut că extratereștrii există și apoi a fost asasinat.

5. Dar de unde știi tu sigur că Biblia a fost făcută înainte de aceste descoperiri?

6.Tocmai ce afirmi aici că Dumnezeu nu este omnipotent, deci nu este o zeitate, dar definiția sa e că este o zeitate => nu există. Și apropo, de ce ne-ar lăsa cu "dovezi" neconcludente ca mai apoi să-i ardă pe cei treziți la realitate? Și dacă Dumnezeu se arată, tot se vor găsi oameni ce nu îl vor iubi.

7. Dumnezeu cum a apărut din nimic? Nu poți spune că că a existat din totdeauna. Noi ateii umplem golurile cu cunoaștere când putem, nu le umplem direct cu "Dumnezeu a făcut".

8. Știi ce-mi ține ceasul pe loc? Faptul că se consideră că necredința în Dumnezeu e păcatul suprem, ce depășește chiar și omorul. Și încetează cu "adevăratul motiv", vorbește în numele tău.

9. Mintea mea nu mă lasă să cred în ceva că "Uite îmi vine mie pe chelie să cred în Dumnezeu". Informația îmi schimbă mie opinia, nu dorința.

10.Da

| 777eSpirituales777 a răspuns:

Tipic ateilor. Cand nu mai aveti argumente apelati la insulte. Mai mult nu va duce mintea.

| Dandanache a răspuns (pentru 777eSpirituales777):

Am scris in raspuns ca sunt crestin. Erau doar trei randuri, chiar nu ai reusit sa le prinzi cu privirea? Sau prejudecata ca un critic al unui crestin e obligatoriu ateu e prea mare si prea dificil de refulat? Nu i-am sanctionat credinta, ci doar greselile si erorile de logica pe care le-a comis.